Ana Sayfa Kuruluşlar Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Körfez Derneği’nde Yaz Kursları Devam Ediyor

Körfez Derneği’nde Yaz Kursları Devam Ediyor

0
Körfez Derneği’nde Yaz Kursları Devam Ediyor

Körfez Derneği’nde yaz kursları dolu dolu geçiyor.

 

            1 ay sürecek yaz kursları Dörtyol, İskenderun ve Payas bölgesinde gerçekleşti . Kurs ders programı içinde İslami eğitimin yanında birçok farklı alanda sosyal ve kültürel etkinlik düzelendi. Sosyal faaliyetler öğrencileri kurstaki derslere daha rahat adapte ederken  bir yandan da eğlenerek öğrenmelerini sağlıyor.

 

Kurslardaki eğitim programının genel içeriğinde; Kur-an’ı Kerim eğitimi öğrencinin seviyesine ve yaş grubuna göre veriliyor. Ayrıca ezber dersiyle birlikte namaz sureleri ve dualar ezberletiliyor. Hz.Peygamber örnekliğini daha iyi kavramaları için yapılan siyer derslerinin yanında ilmihal dersi ile temel İslami kuralları ve öğretileri öğrenmiş oluyorlar. Bütün bunlarla birlikte Peygamberler Tarihi’nde Kur’an’da adı geçen peygamberlerin tevhid mücadelesi aktarılıyor.

 

 Dörtyol Temsilciliği’nde 60 öğrenciyle düzenlenen kursta öğrenciler belirtilen İslami eğitim derslerinin yanında halı saha maçları, Deliçay’da yüzme gibi sportif faaliyetler de yaptılar.

 

İskenderun’daki 50 kız ve 50 erkek öğrenci ile düzenlenen kurs 3 hafta sürdü. Kur’an ve ezber dersleri verildi. Ailelerin davet edildiği kapanış etkinliğinde öğrenciler ezberledikleri ayet ve hadisleri sundular, ilahiler söylediler.

50 erkek öğrenci cüz ve Kur’an eğitimi alırken 15 lise öğrencisine tecvid dersleri de veriliyor. Liseli gençler cüz ve Kur’an öğretiminde de görev alıyorlar. 6 hafta sürecek kursta iman esasları, ilmihal, namaz ve oruç, peygamber kıssaları anlatılıyor.       

           

Payas’ta dernek binasında gün boyu devam eden kurslarda ilk ve orta okul seviyesinde 30 kız öğrenci ve 35 erkek öğrenci eğitim alıyor. Kurslara lise seviyesinde 5 Suriyeli kız öğrenci de katılım sağladı. 6 hafta sürecek kurs programında piknik, gezi ve futbol maçları bulunuyor.       

           

Ayrıca yine Payas’ta 6 hafta sürecek kursta Suriyeli öğrencilere dersler veriliyor. Tamamı ilkokul öğrencisi olan Suriyeli 40 kadar kız ve erkek öğrenciye Kur’an ve Din dersleri de veriyor.

           

Yaz kurslarına bu sezon 1 haftalık Osmaniye kampı da ilave oldu. 28 kız öğrenci için düzenlenen kampta 5 bayan öğretmen görev aldı. Kampta tefsir dersleri, meal ve ilmihal yarışmaları düzenlendi. Besmele, sabır, mahremiyet, 28 Şubat gibi başlıklarda sunumlar ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi.