Kutlu Doğum: Gülde Birlik Yürüyüşü

0
Kutlu Doğum: Gülde Birlik Yürüyüşü

“Hiç Birimiz Hepimiz Kadar Güçlü Değiliz” sloganıyla Tarsus Ulu Cami’den başlayıp Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren yürüyüşümüz 10 bine yakın halkımızın katılımıyla gerçekleşti…

Programa katılımcı olan Sivil Toplum Kuruluşlarının isimleri şöyle: Anadolu Gençlik Derneği- Erdemli İnsanlar Eğitim ve Yardımlaşma Derneği- NUSRAT-DER – TEK-DER – TİM-DER – GEYLANİ-DER – ÖĞDER – Gül Hayat Aile Derneği – Mustazaflar Cemiyeti – İlim Yayma Cemiyeti – MEMUR-SEN – DİYANET-SEN -Evrensel Hafızlar Derneği – Bahar Koleji – Hayrat Vakfı – Yeni Asya Neşriyat – Süper FM -Yeşilay Cemiyeti.

Cumhuriyet Meydanı’nda program, Evrensel Hafızlar Derneği Başkanı Bülent Acun Hoca’nın Kuranı Kerim okuması ile başladı, ilahiler okundu, salavatlar getirildi ardından Tarsus Müftüsü Abdulkerim Akbaba “Bir kutlu doğum haftası esintisi esiyor. Bu esinti, son günü böyle bir yürüyüşle sonlandırılıyor. Bu yürüyüşe destek veren katkıda bulunan herkesin Kutlu Doğum Haftasını tebrik ediyorum. Gönlü Peygamber sevgisiyle dolu olan, alemlere rahmet olan efendimizin ahlakıyla, onun ölçüleriyle prensipleriyle hepimiz sevmek, sevdirmek göreviyle görevliyiz. Onun prensibini müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz. Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız buyuruyor. Ama bu yürüyüş insanımızın birbirini daha iyi tanımasına kardeşliğine, şefkat, merhamet peygamberini o güzel ahlakına sahip olmamız konusunda kendimiz içinde attığımız bir adım olur. Allah bu anlayış içerisinde programımızı kabul eylesin. Allaha emanet olun” dedi.

Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı Hilmi Tuzcu ise yaptığı konuşmada, bugün Gül’de birliği göstermek adına burada toplandıklarını söyledi.

Tuzcu, “7’den 77’ye farklı metotlarla İslam’ı anlatan ve İslam’ı yaşama noktasında gayret gösteren ve ancak herkesin ortak noktası olan Gül’de birliği sağlamak ve göstermek üzere ilk toplantımızı yapmış bulunuyoruz. Belki Tarsus’ta değil Türkiye’de ilk olacak etkinliklerinden birisidir. Tarsus’ta hakikaten kardeşlerimizle bir aradayız. Bundan sonra burada bulunmayan kardeşlerimizle de bir araya gelerek tek ses olacağız. Hakkın, halkın sesini duyurmak üzere Peygamberin sevdasını bütün Tarsus’a yaymak üzere bu birlikteliğimiz devam edecektir inşallah.

Niçin yürüdük? Neden yürüyorsunuz, bu adet yoktu. Yol aramaktır, yol destandır. Gurbettir, yol kavuşmaktır. Yol yükseliştir, vuslattır. Birlikte vuslata kavuşmak için yürüdük. Peygamber sevgisini ifade etmek için yürüdük. Bu seneki kutlu doğumun teması onurdur. Onurun karşılığı izzettir. İzzet Allah’ındır, İzzet Resulullah’ındır. İzzet müminlerindir, İzzet İslam’ındır. Müminler bir araya gelirse İzzet olur. Yoksa zillet olur. Şu anda Suriye’de Irak’ta, Afganistan’da, Eritre’de ve benzeri yerlerde Müslümanların izzetleri ayaklar altına alınmıştır. Bugün Kudüs’te müminlerin izzeti şerefi, ayaklar altına alınmıştır. Yeniden onurlu direniş, birlik ve dirlik olmak için bundan sonraki etkinliklerimizde bizi temel noktalarımızda birleştiren, birlikte hareket ederek bu şehrin sokaklarının gül kokmasını sağlayacağız” dedi.

Son olarak ilçe vaizimiz Mikail Tayşan Hocamızın yapmış olduğu DUA sonrası STK Başkanlarının gül dağıtımı ile son buldu….