Kemal Burkay ve barış özlemi – (Mahmut Övür)

0
164

Burkay`ın siyasete dönüşü sivil siyaseti harekete geçirir mi bilinmez ama şu sıralarda Irak Kürdistan bölgesinde önemli bir gelişme yaşanıyor. Geçen hafta sonu Erbil`de, Türkiye, İran ve Suriye Kürt hareketlerinin lider ve temsilcileri

 Yıllar sonra Türkiye`ye dönen Kemal Burkay, yeniden siyasete girdi ve sanıyorum yakında HAKPAR`ın genel başkanı olacak.

Geldiğinden beri siyasi tartışmaların odağında yer alan Burkay`ın Kürt hareketinde ne kadar etkili olacağı merak ediliyor.

Son dönemde daha çok PKK şiddeti üzerinde duran Burkay, bu çıkışıyla Kürt toplumunda yeni bir alan yaratmayı, şiddet dışı kalmış kesimleri siyasete çekmeyi umuyor. Ama ne kadar şansı var; bir şey söylemek için erken. Çünkü Kürt toplumu, AK Parti ve BDP arasına sıkışmış durumda. Dahası bu iki siyasi ekol, pek boşluk bırakmadan sert bir siyasal mücadele yürütüyor.

Ayrıca Kemal Burkay ve şu sıralarda öne çıkan Kürt siyasi aktörleri sivil ve barışçı mesajlarla siyaset sahnesine dönmeye çalışırken, kullandıkları siyaset dili, özellikle BDP çevresinde sert ve dışlayıcı bulunuyor. Hatta PKK-KCK hattına sonuç üzerinden yüklenmesi de tasvip görmüyor. Bir Kürt siyasetçi şöyle diyor:

“Burkay`ın siyasete dönüşü elbette olumlu… Ortada bir yangın var ve Burkay akil bir siyasetçi olarak herkesi kucaklayan bir tavır ortaya koyup o yangını söndürmeye çalışmalıydı. Ama o daha çok kundakçıyı arıyor. Herkes bu yangının içinde. Kundakçı ile uğraşmak yerine yangını söndürmek lazım.”

Burkay`ın siyasete dönüşü sivil siyaseti harekete geçirir mi bilinmez ama şu sıralarda Irak Kürdistan bölgesinde önemli bir gelişme yaşanıyor. Geçen hafta sonu Erbil`de, Türkiye, İran ve Suriye Kürt hareketlerinin lider ve temsilcileri bir araya geldi. Burada özellikle Mesud Barzani`nin etkili olduğu yeni bir barış sürecinden söz ediliyor ve PKK`nın silahı bırakması güçlü bir olasılık.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş`ın, Erbil`de söyledikleri bunu doğruluyor: “Kürtlerin düşünmesi lazım, ya bu barış kapısından geçeceğiz ya da kapıyı kendi yüzümüze kapatacağız. Bence biz Kürtler bu kapıdan içeri girmek istiyoruz.”

Sabah

———————————-
Mahmut Övür
 
DİĞER KÖŞE YAZILARI
[catlist name=”Mahmut Övür”]