Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nden İki Önemli Konferans

0
188

Abdurrahman Dilipak ve Ramazan Kayan Hatay’da Dinleyicilerle Buluştu

8 Nisan’da Atatürk Parkı Düğün Salonu’nda Cemaatler ve Ümmet konulu konferans düzenlendi.

CEMAATLER VE ÜMMET

Kız Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Cihangir Akyol’un sunduğu program Kışlalar Camii İmamı İsmail Kılıçaslan’ın okuduğu Kur’an Tilaveti ve Meali ile başladı.

Dernek Yönetim Kurulu üyelerinden Osman Öz açılış konuşmasında şu sözlere yer verdi: Emperyalist güçlerin İslam Coğrafyası’nda cetvelle çizdikleri sınırların bizlerin beyinlerinde bıraktığı izler daha derinden olmuş anlaşılan. Halbuki derdimiz ortak, paylaştıkça Allah kalbimizi arındırır İnşaallah. Bizler tüm camialarla ortak salih ameller üretme konusunda bir duyarlılığımız var. Bu amaçla 15 farklı STK ile Somali’de Hatay Su Kuyusu 1 ve 2 adlı kuyuları açtık. 17 Aralık darbesine karşı birlikte basın açıklamamız oldu. Ardından Hatay Sivil İrade Platformu olarak Suriye’ye 3 tır yardım gönderdik. Bunların devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Sonrasında sözü alan Ramazan Kayan şu konulara değindi:

-Biz Allah içiniz. Hayatımız, ruhumuz, malımız, canımız, nefsimiz, ailemiz, aşiretimiz ve her şeyimiz O’na ait.

-Biz dünya için değil ahiret içiniz.

-Biz ümmet içiniz, kardeşlik ve cemaat içiniz. Cemaat olacağız ama cemaatçi olmayacağız, grubumuz olacak ama grupçu olmayacağız, mezhebimiz olacak ama mezhepçi olmayacağız. Müslüman asla bireyselleşemez, bencilleşemez.

-Şu an ARA CEMAAT süreci yaşıyoruz çünkü ANA CEMAAT henüz yok. Ana cemaate gelinceye kadar ara cemaatlerin olması normaldir. Ama o cemaat ihanet ve irtidat içinde olmayacak.

-Biz kendimiz için değiliz, insanlık içiniz. İnsanlığın hayrı için yaşayan bir ümmetiz. Biz yaşamak için değil yaşatmak için yaşıyoruz. Dörtyol’da namazsız, Kur’an’sız ölen herkes için sorumluluk hissedeceksiniz. Burada Suriye için dua etmek yetmez, onların duasını almalıyız ki Allah bize acısın. Bu anlamda merhametimizin galeyana gelmesi lazım.

10 Nisan’da Atatürk Parkı Düğün Salonu’nda Yeni Türkiye ve Bölgenin Geleceği konulu konferans düzenlendi.

DÖRTYOL’DA ABDURRAHMAN DİLİPAK RÜZGARI

Kız Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Cihangir Akyol’un sunduğu program Kışlalar Camii İmamı İsmail Kılıçaslan’ın okuduğu Kur’an Tilaveti ve Meali ile başladı.

Dernek üyelerinden Kamil Dönmez açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi: Muhammed İkbal der ki binlerce yıldızın kanı dökülmeden şafak sökmez. 1400 yıl önce kabile asabiyeti olan adama VAHİY şöyle dedi: “Yeryüzü senin yaşadığın coğrafyadan ibaret değil. Dağılın yeryüzüne Hakkı ve Adaleti yayın. Yeryüzü Allah’ındır.” Vahiy yeni ufuklarla ümmet bilincini uyandırmıştır. Şimdi aynı uyanış kıvılcımları çakıyor. Ümmet bilincini istedikleri kadar karartmaya çalışsalar da ümmet kuşağının renklerini soldurma çabaları sonuç vermeyecektir. Çünkü zamanı ve tarihi yürüten Allah’tır. Vakti kuşanacak nesil çağa yürümeye başlamıştır. Müjdeler olsun.

Abdurrahman Dilipak akıp giden konuşması boyunca tansiyonu sürekli canlı tuttu. Dilipak’ın ibretlik mesajlarla dolu sunumunda öne çıkan ifadeler şunlar oldu:

-On sene önce 300 milyon dolar için IMF’nin kapısında idik, bugün Merkez Bankası’nın kasasında 150 milyar dolar var. Düne göre çok iyiyiz ama gitmemiz gereken yere göre daha çok yolumuz var.

-Atalarımız at sırtında 110 ülkeye gitmişler, biz daha kendi topraklarımızdan çıkmaya yeni yeni başladık. Bugün servet ve gücümüzün aklımız ve imanımızdan daha fazla olduğunu düşünüyorum.

-Yeryüzünün bütün açları ümmetin yetimidir. Yeryüzünün bütün çocukları Müslümandır.

-Yeniden Müslüman olmamız gerekiyor. Atalarımızın dininden Allah’ın dinine dönmeliyiz. İman ettik dediğimiz kitabın içinde ne yazdığını bilmiyoruz. Ayetler kalk ve koş diyor, biz sadece “bismillah kalk ve koş, bismillah kalk ve koş” diye okuyup duruyoruz.

-Merkez Bankası’ndaki paralar çok çalıştığımız için değil, Somali’ye, Suriye’ye, Gazze’ye, Arakan’a gönderdiğimiz yardımların karşılığıdır. Daha çok vereceksiniz, Allah da size daha çok verecek.

-Yılda 7 milyar dolar yardım dağıtıyoruz dünyaya ama sadece sigaraya 10 milyar dolar harcıyoruz. Ses çok güzel bir de görüntüye bakalım dedi. Şehadet parmağının yanına bir sigara koymak size ağır gelmiyor mu? Rabia işaretinin içine sigara yakışıyor mu?

-Dua etmek kolay değil, dua eden eller karıncalanmalı, dudaklar titremeli. Onların dolarları, avroları var. Sizin ol deyince olduran, öl deyince öldüren Allah’ınız var, hangisi daha güçlü? Karanlık gelince ışık yok olmaz, ışık gelince karanlık yok olur. Müslümanlar görevlerini yapmadığı için yeryüzünde kan var. İmam Humeyni’nin bir sözü vardı. Her Müslüman bir bardak su dökse İsrail’i sel alır. Değişmesi gereken Esed değil, biziz.

-Kurtuluş Savaşı’nı burada başlatacağız. Dedeleriniz Allah’a dayanıyor, sa’ye sarılıyor, hikmete ram oluyordu. Ya dedelerinizin yaptığını yapacaksınız ya da geri duracaksınız. THY 110 ülkeye uçuyor, zararına da olsa uçuyoruz, peki cebinizde pasaportunuz var mı? Dedelerinizin at sırtında gittiği yerlere siz uçakla gitmiyorsunuz. Gürcistan’a, Nahcivan’a gittiniz mi? Bu sınırları biz çizmedik, bu iktidarları halklar seçmedi. Biz sadece Müslümanlarla direnmeyeceğiz, yeryüzünün tüm mazlumlarıyla, erdemli insanlarıyla birlikte direneceğiz. Yeryüzünde adaletten, barıştan yana bir düzen kuracağız. Ne olacak bu memleketin hali demeyin, ne yapacağım diye sorun.

-Bize demokrasi dersi verenler Mısır’daki darbeye darbe diyemediler. Dünyada yaşayan dört büyük ırktan birini (kızılderililer) yok ettiler, bir ırkı (Afrika) köleleştirdiler, bir ırkı da (Asya) sömürgeleştirdiler. Bunu 300 yılda yaptılar.

-Aramızda 19 yaşında bir genç var mı? (Genç sahneye çıktı. Bir de 70’lik bir amcayı sahneye çağırdı). Tanıştırayım 7 dil bilen Fatih Sultan Mehmet!! Peki baban seni Adana’ya iş takibine gönderir mi? Ve işte beni surlara en yakın yere gömün diyen Eyyüb el Ensari. Birlikte fethe çıkacağız. Sadece Mekke’de şeytan taşlanmaz. Suriye’de malı ve canı ile cihada gelen genç lebbeyk demiştir. Ayet kalk yürü diyor, adam kalk yürü bismillah, kalk yürü bismillah okuyup duruyor, bre adam kalk ve yürü… (Alkış tufanı koptu).

-Çocuklarınıza ev, araba miras bırakmayın. Bir davayı miras bırakacağız. Çok okuyacağız, çok düşüneceğiz, ittifak ettiğimiz konularda beraber hareket edeceğiz, ihtilaf ettiğimiz hususlarda birbirimizi mazur göreceğiz.

-Allah cahil ve zalim bir topluluğa hidayet etmez. Çocuklarınızın üniversiteye girmek için çalıştığı kadar cennete girmek için çalışıyor musunuz? Peki cennete girmenin üniversiteye girmekten daha kolay olduğunu söyleyen kim?