KOMİSYON GENÇLERİ KAHVALTIDA…

0
214

İstanbul Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Kız Komisyonu ve Evde Karakter Eğitimi Komisyonu öğrenci velileriyle kahvaltıda buluştu.

İstanbul Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Kız Komisyonu ve Evde Karakter Eğitimi Komisyonu öğrenci velileriyle kahvaltıda buluştu. Kahvaltı sonrası Uzm. Psikolog Yazar Esan Gül ile ‘Gençlik ve Kimlik’ konulu hasbihal yapıldı. Gençlerle karşılaşılan sorunlar hakkında bilgilendirmeler yapan Esan Gül şöyle konuştu:    “Gençlerde kimlik oluşumu ergenlik dönemiyle başlayan bir süreçtir. Ve kimlik oluşum sürecinde dört aşama vardır.

İlk olarak gençte bilişsel olarak değişiklik meydana gelir. Soyut meselelere ilgi duymaya başlarlar. Örneğin Harry Potter kitapları okumaya başlarlar. Melek cin gibi konularla ilgilenirler. Davet çalışmaları burada önemlidir. Bu süreçte dini meselelere ilgi duymaya başlarlar.

İkinci olarak duygusal değişimler ortaya çıkar. Çok yoğun bir şekilde duygusal gelgitler yaşayabiliyorlar. Aşırı derecede sevme, nefret etme şeklinde olabiliyor. Bu durumda anne babanın tutumu önemlidir. Anne baba anlayışlı olursa değer yargıları da ona göre şekilleniyor. Burada önemli olan nokta anne baba gence rol model olabiliyor mu? Anne baba uygun model olabiliyorsa sorun yok. Ancak olamıyorsa genç başka arayışlar içine girebiliyor.

Üçüncü olarak da davranıştaki değişimler; gençler bu dönemde farklı uğraşlar bulmaya çalışacak. Örneğin evdeyse internete yoğunlaşacaktır. Ve bunun sonucunda sosyal hayattan ve aileden kopuş yaşanacaktır. Bu dönem 6. Sınıftan başlayıp 10. Sınıfa kadar sürüyor. Peki ne yapabiliriz? 10. Sınıfa kadar akıllı telefonu tavsiye etmiyoruz. Odasında bilgisayar olamamalı, salonda olabilir. Mümkün mertebe internetin kullanım süresinin düşürülmesi gerekmektedir. Çocuğumuzla iletişime geçmemiz gerekiyor. İşitmemiz lazım.

Son olarak fizyolojik değişimler: genç anne babaya bu konudaki meselelerini anlatıyorsa rol model oluşmuş demektir. Her anlamda çocuğu desteklememiz gerekiyor.

Gençlik dediğimiz zaman bir de gelecekten bahsetmemiz gerekiyor. Gelecek deyince büyüyünce doktor olacağım söylemleri akla gelir. Aslında bu değildir. Gelecekte nasıl bir kimlik kazanacağım konusu önemlidir. Geleceği inşa ederken Allah ile kendisi ile insanla arasındaki ilişkileri nasıl olacak? Bunlar kimliğe katkı sunan şeylerdir. Bu konularda desteklenmesi gerekmektedir. “  velilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından hasbihal sona erdi.