Ana Sayfa Kuruluşlar Kitap Okuma Buluşmaları ve Kudüs İzlenimleri

Kitap Okuma Buluşmaları ve Kudüs İzlenimleri

0
Kitap Okuma Buluşmaları ve Kudüs İzlenimleri

Üç farklı grubun çeşitli kitapları müzakere ettiği program her ayın ilk pazartesi akşamları yoğun ilgiyle devam ediyor…

Mekder Aylık Kitap Okuma Buluşmaları

Mekder’in süregelen okumaları bu yıl da 3 grup halinde devam ediyor. Üç farklı grubun çeşitli kitapları müzakere ettiği program her ayın ilk pazartesi akşamları yoğun ilgiyle devam ediyor.

6 Mayıs Pazartesi gerçekleşen oturumlarda; Batılılaşma ve Düzenin Yabancılaşması – İdris Küçükömer ve Zamanın Ruhu – Turgay Aldemir’in kitaplarının müzakere edildiği program değerli fikirlerin paylaşılması ve tartışılmasına ortam hazırlaması bakımından oldukça verimli geçti.

Okunan kitaplar katılımcıların hararetli tartışmalarıyla geçerken okuyan bir toplum özlemine örnek olmanın gururuyla katılımcılar bir sonraki buluşma için ayrıldılar.

 

Kudüs İzlenimleri

Mekder’de ayın etkinliğinde 4 Mayıs Cumartesi akşamı Mehmet Hacıdervişoğlu ve arkadaşlarının yaptığı Kudüs gezisi izlenimleri ve Raid Salah ile yapılan görüşmenin ayrıntıları vardı. Kudüs, vahye dayanan bütün dinlerde kutsal sayılan bir şehirdir. Bunun başta gelen sebebi ise Yüce Allah’ın insanları doğru yola iletmeleri üzere görevlendirdiği peygamberlerin birçoğunun bu şehirde yaşamış veya en azından hayatlarının bir bölümünü bu şehirde geçirmiş olmalarıdır. Ayrıca bu peygamberlerden bazılarının mabet olarak kullandıkları mekanlar da bu şehirdedir.

Kudüs, İslam’da özel bir yere ve kutsiyete sahiptir. Zaten adı da bu yerine ve kutsiyetine işaret eder. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescidi Aksa‘yı bağrında barındırması ve Resulullah (s.a.v.)’ın İsra ve Mirac mucizesine şahit olması bu üstünlüğünün sebeplerinin başında gelir. Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur: “Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa‘ya yürütenin şanı pek yücedir.” (İsra, 17/1) Burada dikkat edilirse Mescidi Aksa’dan “Çevresini mübarek kıldığımız…” şeklinde söz edilmektedir. Mescidi Aksa’nın çevresi ise başta Kudüs sonra diğer Filistin topraklarıdır.

Bu doğrultuda slaytlarla desteklenen sunum  katılanların Kudüs hakkında öğrendikleri kıymetli bilgilerin memnuniyetiyle sona erdi.