Kitapla Bir Adım Öndeyiz !

0
Kitapla Bir Adım Öndeyiz !

İlkokul ve ortaokul öğrencilerimiz ile velilerin katıldığı “Okuma Şenliği”ne ilgi yoğundu.

 

Gençlik Komisyonu Okur Platformu olarak dışa dönük ilk çalışmamızı Abdullah Gül Parkında büyük bir ümit ve heyecanla, geleceğin gençleri olan çocuklara “Okuma Şenliği” olarak gerçekleştirdik. İlkokul ve ortaokul öğrencilerimiz ile velilerin katıldığı şenlikte ilgi yoğundu.

Toplumda bilinçli bir okuyucu kitlesi oluşturmayı hedeflediğimiz bu çalışmada çocuklara kitapları sevdirmenin yolunun ‘eğlenerek öğrenmek’ olduğu düşüncesinden hareketle ANLAM DÜNYASINA BİR YOLCULUK başlattık. Bu yolculuğumuzda okuyarak eğlenmenin tadını yaşadık. Çocuklar kendileri için eğlenmekten başka bir amacı olmayan parklarda, artık daha anlamlı ve seviyeli bir hayatla tanışarak kitapların dünyasında yerlerini aldılar ve KİTAPLA BİR ADIM ÖNDEYİZ dediler.

Anlamın dünyasında gezinirken, çocukların hayal dünyalarındaki masal ve çizgi karakterlerle buluşturduk onları. Parktaki Okuma Şenliğini gören Twety “Hey Orada Neler Oluyor Öyle” diye şaşkın ifadesiyle çocukların ilgisini okuma alanına çekerken, Miki Mouse parkımızın tellalıydı… “Duyduk Duymadık Demeyin, Artık Parklarda Şenlik Var!”

Bunu duyan sevgili Nasrettin Hocamız karakaçanla çocuklara eşlik etme yolunda… “Bütün Çocuklar Parka Gitmiş, Hadi Karakaçan Bizde Gidelim, Eeee Çocuklar Nerede Biz Orada”

Nasrettin Hoca gider de Keloğlan durur mu? Almış azığını koyulmuş yola “Omuzumda Azığım, Kitap Okumaya Hazırım” demiş.

Davet ettiniz geldik “Hadi Bana Kitap Okuyun” diye şımarıklık etmiş Miki Fare…

Şenliğin havasından etkilenerek “Bugün Çok Mutluyum Çünkü Kitap Okuyorum” diyen Donald Duck ise anlayamamış “Neden Kimse Bana Kitap Okumuyor “ diyerek kitapsızlığın insanı ortamdan soyutladığını temsil eden karakterleri

“Kitap Okumaya Acıkmıştım, Çok İyi Geldi” diyerek, insan açlığının sadece biyolojik olmayıp ruhun da gıda alması gerektiğini öğreten Pepe’ ye varana kadar herkes şenlikte yerini almıştı. Çocukları o gün kitapla dost yaparak, dostlarıyla buluşturduk.

İtiraf edelim; biz bile anlam dünyasıyla, hayal dünyası arasında bağ kurup çocukları etkileyelim derken, kendimizi o atmosferin cazibesinden soyutlayamadık.

Sizlere de bir tutam kitap şenliği tavsiye ediyoruz. Her derde deva olduğunu göreceksiniz, çok yakında anlam dünyasına yolculuğumuzu genç okurlarla devam ettireceğiz.