Ana Sayfa Manşet Haberi Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

0
Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Kurban, feda edebilmektir; fedakârlıktır. Özü itibariyle kestiğimiz hayvanlar üzerinden bizlere verilen bir derstir kurban. Allah’la aramıza giren bir şey varsa onu alıp bir kenara bırakmaktır. Allah’la aramıza giren her neyse onu kurban ederiz ki Allah’a yaklaşabilelim.

Aslında kurban ettiğimiz şeyin kendisi de Allah’a aittir. Yani kurban, Allah’a ait olanı Allah’a vermek; insanla Allah arasına giren engeli ortadan kaldırmaktır. Önemli olan şey kestiğimiz kurbanda İsmail’imizi görmektir. Sevdiğimiz şeyden vermektir. Miskine, yetime, yoksula, fakire… Sevmeden vermemizin ne kıymeti olur?

“(Size gelince ey müminler,) kendiniz için özenle ayırdığınız şeylerden başkaları için harcamadıkça gerçek erdeme ulaşmış olamazsınız; ve her ne harcarsanız kuşkusuz, Allah ondan tamamıyla haberdardır.” (Âl-i İmrân, 92)

“De ki, namazım, isteğim, duam, desteğim, kurbanım, ibadetim, taatım, ibadetlerim, ölümüm ve hayatım Allah’a armağan olsun.” (Enam 162)
“Allah’a kestiğiniz kurbanların ne etleri yükselir ne de kanları… Allah’a yükselen bilinciniz, takvanız, niyetinizdir.” (Hacc 37)

Bu vesileyle tüm İslam aleminin ve sizlerin kurbanını tebrik ediyor; bayramın insanlığın iyilik, adalet, özgürlük ve merhametle buluşmasına vesile olmasını diliyoruz.

Anadolu Platformu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.