Kendi Yıldızınızı Bulmak

0
181

Bir zamanlar yazılarını yazmak üzere okyanus sahiline giden bir yazar varmış. Yazılarını yazmaya başlamadan önce genelde sahilde bir yürüyüş yaparmış.

Yazacağı yazıyı böylece zihninde toparlarmış. Bir gün yine sahilde yürürken plaja doğru baktığında tek başına ısınma hareketleri gibi hareketler yapan bir insan görmüş. Güne kültürfizik hareketleri ile başlayan biri olabileceğini düşünerek gülümsemiş ve ona yetişebilmek için adımlarını hızlandırmış. Yaklaştıkça bunun bir genç adam olduğunu ve kültürfizik hareketleri yapmadığını görmüş. Birkaç adım koşuyor, yerden bir şey alıyor ve yumuşak bir hareketle okyanusa fırlatıyormuş. Biraz daha yaklaşınca seslenmiş:

– Günaydın. Ne yapıyorsun böyle?

Genç adam durmuş, başını kaldırmış ve cevap vermiş:

– Okyanusa denizyıldızı atıyorum.

– Sanırım şöyle sormalıydım, demiş yazar…  Neden okyanusa denizyıldızı atıyorsun?

– Güneş çoktan yükseldi ve sular çekiliyor. Eğer onları suya atmazsam ölecekler.

– Ama delikanlı, görmüyor musun ki kilometrelerce sahil var ve baştan aşağı denizyıldızıyla dolu. Yaptığının bir anlamı yok. Sonuçta hiçbir şey fark etmez.

Genç adam kibarca dinlemiş, eğilerek yerden bir denizyıldızı daha almış ve dalgalanan denize doğru fırlatmış.

– Bak bunun için fark etti.

Bu cevap yazarı şaşırtmış. Kekelemiş. Ne söyleyeceğini bilememiş. Geriye dönmüş, yazısının başına geçmek üzere kaldığı mekâna gitmiş. Gün boyunca bir şeyler yazmaya çalışırken genç adamın görüntüsü gözünün önünden gitmemiş. Aklından çıkarmaya çalışmış, bir türlü olmamış. Nihayet akşama doğru fark etmiş ki, o koca yazar, bu gencin davranışının özünü kavrayamamış. Çünkü bu genç aslında olan bitene duyarsız olmayan, hayatta sadece seyirci olmak istemeyen bir insandır. Seyretmek yerine oyuncu olmayı, müdahale etmeyi seçmiştir. Kendi kendinden utanmış. O gece sıkıntı içinde yatmış. Sabah olduğunda bir şey yapması gerektiğini bilerek uyanmış. Yataktan kalkmış, giyinmiş, sahile inmiş ve o genci bulmuş. Ve bütün sabahı onunla okyanusa denizyıldızı atarak geçirmiş.