Katre Sanat Merkezi’nden Türkü Gecesi

0
Katre Sanat Merkezi’nden Türkü Gecesi

Katre Sanat Merkezi’nin, “Türkülerle Gaziantep’in Kurtuluşu” programı Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı.

Katre Sanat Merkezi’nin 25 Aralık Gaziantep’in kurtuluşu münasebetiyle düzenlediği “Türkülerle Gaziantep’in Kurtuluşu” programı, 26 Aralık Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapıldı. Programda, Katre Sanat Merkezi sanatçıları tarafından yöresel türküler seslendirildi.

Programın açılış konuşmasını Katre Sanat Merkezi Başkanı Hayri Tunç Güvenç yaptı. Güvenç konuşmasında Katre Sanat Merkezi olarak Gaziantep’in kurtuluş mücadelesini anmak üzere bu konseri tertip ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Katre Sanat Merkezimiz 3 yıldır çalışmalarına devam ediyor. Geçmişte de muhtelif sanat alanlarında kurslarımız oldu. Bu kurslara bağlı etkinlikler yaptık. Şu an halen devam eden bağlama, keman, ney gibi enstrümanların yanında ebru, resim, fotoğrafçılık ve tiyatro alanlarında da kurs çalışmalarımız devam ediyor.

Sanat merkezindeki gayemiz; inanan insanlarımızı biraz daha sanata yönlendirmek ve sanatla biraz daha iç içe olmak. Sanatla uğraşanların hassasiyetleri biraz daha gelişiyor. Bu hassasiyet fikre, bilgeye de yansıyor. Ama maalesef insanlarımız sanatı eğlencelik, boş zamanları değerlendirmek gibi görüyor. Hâlbuki boş zamanları değerlendirmek yerine boş kalmış bir alanı doldurmak gibi düşünülse hem sanattan uzak kalmayız hem de sanat inanan insanlardan uzak kalmaz.

Bu maksatla sizlerden talebimiz zaman zaman çalışmalarımızla ilgili duyurularımız oluyor. Bu çalışmalarımıza çocuklarınızı yönlendirmeniz. Türkülerden, şiirlerden oluşan bir demet sunacağız. Davetimize icap ettiğinizden dolayı teşekkür ediyorum.”

Konuşmanın ardından Katre Sanat Korosu sahneye çıktı. Koroda görev alanların isimleri şöyle; bağlama Hayri Tunç Güvenç, Samet Kılıç, Burhan Güvenç, ud Mehmet Kırıcı, keman Muhammet Kurt, ney Yusuf Yıldız, bendir Meriç Tümen, kanun Bekri Taha Güvenç. Solistler; İdris Tekin, Meriç Tümen, Halil Çataloğlu, Bekir Taha Güvenç, Şiirler Mehmet Dal.

Program, Katre Sanat Korosu’nun seslendirdiği yöresel türkülerin ardından sona erdi.