Ana Sayfa Kuruluşlar Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği Koruyucu Aile Hizmeti Tanıtımı Yapıldı

Koruyucu Aile Hizmeti Tanıtımı Yapıldı

0
Koruyucu Aile Hizmeti Tanıtımı Yapıldı

Akdeniz Derneği Kadın Komisyonu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Koruyucu Aile Hizmetini, üye ve gönüllülerine tanıtmak için program düzenledi.

Akdeniz Derneği Kadın Komisyonu tarafından düzenlenen program ile Koruyucu Aile Hizmeti, üye ve gönüllülere tanıtıldı. 12 Aralık Pazartesi günü saat 13:00’da Akdeniz Derneği’nde düzenlenen programa Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Meryem BURSA ve uzman memurlar katıldı.

Koruyucu Aile kısaca; çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir.

Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır.

Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı çocuğun psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, bir elinden tuttuğu ve tutmaya devam edeceği çocukların, öteki elinin koruyucu aileler ve toplum tarafından tutulmasını istemektedir.

Programa katılanlar Koruyucu Aile Hizmeti ile ilgili ayrıntılı bilgilendirildi ve katılımcılar bu konuda farkındalık kazandı.

Akdeniz Derneği Kadın Komisyon Başkanı  Hülya Ağçelik,  Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Sayın Meryem Bursa’ya ve ekibine yapmış oldukları hizmetlerden ve sunumlarından dolayı teşekkür etti.