Kültürel Faaliyetler Hız Kesmeden Sürüyor

0
164

Akdeniz Bölgesi bu ay düzenlediği Kültürel gezisini Hatay’ın Reyhanlı ilçesine yaptı. Reyhanlı’da faaliyet gösteren Reyhanlı Ufuk-Der ’in ev sahipliğinde yapılan geziye Adana, Mersin ve Reyhanlı Kültür Komisyonlarında görev alan yaklaşık 25 kişi katıldı.

Anadolu Platformu Akdeniz Bölgesinin Her ay düzenlediği Kültürel gezilerinin Bu ayki durağı Reyhanlı ve Hatay oldu.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Akdeniz Bölgesi bu ay düzenlediği Kültürel gezisini Hatay’ın Reyhanlı ilçesine yaptı. Reyhanlı’da faaliyet gösteren Reyhanlı Ufuk-Der ’in ev sahipliğinde yapılan geziye Adana, Mersin ve Reyhanlı Kültür Komisyonlarında görev alan yaklaşık 25 kişi katıldı.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Kültür Komisyonu Akdeniz Bölge başkanı Mahmut Eraslan Bölgemizde Faaliyet gösteren Üye Derneklerimizin Çalışmalarına bir ivme kazandırmak ve Kardeşlik Hukukumuzun pekişmesine vesile olması düşüncesiyle Tasarladığımız Kültür Komisyonları ziyaretlerimizin bu aykini size (yani Reyhanlı’ya) gerçekleştirdik dedi

İlk olarak Reyhanlı’nın göl kıyısında piknik ortamında ikram ettiği sabah kahvaltısının ardından Kültürel gez Hicri 1317.Yılında yaptırılan Yeni Camii ve Değirmen gezildi. Daha sonra Suriye’de yaşanan Katliamlardan kaçarak ülkemize sığınanların barındığı kamp gezildi. Yaklaşık 2500 kişinin barındığı kamp Daha çok Kadın, Yaşlı ve Çocuklardan oluşuyor. Çoğunlukla Suriye’nin sınır Kenti İdlip’ten gelen sığınmacılar Ailelerini Burada bırakarak Her türlü tehlikeyi göze alarak geri dönüyorlar. Çocukların o Masum ve Mahzun bakışlarından etkilenmemek mümkün değildi. Bizleri çadırlarına çay içmeye davet etmek isteyen bir bayan sığınmacının yaşanan bu insanlık dramının sona ermesi için dua istemesi duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Kamp ziyaretimizin ardından Reyhanlı Ufuk-Der’ e geçildi. Burada yapılan bir hasbihal ile Kültür Komisyon Başkanları Bulundukları illerde yapılanı ve devam eden çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundular.

 

SIĞINMACILARIN KAMPI

Tanışma Merasiminin ardından söz alan Reyhanlı Ufuk-Der den Dr. Mehmet Demir Önceleri Devletin Sığınmacıların kampına yönelik yardımları Kızılay eliyle sınırlandırılmıştı. Şimdi ise Yardım yapmak isteyen başka Sivil Toplum Kuruluşlarına da imkân verilerek daha yumuşak bir ortam sağlandı. Bizlerde Ufuk-Der olarak birçok yarım faaliyetinde bulunduk. Yardımların dağıtımı konusunda bir sıkıntı yok fakat aileler parçalanmış bir halde ve tedirgin bir ruh haliyle beklemeleri hepimizi çok üzmekte dedi. Kendisinin Reyhanlı Sağlık Grup Başkanlığı görevini de yürüttüğünü belirterek, Kamplara gelen yaralıların sağlık müdahaleleri yapılıyor Sağlık ve Gıda konularında ciddi bir sıkıntı yaşanmamakta.

REYHANLI UFUK-DER KÜLTÜR KOMİSYONU

Daha sonra söz alan Reyhanlı Ufuk-Der Kültür Komisyonu Başkanı Ahmet Biçici Dernek olarak Kendilerine yapılan bu ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti. Ardından yaptıkları Kültürel faaliyetler hakkında şunları söyedi.

Her hafta Cuma günleri toplu bir şekilde Sabah namazıcamide kılıyor  ve ardından Derneğe geçip katılımcılara çorba ikramında bulunuyoruz. Uluslararası Nakliyeciler Derneği, Reyhanlı Belediyesi ve Ufuk-Der olarak

Avrupa Birliği Hibe Projelerinden olan Uluslararası Nakliye yapan Şoförlerin eğitimi Projesini ortaklaşa gerçekleştirdik. Bu 260 bin tl lik bir projeydi. Yabancısı olduğumuz bir konuydu. Yapılması düşünülen şeyler ile uygulamalardaki farklılıklar bizi biraz zorladı. Ama 200 civarında Uluslararası Nakliye yapan Şoföre eğitim verdik. Bu çalışmalar bize önemli tecrübeler kazandırdı dedi.

MERSİN AKDENİZ DERNEĞİ KÜLTÜR KOMİSYONU

Mersin Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneğinin Kültürel faaliyetleri hakkında bilgilendirmeyi ise Kültür Komisyonu Başkanı Abdullah Polat yaptı.Derneğimizin Seminer salonunda Cumartesi Akşamları Yapılan Tefsir sohbetlerinin  yanında aynı gün Tefsir sohbetinden önce Komisyonun önceden belirlediği sinema gösterimi yapıyoruz. Sene başında derneğimiz adına 1000 adet Takvim yaptırarak üye ve mersin halkına dağıttık. Yardımlaşma ve hanımlar Komisyonlarıyla Koordineli bir şekilde gerçekleştireceğimiz Kermes için 1 Mayıs tarihi belirlendi ve hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Siyer Araştırmaları Merkezinin bir projesi olan 82 il 82 Sahabe hayatı adlı organizasyonun Mersin Ayağını üstlenerek Ekim ayında Muhammet Emin Yıldırım Hocanın katılacağı bir konferans yapacağız.Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu bünyesinde ve İl Müftülüğünün öncülüğünde Kutlu Doğum Haftasında Bir dizi etkinlik yapacağız. Bunlar Mersin T.S.Gür Stadyumunda Diyanet İşleri Başkanı Prf. Mehmet Görmezin de Konuşmacı olarak katılacağı ve 20 bin kişinin katılmasının beklendiği büyük bir etkinlik. Kapalı Spor Salonunda Hanımlara özel bir program. Mersin Kongre ve Sergi Sarayında Çocuklara yönelik bir program. Bunların yanı sıra Caddelerin Gül suyuyla yıkanması. Kardeşlik hukukunu anlatan kitapçıktan 20 bin adet dağıtılması. Minibüsçü esnaf odaları başkanlıklarıyla görüşerek Kutlu Doğum Haftasına özel indirimli yolcu taşınması ile Hz. Peygamberimizin halkımıza hatırlatılması. Hastanelerde Hasta refakatçı ve Personeller dâhil herkese Gül dağıtılması.

Mersin Üniversitesinde bir mescit açılması ve Üniversite bünyesinde bir İlahiyat Fakültesi açılması talebimizi başta Cumhur Başkanı olmak üzere, YÖK Başkanlığına İlimizi ziyaret eden Tüm Bakanlar ve Millet vekillerine iletilmekte ve Bu konudaki çalışmalarımız devam ettirilmekte .Yine Mersinin en büyük camisi olan Hz.Miktad ibn Esved Camiinde 3 yıldır uyguladığımız Pazar sabah Namazı, Sonrasında yapılan Hadis sohbeti ve ardından Çorba İkramı programı sürdürmektedir dedi.

ADANA ÜLFET DERNEĞİ KÜLTÜR KOMİSYONU

Adana Ülfet Derneğinin Kültürel Faaliyetleri hakkındaki Bilgilendirmeyi ise Komisyon Başkan yardımcısı Şükrü Bilik Yaptı. Kendi çektiğimiz fotoğraflarda oluşan fotoğraf sergisi açtık bir sonraki serimiz kainattan ayetler başlıklı bir sergi daha açmaya hedefliyoruz.

Ramazan Kayan Hocamızın Katıldığı Davet Günleri adlı bir Konferans yaptık. Programlarımızı daha iyi tanıtmak maksadıyla yeni bir Broşür hazırladık.

Kutlu Doğumda Radyo Programı yaparak Kutlu Doğumun Adana halkının gündemine girmesini hedefliyoruz. 2 Nisanda Komşu ziyaretleri 3 Nisanda Sılayı Rahim, 4 Nisanda Hediyeleşme, 5 Nisanda Yetim ve Öksüz ziyaretleri, 6 Nisanda Cuma Namazı ve Sadaka günü, ,7 Nisanda Adana merkezde bulunan uluCamiinin Şadırvanında Çay içilip ardından Hasta ziyaretleri yapılacak

Tekrar söz alan Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Kültür Komisyonu Akdeniz Bölge başkanı Mahmut Eraslan Adana olarak önümüzdeki günlerde yapılacak Gençlik Buluşmasına Ev Sahipliği yapacakların, Yine Haziran ayında da Akdeniz bölgesinin katılımına açık bir Çanakkale Gezisi tasarladıklarını söyledi. Reyhanlı’daki kampta gördüklerimiz bizleri çok etkiledi. Kampa yardım konusunu derneğimizin yardımlaşma komisyonun gündemine getireceklerini de sözlerine ekledi.

Eraslan, Günün Anısına hazırlanan bir fotoğraf çalışmasını Reyhanlı Ufuk-Der Başkanı Mustafa Şanverdi ye takdim ederek gösterdikleri misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

HATAY HABİBİ NECCAR  

Kafile dönüş yolunda Hatay’a uğrayarak burada da bir dizi temaslarda bulundu.Hatay’da İlk Olarak St.PiyerKilisesini Buradan Habib-i Neccar Camisi ve Kabrini Ziyaret etti. Buradan da son olarak Harbiye  Mesire Alanında bulunan Şelaleleri gezerek kültürel gezisini tamamladı

Abdullah POLAT/MERSİN