Ana Sayfa Kuruluşlar İlim Hikmet Vakfı Kardeşlik İçin Erkilet'te Buluştular

Kardeşlik İçin Erkilet'te Buluştular

0
Kardeşlik İçin Erkilet'te Buluştular

Pikniğe yaklaşık yedi yüz kişi katılım sağladı. Sabah saatlerinde Vakıf merkezi önünde toplanan misafirler ayarlanan servislere binip piknik alanına geçtiler

İlim Hikmet Vakfı tarafından kardeşlik ve birlik olma ruhunu pekiştirmek amacıyla düzenlenen piknik Erkilet’te gerçekleştirildi. Pikniğe yaklaşık yedi yüz kişi katılım sağladı. Sabah saatlerinde Vakıf merkezi önünde toplanan misafirler ayarlanan servislere binip piknik alanına geçtiler.

Büyükler bir yanda çaylarını yudumlayıp sıcak muhabbetler ederken çocuklar da diğer yanda düzenlenmiş olan oyunlar ve bilgi yarışmalarıyla eğlendi. Soruları bilenlere hediyeler verildi. Halat çekme, çuval yarışı oyunlarıyla piknik havasına girildi. Bir süre sonra etrafı saran şen çocuk seslerinin yerini Kuran tilaveti aldı.

Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Karaosmanoğlu kısa bir açılış konuşması yaptı. Uzun süredir bazı aksamalardan dolayı böyle bir program düzenleyemediklerini ama bundan sonra kardeşliği pekiştirecek bu tür programları daha sık yapacaklarını dile getirdi. Vakfımızda yapılan faaliyetlere, her yaşa hitap eden eğitim ve etkinliklerinin bulunduğuna, cemaat olmanın, birlikte olmanın önemine değindi. Son olarak da Kur’an’ı okuyup yaşamanın vakfımızın gayesi olduğunu dile getirerek konuşmasını sonlandırdı.

Karaosmanoğlu’nun ardından İlim hikmet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Doğu da bir konuşma yaptı. Doğu; Birlikte yaşama ve birlik olma duygusuyla bir araya gelindiğinden bahsetti. Seksenlerden bu yana devam eden güzel bir oluşumun meyvesini alıyor olmanın sevincini duyduğunu belirtti.

Doğu ayrıca; Hucurat suresinden bahsederek Müslümanların sosyal yaşamının niteliğine değindi. İslam’ın beş şartı üzerinden toplumsal çıkarımlarda bulundu. Mekke toplumuna geldiğinde kardeşi kardeşten ayırmakla suçlanan Peygamber Efendimiz, Medine’de insanları birbirleriyle kardeş kılan bir nizam sağladı. Dolayısıyla bunları sadece Siyer kitaplarında okuyup tarihte yaşanmış bitmiş bir olay olarak algılamak değil hayata aktararak kardeşlik olgusunu diri tutmamız gereken bir olgu olduğuna değindi.

Bu pikniği hazırlayan organizasyon kuruluna teşekkür ederek konuşmasına son veren Doğu’dan sonra mikrofonu Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir aldı.

Turgay Aldemir, Bireysel yaşamın popüler olduğu bu günlerde cemaat olmanın öneminden söz etti. Vakıfçılığın ve günümüzün Ensar’ı olmanın önemine değinerek “Bugün Ensar olmak Şam’daki, Hama’daki, İdlib’deki Müslümanlara ve sınırlarımıza dayanmış mültecilere yüreğimizi açmak, el uzatmak, sahip çıkmaktır” dedi. Aldemir konuşmasına dualarla son verdi.

Cemaatle kılınan namazın ardından yemek hazırlıklarına başlandı. Yemekler yendikten sonra çaylar içildi, muhabbetler yapıldı. Akşama doğru otobüslerle piknik alnından ayrılan misafirler Vakfa doğru yola koyuldular. Dönüş yolunda misafirler “kardeşliğimizi hatırlatan, cemaat ruhumuzu tazeleyen, birlik olmanın heyecan ve mutluluğunu hissettiren bu güzel pikniği düzenleyenlere” teşekkür ettiler.

Emine Ateş- Eşfa Uzunçayır