Ana Sayfa Kuruluşlar Kürt Sorunu Çözüm Komisyonu Son Süreci Değerlendirdi

Kürt Sorunu Çözüm Komisyonu Son Süreci Değerlendirdi

0
Kürt Sorunu Çözüm Komisyonu Son Süreci Değerlendirdi

Anadolu Platformu Kürt Sorunu Çözüm Komisyonu Malatya Meşale Derneği’nde bir toplantı düzenledi.

Toplantıya Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Zekeriya Şengöz, Mehmet Hanefi Fırat, Anadolu Platformu Genel Başkanı Turgay Aldemir, Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan ve komisyon üyeleri katıldı.

Yaklaşık bir yıldır çalışmalarına devam eden Kürt Sorunu Çözüm Komisyonu darbe sürecini değerlendirmek, şu ana kadar ulaşılan verileri değerlendirmek ve yeni dönem yol haritasını konuşmak üzere 7 Ağustos Pazar günü Malatya’da bir araya geldi. 

Toplantıda konuşan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, “Millet yeni bir evreye taşındı. Artık yeni bir Anayasa’ya ihtiyaç var. Bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin can, mal, nesil, akıl, din emniyetini güvence altına alacak bir Anayasa’nın tartışmaya açılması gerekiyor. Kapsayıcı, kimseyi ötekileştirmeyen bir dilin inşa edilmesi gerekiyor. Bu coğrafyada varlık gösteren her unsurun bu yeni süreçte kendisine adil bir ortam bulabileceği yeni bir toplumsal mutabakatı sağlamamız gerekiyor. Bu anlamda çalışmalarımızı daha da yoğunlaştırarak, yeni süreçte daha fazla sorumluluk almamız gerekmektedir’’ dedi.

Zekeriya Şengöz ise, “Konuştuğunuz mesele ne olursa olsun, kullandığınız dil, üslubunuz oldukça önemlidir.  Darbe süreci safların sıklaşmasına, insanların aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakarak müştereklerini öne çıkarmalarına vesile oldu bir anlamda. Bu atmosferin doğru değerlendirilmesi süreci yeni evrelere taşıyabilir. Bölgede çözüme odaklanan bütün kesimlerin bir arada ve ortak hareket etmesi sürece olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu mutabakatın oluşması için çabalarımızı ve temaslarımızı arttırmamız gerekiyor” dedi.