Ana Sayfa Kuruluşlar Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Körfez Derneği’nden ‘Çanakkale Zaferi ve Şehitler Gecesi’

Körfez Derneği’nden ‘Çanakkale Zaferi ve Şehitler Gecesi’

0
Körfez Derneği’nden ‘Çanakkale Zaferi ve Şehitler Gecesi’

Körfez Derneği Orta Öğretim Komisyonu, İskenderun Demir Çelik Anadolu Lisesi’nde Çanakkale Zaferi ve Şehitler Gecesi düzenledi.

Körfez Derneği Orta Öğretim Komisyonu, Çanakkale Zaferi ve Şehitler Gecesi düzenledi. 

Programın sunuculuğunu Murat Mutlu ve Mustafa Demir yaptı. Program, “Çanakkale Geçilmez” adlı videonun ardından, Yeni Camii İmamı Mustafa Çakar Hoca’nın Kur’an tilavetiyle başladı.

İrem Gönül’ün okuduğu İstiklal Marşı geceye renk kattı.

Gençlik Komisyonu Başkanı Ekrem Akkutlu selamlama konuşmasının ardından şunları dile getirdi:

“Kur’an’dan yana ahlaklanmamız, mazlumdan yana olmamız, zalime karşı mücadele vermemiz gerekiyor. Ecdadımız, izzetini Kur’an’dan alıyordu. Oysa biz, Kur’an’ı duvara asmaktayız.

Evlerimizi, değerlerimizi neye göre şekillendiriyoruz? İzlediğimiz TV dizilerine kadar Avrupa’ya özeniyoruz. En vahim olanı da çocuklarımızı bu çarpık kültüre göre yetiştiriyoruz. Çocuklarımızı vahyi anlayışla yetiştirmeye çalışırsak, Peygamber ahlakıyla ahlaklandırırsak, dünya tekrar çocuklarımızın elleriyle şekillenecektir.

Gençleri kapitalizmin kurduğu kurallar yönetmektedir. Avrupa, mal ve moda deyip insanların cazibesini kendi üzerine çekmektedir. Gençler! şimdi bu oyunu bozma zamanıdır. Gandi’nin dediği gibi “İngiliz kumaşından başka kumaş yoksa, keçinin kıllarını keser, aba yapar, onu giyerim. İngiliz kumaşını giymem.”  

Şer, düşmandan yana olsa da, Allah bizden yanadır.”

Programda, Beyzanur Çiçek ve Nihal Yalçın, sahabelerden; Mu’ab bin Umeyr ve Hubeyb’in hayatından duygu dolu örnekler verdi.

“Şahadet” konulu konuşmasında Bekir Yabacıoğlu “Şehit, ilahi tüm gerçekleri bilen ve buna hakkıyla tanıklık edendir. Şehitlerimiz, kanlarıyla aldıkları bu cennet vatanı bize emanet ettiler. Bize düşen de bu toprakları korumak, imar etmek ve bizden sonraki nesillere devretmektir. Madem ölüm bir defa gelecek o da neden Allah için olmasın?

Çanakkale’de şehit olanlar 100 yıl sonra bizlere gerçek zaferin; birlik, beraberlik, kardeşlik ve imanla kazanıldığını haykırmaktadır. Çanakkale, Anadolu’da okullarını terk edip cepheye giden gençlerin aşkının ve imanının bayraklaştığı yerdir” dedi.

“Şehitler” adlı slayt gösterisinin ardından İsa Barış Kevük ve Ferman Karaçam “Ey Acı” adlı şiiri okudular. Mustafa İlhan’ın gurubu “Şehit Tahtında” ezgisiyle geceye renk kattı. Rumeysa Kemel ve Kevser Çiçek Kınasın “Dünya – Yolun Yolum Olsun” şiirini okudular.

Esma Baltacı ve Berfin Kamalak, “Ahi Ente Hurrun” slaytını sunarak şiir okudular.

Program, Site Camii İmamı Fahri Olgun Hoca’nın duasıyla son buldu.