Küresel finans: DİKTATÖRLÜK – (Ardan Zentürk)

0
183

Yunan Başbakan Papandreu’nun, “bünyesinde kıpırdanmalar bulunan” ordunun komuta kademesini emekliye sevk etmesinden bir hafta sonra yönetimi bırakmak zorunda kalması demokrasi tarihinin yeni bir dönüm noktasıdır.

Yunanistan’da Papandreu, İtalya’da Berlusconi, ağır ekonomik krizin siyasi cenazelerine dönüştü. İki ülkeyi de yöneten “seçkin kadrolar”, bir türlü “arzu edilen” ekonomik tedbirleri almayan bu iki ismi, demokrasinin limitlerini zorlayarak tarihin çöp tenekesine yollama kararı aldılar. Avrupa’da yaşanılanlar, “küresel finans kapitalin” istemediği siyasetçileri silmek için artık ulusal ordulara ihtiyaç duymadığını göstermesi bakımından çok önemli.

Yunan Başbakan Papandreu’nun, “bünyesinde kıpırdanmalar bulunan” ordunun komuta kademesini emekliye sevk etmesinden bir hafta sonra yönetimi bırakmak zorunda kalması demokrasi tarihinin yeni bir dönüm noktasıdır.

Atina, demokrasinin doğduğu kent olarak bilinir, “milli birlik hükümeti” sloganları altında, Avrupa Merkez Bankası -eski- Başkan Yardımcısı Lukas Papademos başkanlığında bir “ara rejim hükümeti”ne sahip olduğu gün, demokrasinin mezarlığına dönüşmüş olacak.

Yaşanılan normal değildir, halkın tercihinin “seçkinler” ve “küresel güçler” tarafından ortadan kaldırıldığının en net göstergelerinden biridir. Ülkede yapılan son seçimde Yunan halkı PASOK’u iktidar yaptı. Sosyalist zeminli bu parti, Avrupa’nın “egemenlerinin” (Merkel-Almanya, Sarkozy-Fransa, Cameron-İngiltere) arzu ettiği ekonomik önlemleri almakta zorlandı. Çünkü ülkedeki işçi sendikaları ve çalışan kitleler tarih içinde elde ettikleri kazanımları bir çırpıda elden çıkarmak istemiyorlardı. Önce, “büyük iş çevreleri” homurdandı, devamında “ordu kıpırdandı”, ortaya birden “milli birlik hükümeti” lafları döküldü devamında “egemenlerin” istediği adam Papademos’un hükümet kurması “kararlaştırıldı…” Şimdi Atina’da herkes, Yeni Demokrasi Partisi’nin sağcı lideri Andonis Samaras’ın “ulusal onur”(!) mücadelesinin sonlanmasını bekliyor. Samaras, birden “ulusal onuru” hatırladı ve yeni hükümetin ekonomik kararlar ile ilgili Avrupa Birliği’ne yazılı taahhüt vermesine karşı çıktı.

Senin demokrasinin üzerinde tepinmişler, sen “ulusal onuru” son anda fark ediyorsun

Geçelim…

8 11.5 milyon nüfuslarıyla Yunanistan hiç de kötü bir ekonomik güç sergilemiyor. Dünyanın 32’nci büyüklükteki ekonomisi olarak biliniyor. Yılda 312 milyar dolarlık mal ve hizmet üretiyorlar, kişi başına yıllık gelir 27 bin Euro düzeyinde. İlan edilen borç 329 milyar dolar.

Şimdi sıkı durun.

8 Alman Handelsblatt gazetesi, Yunan “zengin sınıfının” dünya bankalarında toplam 560 milyar Euro parası olduğunu açıkladı! Yunanistan’da orta sınıf, işçiler ve gelecekten umudu kesmiş işsiz gençler bir kez daha kemer sıkmaya ve çok zor koşullar altında yaşamaya zorlanırken, zenginlerin ulusal borçtan çok daha fazla miktarda parayı yurtdışına kaçırmış olması nasıl izah edilebilir?

İsterseniz, büyük bir borç krizi içinde geleceği bile sorgulanan AB’den bir rakam daha vereyim. Amerikan Merrill Lynch bankası, 2007’deki raporunda, AB ülkelerinde toplam 3 milyon “en zengin insanın” yine toplam 7.5 trilyon Euro’nun üzerinde oturduklarını açıkladı!

Gelinen nokta, bildiğimiz anlamda kapitalizmin iflasıdır!..

Küresel ekonominin finans zenginliğini dünya nüfusunun yüzde birinin eline bıraktığı, kalan yüzde 99’dan da sürekli fedakarlık beklediği bir sistem daha fazla sürdürülemez.

Yunanistan’ın zengin sınıfı, İsviçre bankalarında yatan, ülkenin borç sorununu çözebilecek miktardaki nakitlerini bankalarına taşıma inceliğini bile göstermezken sokaktakilerin “neden ben fedakarlık yapıyorum” sorusu son derece insani ve anlaşılabilir bir durumdur.

Yunanistan, belli ki bir “ara rejim hükümetine” doğru ilerliyor ve büyük olasılıkla bu soruyu sokakta soracak olanları büyük belalar bekliyor. “Egemenler”, küresel güçlerini, Kaddafi’yi sokak ortasında linç ettirerek gösterdi. Sıra Yunanistan gibi ülkelerin hizaya getirilmesinde. Artık, İran’a yakın gelecekte neler yapacaklar, siz tahmin edin…

Kaygılıyım…

Star


———————————-
Ardan Zentürk
 
DİĞER KÖŞE YAZILARI
[catlist name=”Ardan Zentürk”]