Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Kavramlarda II. Hafta; Modernizm ve İnsan Hakları

Kavramlarda II. Hafta; Modernizm ve İnsan Hakları

0
Kavramlarda II. Hafta; Modernizm ve İnsan Hakları

” Modernizm, Post-Modernizm ve İnsan Hakları “

 

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Üniversite Komisyonu’nun iki haftada bir düzenlediği “Düşüncenin Anahtarı Kavramlar” programında Modernizm, Post-Modernizm ve İnsan Hakları konuları işlendi.

Moderatörlüğünü Üniversite Komisyonu üyesi Mehmet Taşkesen’in yaptığı program 26 Nisan 2014 Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Ali Koçak’ın sunumunu yaptığı modernizm iki bölümde anlatıldı. İlk olarak modernizmin doğduğu yer olan Avrupa’da modernizmin yeri ve etkisine değinen Koçak daha sonra modernizmin doğu toplumlarına yayılırken geçirdiği evrime ve toplumlar üzerinde ki etkisine değindi. İkinci olarak Abdurrahim Aydın’ın sunumunu yaptığı Post-Modernizm konusunda; Post-Modernizmin ne olduğu, modernizmle arasında nasıl bir ilişki olduğuna değindi. Devamında post-modernizmin siyasete, felsefeye, topluma ve sanata etkisi üzerinde duran Aydın’ın sunumunun ardından son olarak İnsan Hakları konusu değerlendirildi. Huzeyfe Akaslan’ın yaptığı insan hakları sunumunda ise batıda ki insan haklarının gelişimi, insan hakları kavramının anlaşılmasında usul, beş zaruri mesele, İslam’da hak kavramı, veda hutbesi, inanç ve düşünce özgürlüğü konularına değinildi.

Kavram Programının ardından yapılan Makale tahlili programında ise dosya konusu “İnsan Peygamberin Güzel Örnekliği” olan Kuran-i Hayat dergisinin son sayısından seçilen üç makale tahlil edildi.

İlk olarak Suheyb Çitil Mustafa İslamoğlu’nun “Siyer Tasavvurumuz” yazısını tahlil etti. Ardından Furkan Mahitapoğlu ve Mehmet Azimli’nin “Nasıl Bir Siyer” yazısını değerlendirdi. Son olarak da Metin Hotaman tarafından Adnan Demircan’ın “Kur’an Siyer İlişkisi” isimli yazısını değerlendirdi.