‘Kudüs Asla Yahudi Devletinin Başkenti Olmayacaktır!’

0
594

Anadolu Platformu İstişare Kurulu Üyesi Hüseyin Özhazar TRT Kurdi’ye yaptığı açıklamada; “Kudüs asla bir Yahudi devleti başkenti olmayacaktır. Ne insanlık ne de Müslümanlar buna müsaade etmeyeceklerdir” dedi.

Anadolu Platformu İstişare Kurulu Üyesi Hüseyin Özhazar, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul etmesine yönelik adımı üzerine TRT Kurdi’ye açıklamalarda bulundu.

Özhazar açıklamasında; “Kudüs asla bir Yahudi devleti başkenti olmayacaktır. Ne insanlık ne de Müslümanlar buna müsaade etmeyeceklerdir” dedi.

İşte Özhazar’ın TRT Kurdi’ye yaptığı açıklamalar:

Kudüs insanlık tarihinin en çok gadre uğramış şehridir. Defalarca işgal edilmiş, kuşatılmış, onlarca kez katliamlarla karşı karşıya kalmış bir şehirdir. 1917’de, geçen yüzyılın başında yaşadığı sıkıntıların bir benzeriyle yine karşı karşıya bugün. Trump’ın açıklamalarına, Twitter üzerinden yaptığı söylemlerine bakılırsa Kudüs’ü ve bölgeyi sıkıntılı günler bekliyor. Alınan bu kararın arkasında Trump’tan öte ABD’yi ve ABD siyasetini önemli ölçüde etkisi altına almış olan Yahudi lobileri var. Yahudi lobileri çok güçlü. Geçen dönem Obama, İsrail’in isteklerini sınırlayacağını söylemiş, ama İsrail’e yüklü bir miktarda yardım yaparak ayrılmak durumunda kalmıştı. Yahudi lobilerinin Kudüs ve Filistin topraklarıyla ilgili bundan sonra da çalışmalar yapacağı muhakkak. Onlar inandıkları şeyleri yapıyor. Önemli olan burada İslam dünyasının durumu, İslam dünyasının bu olaya bakışı…

Onlar hesap-kitap yapabilirler. Bir takım hedefler doğrultusunda hareket edebilirler. Bu, onların hedeflerinin gerçekleşeceği anlamına gelmez. Dün nasıl Selahattin Eyyubi’nin ordusunda Türkler, Kürtler ve Araplar birlikte hareket edip Hıttin Savaşı sonrasında Kudüs’ü insanlığın ve Müslümanların bir şehri haline, bir Darü’sselam haline getirmişse bugün de bu İsrail’in Amerikan yönetimini de işin içerisine katarak Kudüs’ü ele geçirme planlarını ümmet olarak engelleyebilir. Ama bu, gerçek anlamda bir ümmet bilincine sahip olma şartıyla gerçekleşebilir.

İslam ümmetinin bu dönemde gerçek kimliğinden uzak ve dağınık olması İsrail’in hesaplarını kolaylaştırmaktadır. Bölgedeki birtakım oluşumlar ve İslam dünyasındaki birtakım satılmış yönetimler ve onlarla işbirliği yapan kurum, kuruluş ve kişiler Kudüs’ü zor durumda bırakmakta ve İsraillilerin Kudüs’le ilgili planlarını biraz daha rahat gerçekleştirmelerine imkân tanımaktadır.

Bu işgal girişimi karşısında duracak Kürt, Türk ve Arapların duyarlı Müslüman gençleri bu oyunu bozabilirler. Türkiye bu anlamda sesini ve sözünü yükselten bir ülke… Türkiye, diğer İslam coğrafyasındaki mümkünse yönetimleri mümkün değilse halkları yanına alarak onlarda bir duyarlılık bilinci geliştirerek ümmet yaklaşımıyla Kudüs’e yeniden sahip çıkmalıdır, çıkmak zorundadır. Hz. Peygamber’in, Hz. Ömer’in ve Selahaddin’in bize miras bıraktığı bu davayı sürdürmelidir, devam ettirmelidir.

Kudüs asla bir Yahudi devleti başkenti olmayacaktır. Ne insanlık ne de Müslümanlar buna müsaade etmeyeceklerdir. Bugün İslam dünyası bir duyarsızlık gösterebilir, ama tarihin her döneminde olduğu gibi İslam dünyası Ömerleri, İmadeddin Zengileri, Selahaddinleri, Yavuzları çıkarmıştır, bundan sonra da bunu çıkarmaya muktedirdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz