Konfüçyüs ve Vazodaki Elma

0
738

Dar ve uzun vazonun içine konulmuş bir elmayı elinizi vazonun içine sokarak nasıl çıkarırsınız? Konfüçyüs’ten öğrencilerine bilgelik dersi:

Çinli filozof Konfüçyüs, öğrencilerine ders veriyordu. Bir gün sınıfa elinde dar ve uzun bir vazo ile geldi.

Tüm öğrencilerin görebileceği şekilde vazoyu havada tuttu. Diğer elinde de bir elma vardı. Elmayı dar ve uzun vazonun içine koyduktan sonra vazoyu yere bıraktı ve şöyle dedi:

–Elmayı vazodan kim çıkarırsa elma onun olur.

Öğrencilerden biri atıldı ve elini vazonun dar ağzından içeri soktu.

Elmayı yakaladı, fakat çıkarmaya çalıştıkça elma her defasında elinden kayıp durdu. Elmayı çıkarmaya uğraşırken sonunda elini vazoya sıkıştırdı:

–Elimi çıkaramıyorum, dedi.

 Konfüçyüs:

–Elmayı sıkı tutmaktan vazgeçmezsen elini çıkaramazsın, diye uyarıda bulundu.

Öğrenci biraz daha uğraştı, elmayı elinden bırakmak istemiyordu; ama sonunda mecburen bıraktı. Elini vazodan çıkardı ve Konfüçyüs’e sordu:

–Elmayı vazodan çıkarmanın bir yolu var mı?

Konfüçyüs, “nasıl olacağını göstereyim” dedi ve vazoyu ters çevirdi. Elma kendiliğinden vazonun içinden yuvarlanıp çıktı.

Öğrenciler, çözümün bu kadar basit olması nedeniyle gülmeye başladılar.

Konfüçyüs, öğrencilerine elmayı göstererek dedi ki:

–Göründüğü gibi basit değil, bazen bırakabilmek daha zordur. Eğer bir şeyi zorla tuttuğunuzda, ulaşmak istediğiniz şeyi engellediğini görüyorsanız, o zaman onu özgür bırakmalısınız.

Hayatın akışı içerisinde, bazen ulaşmak istediklerinizi yakalamaya çalışarak değil; onları serbest bırakarak, onların size gelmelerine izin vererek ulaşabilirsiniz.

Bazen en doğru şey; olayları kendi akışına bırakıp müdahale etmemektir. Sorunlara bakış açınızı değiştirdiğinizde farklı çözümler bulabilirsiniz.