“Kültür ve Kardeşlik Buluşması” Gaziantep’te Yapıldı

0
195

Türkiye, Suriye ve Filistin kökenli 16 sivil toplum kuruluşunun Akadder ve İyilikder öncülüğünde gerçekleştirdiği “Kültür ve Kardeşlik Buluşması” Gaziantep’te yapıldı.

Türkiye, Suriye ve Filistin kökenli 16 sivil toplum kuruluşunun ortak organize ettiği “Kültür ve Kardeşlik Buluşması”  9 Nisan Pazar günü Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Merkezinde yapıldı. Kermes şeklinde düzenlenen programda Türkiye, Suriye ve Filistin mutfağından yemek, tatlı ve pastaların satıldığı etkinlikten elde edilen gelir İyilikder ve Akadder’in Suriye’nin Cerablus bölgesinde yaptıracağı okul için kullanılacak.

Kültür ve Kardeşlik Buluşmasına; Akadder, İyilikder, Bülbülzade Vakfı, Mozaik Kadın Derneği, Ufukder, Şam Yetim Derneği, Humuslular Yetim Derneği, Belkıs Derneği, Minberşam Derneği, Suriyeli Muhtarlar Derneği,  Geleceğin Fidanları, Şam’ın Çiçekleri Okulu, Bünyan Derneği, Suriyeli Kadınlar Derneği, Kids Akademi Anaokulu, Ümmet Hayır Derneği, İnsani Kardeşlik Derneği yetkilileri ve gönüllüleri katıldı.

Organizasyonla ilgili bir açıklama yapan tertip komitesi, aynı maya ile yoğrulan bu coğrafyada bize yaşatılan yabancılık duygusunun ne kadar suni ve olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi; “Aynı maya ile yoğrulan bu coğrafyaya çekilen sınırlarla, yıllarca bize yaşattığı yabancılık duygusunun ne kadar suni ve geçici olduğunu, kardeşlerimizle buluşunca daha yakından görmüş olduk.

Asıl önemli olanın bizim ortak geçmişimizde olduğu gibi, ortak geleceğimizi de birlikte kurabileceğimizdi.

Bizler sivil toplum kuruluşları olarak, belki büyük devletlerin savaşlarını durduramayız, belki İdlib’te ölen masum sivilleri geri getiremeyiz.

Ama yaşayan en önemli özne olan insana temas ederek, birbirimize dokunarak, birbirimizi anlayarak, kültürel bir birliktelik sağlayarak, birlikte yol alabiliriz…

Ortak geleceğimizi kurmada eğitimli ve sağduyulu gençlerimizin yetişmesi için birlikte çaba sarf edebiliriz…

Bunun bir gereği olarak bir arada olmamız, sorumluluklarımızı yeniden üstlenmemiz gerektiğinin farkındayız…

Bu yüzden Gaziantep Bülbülzade Vakfı ve Mozaikder ‘in ev sahipliğini yaptığı “Kültür ve Kardeşlik Buluşması”na, Suriye, Filistin ve Türkiyeli 17 STK’nın desteklediği buluşma ve kermes etkinliğinden elde edilen gelirlerin tamamı “Kalemler İyilik Yazsın” projesi kapsamında Suriye de yapılacak okullara bağışlanacaktır.

Destek veren kuruluşlar: Akadder, İyilikder,  Bülbülzade Vakfı, Mozaik Kadın Derneği, Ufukder, Şam Yetim Derneği, Humuslular Yetim Derneği, Belkıs Derneği, Minberşam Derneği, Suriyeli Muhtarlar Derneği, Geleceğin Fidanları, Şam’ın Çiçekleri Okulu, Bünyan Derneği, Suriyeli Kadınlar Derneği, Kids Akademi Anaokulu, Ümmet Hayır Derneği, İnsani Kardeşlik Derneği.

Destek veren tüm Sivil Toplum Kuruluşlarımıza teşekkür ediyor ve bu buluşmanın her yıl katlanarak büyüyen bir geleneğe dönüşmesini temenni ediyoruz…”