Kayan’dan “Kulluk, Sorumluluk ve Özgürlük” Konferansı

0
247

Anadolu Platformu İstişare Kurulu üyesi Ramazan Kayan, Ülfet Derneği tarafından düzenlenen “Kulluk, Sorumluluk ve Özgürlük” başlıklı konferansta konuştu.

Anadolu Platformu İstişare Kurulu üyesi Yazar Ramazan Kayan, Ülfet Derneği tarafından tertiplenen “Kulluk, Sorumluluk ve Özgürlük” başlıklı konferans programında konuştu.

12 Şubat Salı günü Seyhan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Anadolu Platformu İstişare Kurulu üyesi Hanifi Fırat, Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar, Akdeniz Derneği YK Başkanı Yusuf Yalçınkaya, Erdem Der Başkanı Yılmaz Alinç, STK başkanları, dernek gönüllüleri, davetliler ile Mersin, Tarsus ve Ceyhan’dan yaklaşık 700 kişi katılım gösterdi.

Sunuculuğunu Ülfet Derneği Öğretmen Komisyonu üyesi Hasan Aras’ın yaptığı konferans, Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği (ÇUDER) misafir öğrencilerinden Bangadeş vatandaşı Mugniul Hasan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Akabinde ise kürsüye gelen Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar, bir açılış konuşması yaparak davetlileri selamladı.

Gazi Kılıçparlar’ın ardından sahneye davet edilen Yazar Ramazan Kayan, davetlilere selam ve muhabbetlerini arz ederek konuşmasına başladı. Günümüz dünyasında İslam’ın ve Müslümanların çetin sınavlar verdiğini belirten Kayan, toplumun bilgiye değil ilgiye ihtiyacı olduğunu, dinde laubaliliğin ve gösterişin beraberinde büyük sıkıntılar meydana getirdiğini söyledi.

Dinde şekilcilik, bireyselleşme ve samimiyetsizliğin doğru olmadığını belirten Kayan, “İman samimiyet ve sadakat ister, ciddiyet sınavında nerelerde tökezliyoruz” diyerek kendisinin tespit ettiği 10 maddeyi katılımcılarla etraflıca paylaştı. Bu maddeleri ise şu şekilde sıraladı:

  1. Dini yorumlamak, konuşmak ciddiyet ister. Yorumlar dinin hakikatinin üzerini örtüyor, kişiler “benim yorumum dinin kendisidir” diyor. Yorumlar mutlaklaştırılıyor. İslam’ın 6. şartı haddini bilmektir.
  2. Fıkıh ve fetva ciddiyet ister.
  3. Amel ve ibadet dünyamız ciddiyet ister.
  4. Ahlaki duruşu ve toplumsal ilişkilerimiz ciddiyet ister.
  5. Allah’ın hudutlarını korumak, helal haram sınırlarına riayet etmek ciddiyet ister.
  6. Kadın erkek ilişkileri ciddiyet ister.
  7. Kardeşlik ciddiyet ister.
  8. İslami davet ciddiyet ister.
  9. İslami mücadele ciddiyet ister.
  10. Cennet ciddiyet ister.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.