Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Kardeşlik Turnuvası Gösteri Maçıyla Sona Erdi

Kardeşlik Turnuvası Gösteri Maçıyla Sona Erdi

0
Kardeşlik Turnuvası Gösteri Maçıyla Sona Erdi

“Yeşil Sahada Barış İçin Kardeşlik Turnuvası” Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da forma giydiği Şöhretler Karması maçının ardından sona erdi.

Suriye’deki savaştan kaçarak Gaziantep’e sığınan Suriyeli sığınmacılara yönelik Bülbülzade Vakfı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından “Yeşil Sahada Barış İçin Kardeşlik Turnuvası” düzenlendi.

Turnuvanın son maçı ünlü futbolculardan oluşan Şöhretler Karması takımı ve Suriyeli mültecilerin forma giydiği Kuabid takımı arasında Kamil Ocak Stadyumu'nda oynandı.

Maçın başlama vuruşunu Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yaptı ve maçta Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ile birlikte forma giydi.

24 takımda 300’ü aşkın Suriyeli gencin katıldığı turnuvanın sonunda Suriyeli sığınmacılardan oluşan takımla eski ünlü futbolcular; Ömer Çatkiç, Mehmet Yılmaz, Tuncay Şanlı, Uğur Boral, Mustafa Özer, Hasan Özer, Feyyaz Uçar, Veysel Cihan, Ali Gültekin, Yasin Sülük’ün yer aldığı takımın karşı karşıya geldiği maçta Bakan Kılıç, 15 dakika ter döktü.

Maçın öncesinde Bakan Kılıç ve beraberindekiler, barış güvercinlerini uçurdu.

20’şer dakikalık iki yarı oynanan karşılaşmanın ilk yarısını Suriyeli mültecilerin oluşturduğu “altın karma” takımı 2-0 önde kapattı. Ancak, karşılaşmanın ikinci yarısında etkili olan ünlüler takımı, bulduğu gollerle mücadele 4-4 berabere sona erdi. İki takım arasında oynanan mücadeleyi mülteci kamplarından gelen Suriyeliler de ilgiyle izledi.

Karşılaşmanın devre arasında konuşan Bakan Kılıç, organizasyonun gerçekleşmesinde emeği olanlara teşekkür ederek, “Bu tip organizasyonları, inşallah Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, ‘Suriye’deki zalim rejimin kendi ülkesindeki vatandaşlarına karşı giriştiği tutuma karşı, tüm kardeşlerimizi biz misafir eder ve dostluğumuzu gösteririz’ sözünün bugün gereğini yerine getiriyoruz. Bunun da mutluluğu içerisindeyiz” dedi.

Gösteri maçının ardından Suriyeli müzik grubu tarafından bir konser verildi. Konserin ardından turnuvada şampiyon olan takıma ve dereceye giren iki takıma Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor İşleri Daire Başkanı Rasim Arı ve Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir tarafından madalyaları ve kupaları takdim edildi.

Organizasyonda İstikrar Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Rahmi Açıkkol’a katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

Organizasyon, toplu çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.