Ana Sayfa Kuruluşlar İlim Hikmet Vakfı Kayseri İslami Düşünce ve Hayat Sempozyumu Başladı

Kayseri İslami Düşünce ve Hayat Sempozyumu Başladı

0
Kayseri İslami Düşünce ve Hayat Sempozyumu Başladı

Kayseri İlim Hikmet Vakfı’nın organize ettiği “Kayseri İslami Düşünce ve Hayat Sempozyumu”nun ilki 28 Nisan 2018 Cumartesi günü Melikgazi Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kayseri İlim Hikmet Vakfı’nın organize ettiği ve üç hafta sürecek “Kayseri İslami Düşünce ve Hayat Sempozyumu”nun ilki 28 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 10.00’da Melikgazi Belediyesi Konferans Salonu’nda yüksek bir katılımla gerçekleştirildi.

İslami Düşünce’nin geçmişten günümüze ve geleceğe dair ülke genelinde ve Kayseri özelinde ne anlam ifade ettiği; siyaset, diyanet, sivil toplum kuruluşları, ekonomi, medya ve daha birçok başlık altında çok kıymetli katılımcıların sunumları ile başladı.

Sempozyum, aynı zamanda Anadolu kentleri arasında ilk “İslami Düşünce ve Hayat Sempozyumu” olma özelliği taşımasıyla da güzel bir örneklik teşkil ediyor.

Sabah saat 10.00’da ve öğleden sonra saat 14.00’da olmak üzere toplam üç gün ve 19 farklı sunumcunun katılımı ile Kayseri’de adeta bir fikir şöleni yaşanacak.

Sempozyum,  Hunat Camii İmamı Kurra Hafız Abdullah İslam’ın muhteşem Kur’an-ı Kerim tilaveti, hayırlara vesile olması temennileri ve dualar eşliğinde başladı.

Sempozyum açılış konuşmasını yapan, İlim Hikmet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Osman Gerçek, 1000 yıla yakın bir zamandır, Müslümanlıkla yoğrulan bu toprakların, İslami düşünce ve hayata kattıklarını raporlamanın gerekliliğini vurgulayarak, 720’li yıllardan itibaren, Emevi İslam Akıncıları vasıtasıyla İslam’la tanışan bu toprakların, Selçuklu döneminde, bir esnaf yapılanması olan Ahilik vasıtasıyla, ahlaki bir düzlem oluşturarak, hayatın tüm yönlerini kuşatmaya çalıştığını ifade etti.

Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Aslantaş’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ilk oturumun konuşmacılarından Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven “Kayseri’deki İslami Hayata Diyanet’in Katkısı”nı anlattı.

İl Müftüsü Güven; Diyanet kurumunun Kayseri’de yürüttüğü faaliyetlerden ve kurumun personel olarak sayısal bilgilerinden bahsederek konuşmasını sürdürdü. Yeni projelerinden bahsederek, Camii gençlik kollarının oluşturulduğunu ve kültür merkezi çalışmalarının devam ettiğini vurguladı. Nitelikli personel konusuna da değinen Güven, “Kayseri Diyanet Kurumu olarak sorumluluğumuz büyük, bunun farkındayız ve bu minvalde yorulmaksızın çalışıyoruz” dedi.

İkinci konuşmacı Kayseri Gönüllü Kuruluşları Platformu Başkanı Ahmet Taş ise “Kayseri’de Gönüllü Birliktelik Tecrübesi” üzerine konuşmasını yaptı. Ahmet Taş, Kayseri’de gönüllü sivil toplum kuruluşları ile düzenli olarak bir araya gelerek istişare halinde çalıştıklarını, var olan sorunları gündeme getirerek çözüm yolları aradıklarını, kimseyi dışlamadan gönüllü olan her bireye kapılarının açık olduğunu belirtti. Taş, Platforma bağlı Kayseri’de 104 tane sivil toplum kuruluşu ile birlikte hareket ettiklerini ve bu platformun kuruluş sürecinden bahsederek konuşmasını sürdürdü.

Sabah oturumunun son konuşmacısı Taşçıoğlu Kur’an Kursu Başkan Yardımcısı Ahmet Şenaltun da “İslami Düşünce ve Hayata Kur’an Kurslarının Katkısı” konusunu işledi. Ahmet Şenaltun; Kur’an Kurslarının tarihi sürecini, Taşçıoğlu Kur’an Kursu’nun geçmişini, günümüzdeki yeri ve önemini anlattı. Şenaltun, Ülkemizde Kur’an Kurslarının geçmişte yaşadığı baskı ve zorluklara değinerek, o günlerin geride kaldığını artık önümüzdeki süreç ile Kur’an-ı Kerim okuyan ve anlayan bir neslin yetiştirilmeye devam ettiğini belirtti.

Melikgazi Belediye Başkan Yardımcısı, Dr. Yüksel Kahraman’ın açılış konuşmasını yaptığı, öğleden sonraki ikinci oturum, saat 14.00’de Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr Murat Doğan’ın moderatörlüğünde başladı.

İkinci oturumun ilk konuşmacısı, 25’inci dönem AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel oldu. Milletvekili Karayel, özellikle tek parti döneminde Türk insanının dini yaşantısının baskı altında tutulduğunu; kısıtlayıcı, sınırlayıcı, baskıcı, güdücü, töhmet altında tutucu ve kendi söylemleriyle birlikte yetişen, toplum mühendisliğine tabi tutulmuş bir neslin çocukları olduğumuzu belirterek, buna rağmen, bu sıkıntıları yaşayarak hep birlikte bu ülkede hak ve özgürlüklerin genişletilmesi, adaletin yerini bulması, İslami hayatın şekillenmesi ve insanlar arasında yer bulması için insanlarımızın gayrete devam ettiklerini ifade etti. Karayel, bu günlere kolay gelinmediğini belirterek, 24 Haziran seçim sürecinin, Türk insanının özgürlüklerine kavuşması adına önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Bir diğer konuşmacı eski dönem Refah Partisi Kayseri Milletvekili Şaban Bayrak da, “Kayseri’de Milli Görüş Tecrübesi” konulu konuşmasında rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocanın görevlendirmesi ile Kayseri de milli görüş ekseninde çalışmalara başladıklarını belirterek, o yıllarda çok büyük zorluklar çektiklerini, siyasi hayatında sayısız defa hâkim karşısında yargılandığını, bu davalardan dolayı Kayseri Zincidere Tutukevi’nde çeşitli işkencelere maruz kaldığını ve tutuklandığını, fakat  iman gücü sayesinde asla bu davadan geri dönmediklerinin altını çizdi.

Türk siyasi hayatına Kayseri’den birçok insanı kazandırdığını söyleyen Milletvekili Bayrak, Cumhurbaşkanı Gül, Bakan Özhaseki, Belediye Başkanı Şükrü Karatepe, Grup Başkanı Mustafa Elitaş gibi isimleri nasıl milli görüşe kazandırdığını anlattı.

Kayseri İHH Şube Başkanı Ali Tokluman da “Kayseri’de Yardımlaşma Deneyimi” konulu sunumunda, dikey yerleşimden dolayı insanların yan komşusu ile arasında bir duvar kadar mesafe olmasına rağmen, birbirinden çok uzak olduklarını belirtti. Tokluman, yardım toplama ve bu yardımları muhtaç insanlara ulaştırmak için muhakkak örgütlü bir yapının olması gerektiğini, varlıklı olanın ihtiyaç sahiplerine vermesinin bir borç, ihtiyaç sahibinin de almasının bir hak olduğunu ve dünyanın en güzel bağımlılığının insani yardımlaşma bağımlılığı olduğunu vurguladı.

Günün son konuşmacısı Kayseri İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Ali Şahan oldu. Şahan, “Kayseri’de İslami Düşünceye İmam Hatip Katkısı” başlıklı konuşmasında; geçmişten günümüze kadar Kayseri’de İmam Hatip okullarından 25 bin civarında öğrencinin mezun olduğunu, 28 Şubat zamanında bu okulları kapatmamak adına çok mücadele verdiklerini, son yıllarda Kayseri’de bu okullara olan ilginin son derece fazla olmasının, takdir edilmesi gereken bir durum olduğunu belirtti.

Sempozyum 5 Mayıs Cumartesi günü yeni konuşmacı ve konularla, saat 10.00’da devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.