Kuzuluk Buluşması Bir Coşkuydu / Davut Güler

0
298

Bu gibi organizasyonların hiç şüphesiz öğretici yanı vardır, biryandan işin uzmanları davet edilerek konu hakkında bilgilendirme yapılırken, diğer yandan daha önce bu eğitimden geçmiş olan dernek ve vakıf üyelerinden olgun kişiliklerle ortak bir zemin oluşturarak, adeta teori pratiğin bir arada yaşama ikliminin oluşmasına vesile olmaktır.

Basına baktığımızda son bir hafta içinde Türkiye’nin gündeminde şunlar konuşuluyordu;

Yemin krizi aşılacak mı? CHP rahat bir nefes aldı. Kemal Bey çok güzel yemin etti. UEFA, Futbol Federasyonu’nu uyardı; Türkiye’yi atarız. Federasyon şikeye gözünü kapattı. Şike operasyonunda 2. dalga… Deniz Feneri’nde 2. dalga. Vekil oldular.  Başbakan BDP’ye arazide gezme, gel. Kirli savaş yine can aldı, 13 asker 7 PKK öldü. Srebrenitsa gözü yaşlı bir anne gibi. Esad yanlıları ABD elçiliğine saldırdı. İsrail’de Hitler yasası. ABD, Esad meşruiyetini kaybetti. Taliban Karzai’nin kardeşini öldürdü. Gibi, konular konuşulurken, Sakarya’nın bir köşesinde Akyazı/ Kuzuluk’ta, Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu kısacası Anadolu Platformu, artık geleneksel hale dönüşen sempozyum’un bu yıl altıncısını düzenledi. 11-16 Temmuz’da Türkiye’nin en can alıcı sorunlarından biri olan gençlik konusunu ele aldı.  “ Gençlik ve Gelecek” ana başlıklı konu şu alt başlıklarda oluşuyor; Dünyada ve Türkiye’de Gençlik Hareketleri (Gençliğin dünü, bugünü, yarını), Arap Devrimleri ve Gençlik. Yeni iletişim çağında toplumsal hareketler. Yeni nesil ve yeni nesli anlama. Yeni dönemde yeni kavramsal çerçeve/ yeni fikriyat. 21.Yüzyılda İslam ve Müslüman kimliğin geleceği. Yeni bir gelecek tasavvuru. Bu konular panel ve sunum tarzında olurken, hasbihal başlıklı sunum tarzında ise Türkiye içinde ve dışında birçok seçkin konuğu ağırladı, Dr. Hamza İmamuddin, En Nahda Hareketi’nin lideri ( bir grup Tunus’lu ve eşleri ile beraber), İslami Cihad’ın Lidelerinden Muhammed El Hindi, Ramazan Kayan, Mustafa İslamoğlu ve Taha Özhan gibi. Programın ayrıntılarından haberdar olmak isteyen okuyucularımız www.anadoluplatformu.org internet adresine bakabilirler.

 Öncelikle organizasyonu gerçekleştiren Platformun seçkin yöneticilerine teşekkür ediyor  ve başarılar diliyoruz. Organizasyonda görev alan gönüllülere bu gayretlerinden dolayı Allah’tan ecir diliyoruz. Uzaktan yakından katılan tüm katılımcılara da katıldıkları her günün ( niye katıldıkları her günü dedim çünkü her katılımcı 11-16 Temmuz arası olan beş gün tam olarak katılamadıkları için. Kimi katılımcı bir gün, kimi katılımcı iki gün, hele yakın iller daha çok akşamları ama ana çoğunluk ise ilk gününde son gününe katılanlar.) her vaktini dolu dolu geçirerek sağ selim ailelerine ve işlerinin başına dönmelerini Rabbimizde niyaz ederiz.

 Uzun çalışmaların ürünü olan Anadolu Platformu bünyesinde bulunan Vakıf ve Derneklerden oluşan bir tüzel kişiliktir. Geleneksel hale dönüşen Kuzuluk buluşmalarıyla müntesiplerine adeta bir şölen yaşatıyorlar. Müntesipleri arasındaki dayanışmayı ve kardeşliği pekiştirdiği gibi her yıl davet etikleri seçkin misafirlerine bu güzellikleri yaşatarak,  onlara da kendi hareketlerini tanıma fırsatı veriyorlar.

 Bu gibi organizasyonların hiç şüphesiz öğretici yanı vardır, biryandan işin uzmanları davet edilerek konu hakkında bilgilendirme yapılırken, diğer yandan daha önce bu eğitimden geçmiş olan dernek ve vakıf üyelerinden olgun kişiliklerle ortak bir zemin oluşturarak, adeta teori pratiğin bir arada yaşama ikliminin oluşmasına vesile olmaktır.

 Bir hakkı teslim etmek adına, organizasyonu yapanarkadaşlar, hemen hemen her konuyu enince noktasına kadar düşünmüşler. Katılımcılar Kuzuluğun girişinden itibaren karşılanarak, müdüriyetten bir an önce işlerinin halledip evlere yerleştirilmesi, program kitapçıkları dağıtılarak programın takip edilmesi, günün üç vaktine programın yayılması.Programlardan sonra çay ocağı veya pastanede her masa, bazen masalar bir araya getirilerek sunum sırasında soramadıkları sorularını orada sorarak cevaplar almak, diğer masalar adeta bir ders halkası dikkat ve disiplini içersinde ülke meselleri veya sunumdan sonraki konu hakkında tamamlayıcı sohbetler yapılması gibi. Platformun programı gereği komisyon toplantıları buboş gibi görünen zaman aralıklarına yerleştirilmiş. Toplantı salonunun her bir köşesinde oluşan  guruplar  bir şeyler konuşuyorlar. Her yaşta olan insanlar herkes kendi emsalleri ile bir şeyler paylaşıyor. Kız çocuklarıyla, ablalar, erkek çocuklarla, abiler, kısacası hiç kimse ihmal edilmemiş.

Kuzuluk sempozyumu, katılımcılar açısından büyük heyecan oluşturuyor. İnsanlar bir beklentiye giriyorlar. Eğer gerçek gücünün üzerinden bir görünüm verirlerse, bu heyecan zaman içerisinde aleyhe dönüşe bilir. Platform yöneticileri muhakkak bu konuları değerlendirerek pozitif sonuçlar çıkaracaklardır. Bu yapılanların Allah’ın rızasına muvafık olmasını dileyerek, gelecek yıl yeni bir konu ile buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Özgün Duruş