Ana Sayfa Kuruluşlar Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Kur’an’ın İnşa Ettiği Şahsiyet

Kur’an’ın İnşa Ettiği Şahsiyet

0
Kur’an’ın İnşa Ettiği Şahsiyet

BUSEYDER Kuran-Kerim Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni’nde Ramazan KAYAN’ı konuk etti.

Kuranı Anlama Platformunu Türkiye genelinde 07 Ekim 2012 tarihinde koordine ettiği;Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi’nde yaptığı Kuran-Kerim Meal Bilgi Yarışması Ödül Töreni’nde dereceye girenlerin ödülleri verildi.Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Ramazan KAYAN’ında katıldığı programa Bursa Halkı’ndan yoğun ilgi vardı.Ayrıca programda Ramazan KAYAN Kur’an’ın inşa ettiği şahsiyet konulu bir konferans yaptı.

Program Kur’an-Kerim tilavetiyle başladı.Açılış ve Selamlama konuşması yapmak üzere kürüye gelen Bursa Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Burhanettin AYANOĞLU, yarışmaya katılanları ve dereceye girenleri tebrik etti.

Bu yarışmada aslolan toplumumuzda bu farkındalığı oluşturmak, Kur’an mesajının herkesin anlayabileceği kolaylıkta olduğunu ortaya koymaktır diyen AYANOĞLU,bu çerçevede yapılan Kur’an-ı Kerim Meal Bilgi Yarışması’yla ulaşılmak istenen amacı ise;

– Kur’an-ı Kerim’i anlayarak okumaya teşvik etmek,

– Bu doğru okuma biçimini yaygınlaştırmak,

– Öğretilerini erdemli bir yaşama dönüştürmek olduğunu ifade etti..

Tarih boyunca insanlığa hayat kaynağı ve bir rehber olarak indirilen Vahyin doğru anlaşılması ve vahiyle ilişki biçiminin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen AYANOĞLU; Hicr Suresi 9. ayette Yüce Rabbimiz: Hiç şüphesiz, zikri (Kur’an’ı) biz indirdik biz; onun koruyucuları da gerçekten biziz. buyurarak ilahi koruma altında olduğunu beyan ettiğini ancak,asrımızın idrakinin Kur’anı mekanların en güzide yerlerine koyarak ve hapsederek İnsanla Kur’an arasındaki ilişki biçimini değiştirdiğini söyledi.

Ayrıca Burhanettin AYANOĞLU;Arzın imarı ve Nesillerin İnşası vazifesiyle yükümlü olan bizler, bu zorlu görevi de Rabbani Müfredatın bize gösterdiği ölçüler içerisinde algılayarak ve anlayarak uygulama zorunluluğumuz vardır.Bu algı ve anlama elbette ki Rasulullah’ı dışarıda tutan bir algı olmamalıdır. Peygamberimizi bir postacı ya da bir ara kablo olarak gören algı biçimleri ile Kur’an’ı anlamaya çalışmak ya da Rasulullah’ın Sünnetini bir kenara bırakmak kabul edilebilir bir yaklaşım değildir,diyerek Kuran-Sünnet Merkezliliğini vurguladı.

Tarihin bir döneminde yitirdiğimiz Örnek Kur’an Nesli ve inşa ettiği Medeniyeti bulup, tekrar ayağa kalkarak ve Kudüs Yolu’nda ilerleyerek çağa şahitliğimizi gerçekleştirmemiz gerekiyor,diyen AYANOĞLU sözlerini Kur’an’ı Kerim’den bir ayetle tamamladı:

Elif, Lam, Ra.

Bu bir Kitap’tır ki, Rabbinin izniyle insanları karanlıklardan Nura, O güçlü ve övgüye layık olanın yoluna çıkarman için sana indirildi. (İbrahim:1)

Programın ikinci bölümünde Ramazan KAYAN’ın  Kur’an’ın inşa ettiği şahsiyet konulu konferansına geçildi.

Ramazan KAYAN konuşmasına Muharrem ayı vesilesiyle yeni Hicri Yılın mübarek olması temennisini dile getirerek sözlerine başladı.Muharrem Ayında elbette Hz.Hüseyin ve Kerbela’dan bahsetmeden geçilemeyeceğini söyleyen KAYAN,Kufeye giderken yolda Ferezdak’la karşılaşan Hz. Hüseyin’e Kufelilerin gönlü seninle kılıçları sana karşı cevabını aldığı hatırlattı.Şimdi de gönülleri Hüseyin’in yanında olanların,onun yasını tutanların Yezidlerin yanında yer aldığını ifade etti.Bizlerin Hz.Hüseyin’in emanetine sahip çıkmamız gerektiğini ve asıl burasının önemli olduğunu belirtti.

Ramazan KAYAN,Filistin’i ve Gazze’yi inşa eden 3 temel dinamiğin olduğunu söyledi.Bunlar:

1- Kuran Nesli,Kurani yaşantısı olan

2- Namazı çok güzel kılan

3- Ölümle barışık yaşayan bir anlayışa sahip olduklarını ifade etti.

Bu yönüyle Hamas’a üye olmak için müracaat eden gençlerin en az 6 ay sabah namazına cemaatle devamının takip edildiğini anlatan KAYAN, Filistin’de evlerinde şehid olmayanların başları eğik dolaştığını söyledi.Bu yönüyle Gazze’nin 21.yüzyılda direnişin,yeni bir yaşamın,Kuran neslinin yeri olduğunun altını çizdi.Gazze’yi Kur’an’ın öngördüğü insan tipini yetiştirdiği için anlamamız gerektiğini belirtti.

Müslüman kişilik,Müslüman Şahsiyet Kurana göre nasıldır? İslami şahsiyetin Kurana göre 4 sac ayağı ve temeli vardır.

1- Hac Suresi 74.Ayet: Onlar Allah’ı hakkıyla takdir edemediler.TEVHİD

Bugün insanlığın en derin temel sorunu Allah’ı gereği gibi takdir edemeyişidir.Allah’ı sevenler Allah’la iletişim sorunu yaşıyorlar. Allah’la sorun yaşayanlar bugün hiçbir sorunu çözemezler. Allah’ı ihmal eden,her şeyi ihmal eder.Bu anlamda Allah gündemimizin kaçıncı sırasında yer alıyor.

Bir kul Allah katında değerinin ne kadar olduğunu anlamak istiyorsa,kendisi Allah’a ne kadar değer veriyorsa ona baksın.( Hadis- Şerif)

Tevhidin sosyal anlamda karşılığı vahdettir.Kim Allah için olursa Allah’ta onun için olur.Kişi Allah katında değerini merak ediyorsa Allah’ın onu neyle meşgul ettiğine baksın.

2- Al-i İmran Suresi 102.Ayet:Ey İman edenler!Allah’tan gerektiği gibi korkun.TAKVA

Takva,Allah’ın dur dediği yerde durmaktır. Kişi

a)     Kendini bilecek

b)     Rabbini bilecek

c)      Haddini bilecek

d)     Hesabını bilecek

Takva İslam’ı dikkatle yaşamaktır,dikenli yolda yürüyebilmektir.Takva yürüyenler için söz konusudur,münzevi olmak demek değildir.Mayınlı bir arazide nasıl yürülüyorsa,bu cahili sistemde öyle yürüyebilmektir.Takva Allah’a karşı dürüst olmaktır.

Takvada amaç müreffeh bir toplum olmak değil,Müttaki bir toplum olmaktır.

İnsanın ömründe hiç unutmadığı 4 elbise giyer.

1-Evlendiğinde baba evinden kendi evine giderken giydiği Damatlık elbisesi.

2-Haccda Kendi evinden Allah’ın evine giderken giydiği İhram

3-Dünya evinden Ahiret evine giderken giydiği Kefen

4-Takva Elbisesi: Takva elbisesi olmadan diğer üçünün hiçbir anlamı yoktur.

Ey Ademoğulları, biz sizin çirkin yerlerinizi örtecek bir elbise ve size ‘süs kazandıracak bir giyim’ indirdik (varettik). Takva ile kuşanıp-donanmak ise, bu daha hayırlıdır. Bu, Allah’ın ayetlerindendir. Umulur ki öğüt alıp-düşünürler.Araf Suresi:26

Tevhid Allah’ı birlemektir,Takva birlediğiniz Allah’la birlikte olmaktır.

3- Hac Suresi:78.Ayet:Allah uğrunda hakkıyla cihad edin.CİHAD

Nasıl bir cihad?Cihadın içi boşaltıldı,cihad ile cinayeti birbirinden ayıracağız.Batılılar,bu kavramımızın içini boşaltarak terörize etmeye çalışıyor.Bizim mahallede de artık bu kavram kullanılmıyor.Mekke’de yapılan cihad Kuranla yapılan cihaddır.Artık Ümmet,Suriye’de Hama’da, Şam’da korku gömleğini çıkarıp attı,izzetle mücadeleye başladı.Cihad ruhu Ümmeti yeniden dalga dalga ayağa kaldırdı.

4-Bakara Suresi 121 Ayet:Kendilerine kitap verdiklerimiz Kuranı hakkıyla tilavet ederler.TİLAVET

Tilavet;okuyup hayata taşımak,hakkıyla okumak.hafızamızdaki Kuran bizi kurtarmayacak, hayatımızdaki Kuran bizi kurtaracak.Kuran Hayattır,Kuranı ayağa kaldırmak ikame etmek gerekir.Kuranda ikame 3 yerde kullanılır.

          Namazı ikame

          Kuranı ikame

          Adaleti ikame

Ramazan KAYAN konferansın sonlarında Gazze’ye,Somali’ye Pakistan’a mülteci kamplarında yaşananları görmek için gittiğini ancak bunların hiç birisinin Arakan’da yaşananlar kadar ağır şartlar olmadığını söyledi.Arakan izlenimlerini uzun uzadıya anlatan KAYAN,bizlerin Arakan’a duyarlı olma zorunluluğumuzdan bahsetti.Bu zor şartlarda Arakan Müslümanlarının Namazı ve Kuranı ikame etme konusunda üzerlerine düşeni hakkıyla yerine getirdiklerine şahit olduğunu ifade etti.

Ödül Töreni Programı Konferansın ardından son bölümde dereceye girenlerin ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Ödül Töreninde sırasıyla dereceye girenler:

1. Adnan ALINÇ   94 Doğru

2. Adem Yusuf YARDIMCIEL 88 Doğru

3. Durmuş Ali KARTAV  84 Doğru

Mansiyon : Gülsime PAZARCIK