“Kendini Bulmak” Kitabı Tahlil Edildi

0
198

Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB) tarafından düzenlenen aylık kitap tahlili programında bu ay İhsan Fazlıoğlu’nun “Kendini Bulmak” kitabı tahlil edildi.

Anadolu Teknik ve Büro Elemanları Derneği (ANTEB) tarafından 9 Ocak Salı günü Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Konferans Salonunda düzenlenen kitap tahlili programında İhsan Fazlıoğlu’nun “Kendini Bulmak” isimli kitabı tahlil edildi.

Programın açılışında bir konuşma yapan ANTEB Başkanı Nevzat Arslan bu tür programlarla üyelerinin entelektüel birikimine katkı yapmaya devam edeceklerini vurguladı. Ardından kitabın sunumunu yapmak üzere Yard. Doç. Dr. Mehmet Ulukütük kürsüye geldi. Ulukütük, sunumunda yazar ve kitap hakkında okuyuculara bilgiler verdi. Sunumun ardından üyelerden gelen soruları yanıtladı.

Kitap Hakkında

İnsan bir kendilik arayışıdır. Kendilik-bilincine ermiş insan, çağdaş dünyada anlamın yitimini (dis-enchanment) en derinden yaşamış birey ve tür olarak varlığını korumak için var oluşunu, var olmayı ve hayatı yeniden anlamlı kılmalıdır (re-enchantment). Nasıl? Kendi olmuş, kendilik bilincine ermiş, ferdiyetini kazanmış kişioğlunun alâmet-i fârikası “âmentu bi…” diyerek iyi, doğru ve güzel/yüce ile bağını en sahih biçimde kurmak; bir meta-fizik var olan olarak kendini yani emâneti yani akletmeyi yüklenmek; hesabı verilmiş bir hayat görüşü içinde yaşam ile ölümü bir süreklilik içinde idrâk etmek; madde ile manâyı birbirinin yerine ikame etmeksizin sahiplenmek… Ve dahi geçmişiyle geleceğinde buluşmak için teklif sahibi olmak; verili, hazır reçetelerden medet ummadan halis niyetle yola çıkmak ve yolda hatalarını doğrularına azık kılmak… İşte bu deneme, böyle bir yola çıkışın azığı olmayı mütevazı bir biçimde teklif ediyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz