Ana Sayfa Kuruluşlar Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Kudüs İmanımız, Tarihimiz ve Davamızdır

Kudüs İmanımız, Tarihimiz ve Davamızdır

0
Kudüs İmanımız, Tarihimiz ve Davamızdır

Dörtyol’da Kudüs Gecesi düzenlendi.

KÖRFEZ DERNEĞİ 31 Aralık akşamı Dörtyol Öğretmen Evi’nde “Kudüs’ü anma ve anlama Gecesi” düzenledi. Gençlerin hazırlayıp sunduğu programda Filistin’i anlatan fotoğraf sergisi yapıldı ve kitapçıklar dağıtıldı. Gece, Furkan Yabacıoğlu’nun tilaveti ve Yusuf Bayer’in okuduğu meal ile başladı, Anadolu Platformu’nun Tanıtım Filmi ile devam etti.

 

Açılış konuşmasında Dernek Başkanı Mustafa Çetin şunları söyledi: “İslam’ın 5 temel şartına bakalım. Oruç Aralık’ta mı Mart’ta mı tutuluyor, Hacca hangi ayda gidiyoruz, kameri aylarda gidiyoruz. Muharremi hatırlayalım, haram aylar hangileriydi, sahi kaç taneydi, bu aylarda ne haramdı? Bize dinimiz unutturulmak isteniyor. Kudüs, Şam, Halep bizim kaçıncı ilimizdir? Ya Mekke, Medine? Ey anneler! Kudüs’ün bize ait olduğunu çocuklarınıza öğretin. Onların zihinlerindeki haritaları tekrar çizin. Niçin bugün ülkemizde Suriye’li mülteciler var? Onların ümmetin evlatları, kardeşlerimiz olduğunu anlatın… “

 

Hannenur Gül’ün okuduğu Çilenin Kefeninde Umudun Zaferine isimli mektuptan sonra Timeturk.com Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek konuşmasında şunlara değindi:

 

*Sadece malın zekatı yok, bilginin de var. Ben de bugün sahip olduğum bir bilginin zekatını vermeye çalışacağım.

*Arakan’da Naf nehrindeki teknede kalan son yere küçük kızını yerleştirirken bir baba tanımadığı birine sadece  müslüman olduğu için evladını teslim ediyor.

*Biz Kudüs’ü özgürleştirdiğimizde kendi ayağımızdaki prangaları kıracağız. Biz bir medeniyetiz. Kudüs’te Haçlı’ya insanlığı öğrettik. Ama Kudüs’te kendi acziyetimizi de görmüşüz. Bunu Türkiye için söylemiyorum, İslam Milleti için söylüyorum.

*Tayland Patani’de yardım çalışması için orada bulunan bir Filistin’li doktorla karşılaştık. Dedi ki: ”Benim buraya gelmeme siz sebep oldunuz. Çünkü siz dünya müslümanlarına yardım etme erdemini göstermeseydiniz ben buraya gelemezdim.”

*Tüm ümmet coğrafyasında oyun aynı. Fakat farklı metod, kıyafet ve şahsiyetlerle oynanıyor. 1-İslam’a karşı İslam   2-Muhafazakar Muhalefet   3-Protestan İslam

*Mursi bana dedi ki: “Bize kurşun sıkanın elindeki Kur’an’ı görüyor musun?” Ben de şahidim Kur’an okuyor, cemaatle namaz kılıyorlardı. İhvan’a karşı orduyu destekleyenler müslümandı.

*Kudüs’ü sadece Kudüs üzerinden okumuyoruz. Tunus’ta %43 oy alan nahda yıkılıyorsa bunun nedenlerini çok iyi bilmeliyiz. Orta Afrika’da neler olduğundan müslümanların haberi bile yok. Bugün Kudüs ayakta olsa pek çok İslam ülkesi de ayakta olurdu. Kudüs özgürleşse İslam ümmetinde mezhep çatışmalarının büyük kısmı ortadan kalkacak.  

*Kudüs İslam Birliği’ni sembolik olarak gerçekleştirebileceğimiz bir mekan.

*Siyonizm yok olursa sadece biz değil Museviler de kazanacak.

*Kudüs için küçükken dualarımızı eksik ettik mi? Ama ne acı ki hala bu acılara şahit oluyoruz. Batı biliyor ki Kudüs esas kimliğine kavuşursa medeniyet kodları yeniden yazılacaktır. Kudüs İslam coğrafyasının normalleşmesinin temel anahtarıdır. Bütün bunlar bıkkınlık verse de unutmayalım ki Medeniyet Yürüyüşü uzundur, asla kısa değildir.

*Çocuklarımız Hamas’ı tanımalıdır. Halep’i, Şam’ı bilmeli, Kudüs Osmanlı’nın elinden nasıl çıktı öğrenmelidir.

*Patani’de bir deyim vardır: “İstanbul’dan yardım gelmezse Patani özgürleşemez.”

*Siyasi konulara girmeyeceğim ama sadece birşeye bakıyorum. Şu an topraklarımızda yapılanlarla kim kaybediyor? Apaçık ki bizim insanımız kaybediyor.

 

Soru-cevap kısmı ve Şeyh Yasin’in Şikayeti adlı video sunumundan sonra KÖRFEZ DERNEĞİ’nin gençler arasında düzenlediği KUDÜS konulu Bilgi Yarışması sonuçları açıklandı: Ömer Yaşar Yabacıoğlu birinci, İsa Kevük ikinci, Furkan Yabacıoğlu da üçüncülüğü aldı. Yarışma ödüllerinin verilmesinden sonra program Gazze’ye yardım çağrısı ve programı sunan Abdullah Güvercin’in duası ile son buldu.