KURAMER Yönetimi Genel Merkezimizi Ziyaret Ederek Divan Buluşmaları’na Katıldı

0
85

KURAMER Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ve Ahmet Ertürk 26 Mayıs Perşembe günü Genel Merkezimi ziyaret etti. Anadolu Federasyonu Yönetimi ile bir araya gelen heyet, kurumsal olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Dini düşüncenin modern zamanlarda idrakinin güçleştiği, dünün anlaşılmasının bugün ve yarının karşılanmasıyla mümkün olacağını dile getiren Bardakoğlu, ziyaretin ardından Anadolu Platformu gönüllüleri ile Divan Buluşmaları’nda bir araya gelerek katılımcılara hitap etti.

Konuşmasının başında KURAMER’in kuruluş felsefesi ve faaliyetlerini aktaran Bardakoğlu, konuşmasının çerçevesini ‘modern zamanlarda dini yaşamak’ olarak belirledi.

Ali Bardakoğlu konuşmasının devamında, ‘Zihnimiz tarihe hapsolmuş durumda, herhangi bir meseleyi geçmişe yaslanmadan söyleme ve çözme imkânımız yok. Halbuki dinimiz ileriye yönelik bir mesajla geldi.’ ‘Müslümanlık düşünmekle başlar. Bu mesaj neden geldi? Bana neden ulaştı? Bana ne diyor? sorularıyla yolumuzu aydınlatmamız lazım.’ dedi.
‘Kur’an-ı Kerim evrenseldir. Bir mekâna ve zamana hapsedemeyiz. Şayet İslamiyet Hicaz içinde kalsaydı, bu kadar gelişme imkânı bulamazdı. Arap geleneği açık bir yapıya sahip değildi. Lakin Irak bir zenginlik ortaya çıkardı. İlme açık kapı oluşturdu. Anadolu toplumunun en bereketli yanı da buydu. Farklı kültür ve görüşlerle temaşa etmesiydi. Bu bize zenginlik kattı.’
‘Allah öyle bir din gönderdi ki 21.yy’da da 121.yy’da da insana mesajı mutlaka vardır. İslam tüm çağlara hitap eden bir dindir. Din hayatın içinde olmalı, hayat da dinin içinde olmalı. Zihni geçmişte kalanlar çağımıza bir şey söyleyemezler. Din her yerde olmalı ama tadında olmalı.’ diyerek sözlerini tamamlayan Bardakoğlu katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz