Ana Sayfa Kuruluşlar Kimya Profesörü Tarek İsmail Kakhia, Ülfet Der’i Ziyaret Etti

Kimya Profesörü Tarek İsmail Kakhia, Ülfet Der’i Ziyaret Etti

0
Kimya Profesörü Tarek İsmail Kakhia, Ülfet Der’i Ziyaret Etti

Suriye’de “Kimyacıların Şeyhi” olarak bilinen Kimya Profesörü Tarek İsmail Kakhia, Ülfet Derneği Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Suriye’de “Kimyacıların Şeyhi” olarak ün kazanan, yaklaşık 90 kitabı ve binin üzerinde arge çalışması bulunan Kimya Profesörü Tarek İsmail Kakhia Ülfet Derneği Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar ile görüştü.

Ülfet Derneği Genel Sekreteri Yakup Kölay’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Tarek İsmail Kakhia’nın Suriyeli muhacirlere dair ürettiği projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Suriye’de yaşanan iç savaş sebebiyle Türkiye’ye gelen ve Geçici Eğitim Merkezlerinde öğretmenlik yapan 78 yaşındaki Profesör, Suriye’de iken All Baas Üniversitesi Kimya Fakültesi’nde 20 yılı aşkın dekanlık yaptığını belirtti.

2001 yılında Arap Eczaneler Baş Profesörü olarak seçildiğini dile getiren Profesör Kakhia, “Susuz Tarım, Topraksız Tarım ve Deniz Suyu ile Tarım” gibi ilgi çeken onlarca projeye imza attığını ifade etti.

Türkiye’de bulunan Suriyelilerin durumuyla ilgili hassasiyetini belirten Kakhia, varolan proje ve birikimlerini Türkiye’de bulunan üniversitelerde eğitim gören öğrencilere aktarmak istediğini söyledi.

Yaşanan toplumsal travmaları ortadan kaldırmak adına elinden geleni yapmak istediğini belirten Kakhia, Ülfet Derneği ile birlikte hayata geçirebilecekleri projeler olması halinde bundan memnuniyet duyacağını dile getirdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar da hâlihazırda Suriyeli muhacirlerle ilgili yaptıkları faaliyetlerden bahsederek, Kakhia’nın katkılarıyla örnek çalışmalara imza atabileceklerini belirtti.