Kitap Tahlilinde Bu Ay: Zamanın Ruhu

0
Kitap Tahlilinde Bu Ay: Zamanın Ruhu

Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği (GÜNTED) tarafından düzenlenen aylık kitap tahlili programında bu ay Turgay Aldemir’in “Tarihin Nöbet Değişiminde Zamanın Ruhu” kitabı tahlil edildi.

GÜNTED başkanı Feyzullah Özel, yönetim kurulu üyeleri ve gönüllülerinin katıldığı program Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde yapıldı. Kitap tahlili programına kitabın yazarı Bülbülzade Vakfı başkanı Turgay Aldemir de katıldı. Aldemir öncelikle kitabın hangi gerekçelerle yazıldığı noktasında katılımcıları bilgilendirdikten sonra kitabın ilk bölümünden başlayarak sırasıyla “Türkiye ve İslam Dünyası, Yeni Bir Medeniyet İnşası, Anadolu Platformu Adalet ve Merhamet Buluşması, Katılımcı Meşveret Kurumsal Önderlik, Erdemli Toplum, Eğitim, Aile, Gençlik ve Gelecek, Toplumsal Sözleşme, Demokratik Açılım Müzakere Süreci, Haklar ve Özgürlükler” başlıklarının açıklamalarına değinildi.

Turgay Aldemir adaletin herkes için sağlanması “Tek kişi dahi zulme uğruyorsa, hiç kimse özgür değildir.” düsturunun canlı tutulması, içinde bulunduğumuz ortamların, teşkilatların, mekânların, vakıfların, hatta bedenlerimiz de emanet olduğunu ve emanet bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini dile getirdi. Bizimle başlayıp bizimle bitmeyen kurumların olması gerekliliği, aile merkezli çalışmanın önemini, özellikle gençliğin üzerinde önemle durulması gerektiğini ve üzerimizdeki bu emanetleri onların daha sonraki nesillere taşıyacağını ifade etti. Çocuklarla ilgili olarak da onları bir emanet bilinci içerisinde görmemizi ve kendi yaşadıkları çağa göre yetiştirilmeleri noktasında örnek olarak dedesinden aldığı mesajı Kerbela’da yere düşürmeyen Hz. Hüseyin’i işaret etti.

Turgay Aldemir’in değerlendirmelerinden sonra katılımcılar kitapla ilgili değerlendirmelerini yaptılar. Görme engelli kardeşlerimizin de katıldığı programda, görme engelli kardeşlerimiz kitabın kabartma ve sesli bölümleri olduğu takdirde kendilerinin de kitaptan istifade edebileceklerini ifade ettiler.

Program soru cevap kısmının ardından yapılan ikram ile sona erdi.