Ana Sayfa Kuruluşlar Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Körfez’de Yeni Yönetim Kurulu Seçildi

Körfez’de Yeni Yönetim Kurulu Seçildi

0
Körfez’de Yeni Yönetim Kurulu Seçildi

Körfez Derneği 22 Mart 2013 Pazar günü olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi.

Kur'an tilaveti ve mealinin ardından program Osman Öz'ün yaptığı dua ve selamlama konuşması ile başladı. Dernek Başkanı Mustafa Çetin açılış konuşmasında "Bayanlar her alanda hizmet veriyor, bugün burada bayanların daha yüksek katılımını arzu ederdik, demek ki bu konuda daha fazla çabaya ihtiyacımız var. Çalışmalarımızda komisyonları merkeze aldık çünkü Allah c.c. istişare ile iş yapmamızı istiyor" dedi. Program farklı Sivil Toplum Kurumlarından misafir olarak katılan temsilcilerin, eski yönetim kurulu üyelerinin ve üyelerin yaptıkları kısa konuşmalarla devam etti.

 

Mustafa Çetin'in ardından kürsüye davet edilen İhh İskenderun Başkanı Ahmet Yetim kendisini evinde hissettiğini söyledi. Devamında "Eski İhh başkanı Zeki Kanat'ın, Mustafa Çetin'in ve benim saçlarımız bu çalışmalarda beyazladı, bu işlere aday olmak yiğitliktir. Hatay Sivil İrade Platformu'nun ( HASİP ) kuruluşu çok hayırlı oldu, çok istifade ediyoruz" diyerek konuşmasını bitirdi.

 

DİYAD Başkanı Mehmet Aydın dernek faaliyetlerinden bahsettikten sonra kısmet olursa HASİP'e katılacaklarını, zaten bölgedeki diğer İslami kurumlarla beraber olduklarını ve bunu pekiştireceklerini belirtti.

 

Denizciler Beldesi'nden Eray Sarı yaptığı konuşmada bu çalışma içinde bulunmaktan gurur duyduğunu, yeni yönetimi oluşturup yola devam edeceklerini belirtti.

 

Eski Yönetim Kurulu Üyesi Osman Öz kendisinin Dörtyol'daki çalışmalara odaklanmak ve yaşlı anne-babası ile daha rahat ilgilenmek üzere aday olmadığını belirttikten sonra aday belirleme sürecinde yaklaşık 100 kişilik üye listesinin üye ve gönüllülere dağıtılıp adaylar için genel temayülün belirlendiğini, yüksek temayül gösterilen her üye ile birebir görüşerek 18 adayın belirlendiğini, bunların arasından da Yönetim Kurulu için 7 asıl üyenin seçileceğini belirtti.

 

Buhara Derneği Başkanı Bünyamin İşler bir ağabeylerinin "sizler yağmur yüklü bulutlarsınız sözünü hatırlatarak Körfez Derneği'nin yaptığı genel kuruldaki görüntüden çok mutlu olduklarını belirtti.

 

Mustafa Tarhanacı Körfez Derneği'ne geldiği günden beri çok şey öğrendiğini, istişarenin hakikatini Körfez'de kavradığını söyledi ve istişarenin esası olarak gördüğü şu 4 noktayı vurguladı; İyiliği örgütlemek, ortak aklı aramak, ihtilafları mazur görmek, hatalara takılıp kalmamak.

 

Ekrem Akkutlu, Hılfu'l Füdul'u hatırlatarak bugün de yeryüzündeki zulme iyiliği emredip kötülükten sakındıran bu toplulukların karşı duracağını belirtti. Körfez Derneği'nin İskenderun Körfezi'ndeki tüm havzaya dönük çalıştığını ve çok sayıda yetimin ve gencin kalbine dokunduklarını söyledi.

 

Murat Şahin emekli olduğu için bölgeden ayrılacağını fakat yola devam edeceğini belirterek helallik istedi.

 

Eski Yönetim Kurulu üyesi Aziz Lökoğlu her zamanki nüktedan üslubu ile yaptığı konuşmasında "Mustafa Çetin'in kendisini bölgedeki İslami çalışmalar için eşinden Allah'ın emri peygamberin kavli istediğini, eşinin hemen izin verdiğini ve bundan hiç pişman olmadığını ve şükrettiğini anlattı. Yeni seçilecek yönetimin de verilen bu görev için dua edeceklerini belirtti.

 

Divan Heyeti'nin seçilmesinin ardından gizli oy açık sayım usulü ile yapılan seçimde Körfez Derneği'nin faaliyetlerini koordine edip yürütecek yeni yönetim üyeleri şöyle belirlendi; Ali Arslan, Ekrem Akkutlu, Hasan Güçlü, Mustafa Çetin, Mustafa Savaş, Mustafa Tarhanacı, Zeki Can.