Ana Sayfa Kuruluşlar Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Körfez’de Hizmet İçi Eğitim Düzenlendi

Körfez’de Hizmet İçi Eğitim Düzenlendi

0
Körfez’de Hizmet İçi Eğitim Düzenlendi

Körfez Derneği ilk yarı yıl için düzenlenen Hizmet İçi Eğitimini Nursan Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi.

Körfez Derneği ilk yarıyıl için düzenlenen Hizmet İçi Eğitimini Nursan Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Kışlalar Camii İmamı İsmail Kılıçaslan’ın tilavetinden sonra Ali Çolak’ın sunuculuğu ile ekstra güzelleşen programda açılış konuşmasını Öğretmen Komisyonu Başkanı Osman Öz yaptı. Osman Öz şu noktalara değindi:

–          Memlekette şubatlar geçirdik, şimdi de sivil kurumlar için adeta bir bahar havası yaşıyoruz. Güzel ekimler yapmazsak Allah bizi kışlarla da imtihan edecektir. Bu ekimler yapılmazsa verimli bir toprak olan insan kıraç topraklara dönecektir.  

–          Yeni döneme yeni bir ruh ve aksiyonla girmek istiyorsak şu beş özelliği toplamamız lazım:

1.       Akl-ı selim: Kur’an ve sünnet ile sağlaması yapılmış ve netleşmiş fikirler lazım.

2.       Kavl-i leyyin: Dava hak, ama üslup ve usul yanlışsa kaybedenlerden oluruz. Bu anlamda kelimeler ve cümleler bize emanettir.

3.       Salih amel: İyi konuşmak, iyi düşünmek yetmez, ayağı yere basan projelere imza atmamız lazım.

4.       Ahlak: Ahlak yoksa inandırıcı ve sürükleyici olamazsınız. Herkes ahlakımızı görünce gerçekten Müslüman demelidir. 

5.       Azim: Ciddi bir kararlılık, derin bir sorumluluk, tutarlılık ve aşk lazım.

–          Siz gemileri karada yürütme azmini gösterdiğiniz gün Allah size İstanbul’un fethini nasip edecektir. Siz geriye dönüş gemilerini yaktığınız zaman Allah Endülüs’ü tekrar size nasip edecektir. Selahattin Eyyubi gibi davaya baş koymayı, öyle bir azmi sergilediğiniz zaman Allah Kudüs’ün kapılarını yeniden size açacak, Mescid-i Aksa’da özgür bir şekilde secde etmek sizlere nasip olacaktır.

Suriyeli Öğretmen ve İmam-Hatip Abdulmecid Mustafa Hoca, “Gençlik ve Maneviyat” konulu sunumunda şu konulara değindi:

–          Veda Haccı’nda 100.000 civarında sahabe vardı, oysa Mekke ve Medine’de 20.000 civarında sahabe kabri var. Diğerleri nerede? Onlar, Allah’ın dinini insanlara ulaştırmak için yeryüzüne yayıldılar.

–           Genç sahabeler önce nefislerini değiştirdiler, her biri bir ümmet oldu ve çevresini değiştirdiler:

–          Niyet ve ihlas: Resulullah (sav) Hira’da tefekkür, dua, zikir ile kalbini ıslah etti, bizim de kalbimizde Hiralar olmalı.

–          Emanet sorumluluğu ve ağırlığını hissetmeli ve kalpteki şuuru amele dönüştürmeliyiz. Güzel huylu olmalıyız ve sözlerimizle amellerimiz uyumlu olmalı.

–          Nafileleri arttırmalı, çok önem vermeliyiz. Davetten önce en az 2 rekat namaz kılmalı, sadaka vermeli, bir insana yardım etmeliyiz.

–          Sadık olmalı ve sevgiyi ortaya koymalıyız: İnsana sevgi verirsen sevgi alırsın.

–          Tevazu-rahmet-yumuşaklık ve şefkat: Enes 10 yıl Resul’e (sav) hizmet ettim, bir gün bana kızdığını görmedim demiştir. Resulullah mescide bevleden adama bile bırakın bitirsin dedikten sonra kardeşim burası mescid diye yumuşak nasihatler yapmıştır.

Yazar Adil Akkoyunlu “Ümmet ve İnsanlığın Kurtuluşu” adlı sunumunda şu konulara değindi:

–          Resulullah (sav) insanlara imanı götürebilmek için canla başla çalışıyordu.

–          Boykot zamanında en büyük sıkıntısı açlık vs değil insanlara İslam’ı tebliğ edememesi idi.

–          İbadet hayatın bütününü kapsar, Allah’a itaat şuurunda geçirdiğimiz her an ibadettir.

Yazar Necip Cengil “Ahiretsiz Müslümanlık” konulu sunumunda şu noktalara değindi:

–          Ahiretsiz Müslümanlık mı olur dediler: İçinde sizin olmadığınız ve hep başkasına anlattığınız, içinde hesap duygusu olmayan İslam ahretsiz Müslümanlıktır.

–          “Allah benden ne istiyor ve ben nerede duruyorum?” önce bunu sorgulamamız gerekiyor. Çoğunluk ise şöyle bakıyor: “Biz kurtuluş beratını doğarken aldık. Ölsek de beratımızla çıkacağız, bir süre cehennemde yansak da cennete gideceğiz.” İşte bu yüzden ayetleri başkalarına anlatır gibi okuyoruz ve üzerimize hiç almıyoruz.

–          Adem demek hata yapabileceğini kabul edip tövbe ile bu hatadan dönmektir. Herkesin gerçek kimliğini ancak Allah bilir. İslam adam kalmamızı sağlar. Suçlu iken özür dileyebilirsen adem olursun, hatanda ısrar edersen iblisleşirsin. Bütün suçların sorumlusu biz iken şeytana hakaret ediyoruz. Adamlık yoksa bütün kimlikler sahtedir.

–          Alak suresinde belirtildiği gibi insan önce kendini doğru okumalıdır. Sen pis kokan bir damla sudan yaratılmışsın. Hiçbir üstün özelliğin de yok. Seni üstün hale getiren ise Allah’ın sana değer verip nimetler bahşetmesidir.

–          Hangi kurum, dernek veya cemaatte olursanız olun, orası sizin kurtuluşunuz değildir. Nerede olursanız olun hakkı hakikati yerine getirenler fırka-i naciyedir. Bulunduğunuz dernek size beratinizi vermeyecek, siz o derneğe bir kimlik kazandıracaksınız, yaptığınız iyi işlerle o kuruma bir şeyler katacaksınız.

–          Burada yaşadığınız gibi Amerika’da yaşayıp insanları İslam’a davet ederseniz kimse Müslüman olmayacaktır.

Her sunumun ardından yapılan forumlarda katılımcılar kendi fikirleri ve soruları ile programa katkıda bulundular. Programda şu üç konuda duyuru yapıldı:

1.       Körfez Derneği Bayırbucak’taki Türkmenlere, mücahitlere ve mazlumlara ulaştırmak üzere battaniye, kuru gıda, konserve gıda ve nakit para yardımı toplamak üzere kampanya başlatmıştır. Söz konusu yardımları sürekli bölgeye yardım götüren İyilik-der ulaştıracaktır.

2.       Dörtyol İhh Temsilciliği 19 Aralık’ta Dörtyol Halk Eğitim Merkezi’nde Ramazan Kayan Hocamızla konferans tertip edecektir.

3.       Necip Cengil ve Adil Akkoyunlu hocalarımızın Ahiretsiz Müslümanlık, İbadet Gerçeği, Firdevs Cennetinin Mirasçıları ve Diriliş Hasreti adlı kitapları konferans salonunda ve derneğimizde satışa sunulmuştur, çevrenizi de faydalandırmak için hediye ediniz.