Kudüs İçin Ümmet Ayakta!

0
298

Cuma namazı için İstanbul Fatih Camii’nde toplanan ve namaz sonrası Saraçhane’ye yürüyen on binlerce kişi ABD’nin skandal Kudüs kararını protesto etti.

Anadolu Platformu ve birçok STK’nın çağrısıyla on binlerce insan bugün İstanbul Fatih Camii’nde bir araya geldi. Cuma namazını kılan kalabalık daha sonra ABD’nin skandal Kudüs kararını protesto etmek için ellerindeki dövizler ve pankartlarla ana caddeye inerek Saraçhane yönüne doğru yürüyüşe geçti.

Vatandaşlar “Katil İsrail, işbirlikçi ABD”, “Kudüs bizimdir, bizim kalacak”, “Kudüs’e selam, direnişe devam” şeklinde sloganlar atıp tekbir getirdi. Türk ve Filistin bayrakları taşıyan grup, “Kudüs Müslümanların onurudur”, “Kudüs Müslümanların şerefidir”, “Kudüs Müslümanların istiklal ve istikbalidir” yazılı dövizler taşıdı.

Kudüs, Siyonistlerin merkezi yapılmak isteniyor

Saraçhane Parkı’nda buluşan kalabalığa çeşitli siyasiler ve STK liderleri hitap etti. Kürsüye ilk olarak İstanbul Platformu adına Umran Araştırma Kültür Merkezi Başkanı Şemsettin Özdemir çıktı. Özdemir, “Zor günlerden geçerken, yaşadığımız acılara yeni acılar ekleniyor. Yeni alınan karar, daha öncekilerin uygulamaya koyulmasını amaçlıyor. Şeytanın bile aklına gelmeyen kararlarla Kudüs, Siyonistlerin merkezi yapılmak isteniyor. Ne acıdır ki bu açık savaş ilanını daha önceden öngöremediğimiz için Suriye’yi ve Filistin’i perişan ettiler. Zalimler ne yazık ki kahrolsun demekle kahrolmuyor. Biz Endülüs’ü ve Osmanlı’yı Müslümanlar arasındaki ihtilaflar nedeniyle kaybettik.”

Daha sonra ise sözü Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu aldı. Uslu, “Bağımsız Filistin davasının sonuna kadar yanındayız” açıklamasında bulunarak şunları söyledi: “Bugünlerde her alanda saldırı var. ABD Başkanı Donald Tramp’ın aldığı karar utanç vesikasıdır ve bizim için paçavradan ibarettir. Kudüs hayati önemdedir ve sahip çıkılmalıdır. ABD’nin politikası açıktır: İktidarını sürdürebilmek için sürekli kaos üretmektedir. Kudüs, Bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Kudüs için söylenen her söz değerlidir. Lakin yetmez. O nedenle sürekli teyakkuz halinde olmalı ve 15 Temmuz ruhunu harekete geçirmeliyiz. Bu mesele sadece Müslümanların meselesi değildir. Eğer Kudüs düşerse dünyanın bütün başkentleri huzur bulmayacaktır. Kudüs Müslümanlara emanettir ve bugün emanete sahip çıkma günüdür.”

Kudüs demek İstanbul demektir!

Uslu’dan sonra ise sözü İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım aldı. Yıldırım, Trump’ın kararını ‘akılsızca’ olarak niteledi ve şöyle konuştu:

“Mesele Kudüs olunca tüm STK’lar bir araya geldi. Trump’ın akılsızca attığı bu imzadan sonra İslam Birliği’nin kuruluşu süreci hızlanacaktır, göreceksiniz. Çarşamba günü İslam İşbirliği Toplantı toplanacak. Oradan çıkan karara tüm İslam ülkeleri sahip çıkmak zorunda kalacak. Çünkü Kudüs için çocuklar, gençler ve kadınlar ayakta. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu 2002 de Cenin Katliamı olduğunda İHH’yı ziyaret etmişti. Ne dedi biliyor musunuz? ‘Türk ordusu gerekirse Filistin’de İsrail’e karşı savaşmalıdır’ dedi. Kudüs demek İstanbul demektir. Mescid’i Aksa ile Ayasofya paralel yürür. İstanbul’un savunması bugünden başlar. Rahmetli Erbakan hocam 30 yıl Siyonizmi anlattı. Gün geldi Siyonizme ‘One Minute’ denildi ve sonra da Mavi Marmara şehitleri yürüyüşe geçti. Şimdi de İslam Birliği’nin ayak sesleri geliyor. Mescid’i Aksa’da namaz kılana kadar yürüyüşümüzü devam ettiririz. Tüm siyasi parti temsilcileri buradalar. Biz de bu birlik olduktan sonra Trump’ın kararı tamamen geçersizdir.”

Çok istiyorsanız Siyonistlere Amerika’da toprak verin!

Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan ise şunları dile getirdi: “Biz bırakın İsrail’in başkentinin Kudüs olmasını, ne Tel Aviv’i başkent olarak kabul ediyoruz ne de İsrail’i devlet olarak kabul ediyoruz. Bu mesele başka meseleye benzemez. Bu iman meselesidir. Siz kimsiniz? Defolup gideceksiniz oradan. Erbakan hocamızın tabiriyle ifade etmek gerekirse ‘Çok istiyorsanız Siyonistlere Amerika’da toprak verin!’ Hasretle İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısından çıkacak hayırlı kararları bekliyoruz.”

Siyonist İsrail’in elçiliklerini kapatın

HÜDA-PAR İstanbul İl Başkanı Erdal Elibüyük ise şunları dile getirdi: “Mesele ümmet olduğu zaman tüm siyasi anlayışlarımızı kenara bırakırız. 15 Temmuz’da olduğu gibi işte burada meydanlardayız. Evet, ABD ve İsrail için çok defa lanet okuduk. Ama gördük ki böyle yapınca onlar yıkılmıyor. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanımız ‘Kudüs kırmızı çizgimizdir’ dedi. İşte ben buradan hükümet yetkililerine sesleniyorum ve diyorum ki: Başta Mavi Marmara ile alakalı yapılan anlaşmaya bir an önce son verin. İsrail ile yapılan tüm işbirliklerine bir an önce son verin. Siyonist İsrail’in elçiliklerini kapatın ve konsolosları istenmeyen adam ilan edin.”

BBP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan da bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Aslında Filistin’in bu halde olmasını biz sağladık. Bizim içine düştüğümüz tefrikadan dolayı bütün İslam coğrafyaları kan ağlıyor. Birliğimizin önündeki en büyük engel de tam olarak budur. Bu birliğin önünde kim varsa ben dâhil Allah onları kahretsin.”

ABD başkanının kararını tanımıyoruz

Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ise şöyle konuştu: “ABD başkanının açıkladığı kararı biz tanımıyoruz. O kararı lanetliyoruz. Bu ümmet o kararı onların yüzüne çarpacaktır. Buradan haykırıyoruz: Ey zalimler bizim için Kudüs herhangi bir şehrin adı değildir. Bizim için Kudüs biz manadır. Kudüs insanlığın başşehridir. Orası şehirlerin anası bizim ilk kıblemiz ve istikametimizdir. Kudüs düşerse Mekke ve Medine düşer. Kudüs’ü savunmak Saraybosna’yı ve İstanbul’u savunmaktır.”

Eylem, Abdülmetin Balkanlıoğlu’nun duası ile son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz