Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Katre Sanat Merkezinden Yılsonu Etkinliği

Katre Sanat Merkezinden Yılsonu Etkinliği

0
Katre Sanat Merkezinden Yılsonu Etkinliği

Bülbülzade Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Katre Sanat Merkezi 11 Haziran Çarşamba günü düzenlediği yılsonu etkinliği ile salondaki konuklara güzel bir gece yaşattı.

 

Katre Sanat Merkezi bünyesinde 7 ayı aşkındır devam eden ebru, mozaik, bağlama, gitar ve tiyatro kurslarına devam eden öğrenciler hazırladıkları yılsonu etkinliği ile salondaki konuklara güzel bir gece yaşattılar. 11 Haziran Çarşamba günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan etkinliğe Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Katre Sanat Merkezi Başkanı Hayri Tunç Güvenç, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Öğretmen Komisyonu üyesi Mehmet Dal tarafından sunulan program Katre Sanat Merkezi öğrencilerinden Bekir Taha Güvenç’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an tilavetinden sonra Katre Sanat Merkezi Başkanı Hayri Tunç Güvenç selamlama konuşması yapmak üzere kürsüye geldi. Güvenç konuşmasında geceye katılanları selamladıktan sonra sanattın en iyi dallarını, en iyi sanat eserlerini geçmişten bu günümüze hep İslam toplumu yapmış. Ama biz bu gün bunu önemsemez hale gelmişiz. Bu çok üzücü, bunun neresinden yeniden tutarsak bu günlere tekrar yeni bir şeyler getirebiliriz. Sanat icrası için bizim elimizde, inanan insanların elinde o kadar güçlü potansiyel var ki; bu nedir duygudur. Duygu olmazsa sanat olmuyor. Hani derler ya eli becerikli veya eli şu işe yatkın. Aslında o işe yatın olan eli değildir. Hepimizin eli aynı; kas sisteminden, deriden kemikten oluşuyor. Bir farklılık yok. Orada yatkınlık duygudadır. Elimize yön veren duygudur. Duygu nedir? Duygu sevgidir, duygu aşktır. İnanan insan sever; annesini sever, babasını sever, eşini sever. Mümin gönüller mümin gönülleri sever. Hepimizin aşina olduğu bir hadisi şerif var. Bu hadisi şerifte Peygamber efendimiz (s.a.v) sevgi ile imanı öyle güzel bir şekilde ifade etmiş ki; “iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız.” buyuruyor. Aramızda sevgiyi yaymamız, muhabbeti yaymamız lazım. Bizim dopingimiz sevgidir.

Katre sanat merkezi olarak yaklaşık 7 aydır faaliyet gösteriyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortak bir proje başlattık. Bu proje ile bağlantılı olarak 5 ana dalda çalışmalara başladık. Bunlar mozaik, ebru, gitar, bağlama ve tiyatrodur. Proje harici olarak ney derslerine de başladık. Her kurs dalında ortalama 20 öğrenci ile yola devam ediyoruz. Burada ailelerimize düşen görev çocuklarını ilgisine göre buralara yönlendirmeleridir. Bu arada mozaik dersi öğretmenimiz Yasemin Körükçü’ye, ebru dersi öğretmenimiz Serpil Ardar’a, gitar dersi hocamız Mustafa Akbulut’a, tiyatro dersi hocamız Fatih Eminoğlu’na özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu gün burada yapılan çalışmaları meyvelerini hep beraber göreceğiz.” dedi.

Selamlama konuşmasının ardından tiyatro ekibi tarafından hazırlanan “Hasta Prens ve Bahçıvanın Oğlu” isimli tiyatro oyunu sahnelendi. Oyun salondaki konuklardan büyük alkış aldı.

Tiyatro gösterisinin ardından şiir dinletisi ve müzik dinletisi yer aldı. Katre Sanat Merkezi’nde gitar ve bağlama derslerine katılan öğrenciler tarafından oluşturulan müzik ekibinin seslendirdiği birbirinden güzel yöresel türküler ve ezgiler büyük beğeni ile dinlendi.

Gecede Ebru ve Mozaik kurslarına devam eden öğrenciler tarafından açılan sergi ilgiyle gezildi.

Program Katre Sanat Merkezi öğrencilerinden Melih Ay tarafından oynanan zeybek oyunu ile sona erdi.