Kardeşlik için Ben Varım Projesi Başladı

0
Kardeşlik için Ben Varım Projesi Başladı

Fidan Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Findan-Der)’in yürüttüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destekleme Programı 2014 /II Hibe programı tarafından desteklenen “Kardeşlik için Ben Varım” projesinin tanıtımı Gaziantep’te yapıldı.

10 Mart Salı günü İyilikder Yardım Koordinasyon Merkezinde yapılan tanıtım toplantısına proje koordinatörü İsmail AKGEDİK ve proje çalışanları ile proje kapsamında Türkçe Kursuna katılacak olan kursiyerler katıldı.

Projenin tanıtımı yapan İsmail AKGEDİK projenin yaklaşık bir yıl süreceğini belirterek; "Bu projenin temel amacı Suriyeli gençlerimizin sosyal ve toplumsal entegrasyonunu sağlamaktır. Bu süreç içersinde yaklaşık 1000 Suriyeli gencimizle sosyolog tarafından görüşmeler yapılacak. Bu proje kapsamında yaklaşık 100 Suriyeli gencimize Türkçe kursu vereceğiz, bunların ilk dönemini 25'erli olarak iki gurup halinde başlatacağız ve Haziran ayının ortalarına kadar devam edecek. Projemiz 12 aylık bir proje ve 16-29 yaş arsındaki gençleri kapsıyor. İkinci dönem Türkçe Kursu ise Eylül döneminde başlayacak ve 25'erli gurup halinde 50 kişiye Türkçe eğitimi vereceğiz. Bu süreç içersinde birinci gurup Türkçe kursu bittikten sonra Temmuz ayının sonunda 20-25 kişilik bir gruba Grafik Tasarım Kursu vereceğiz. Bu kursu alan gençlerimiz çalışma izni verildikten sonra firmalarda çalışabilecekler. Proje kapsamında ofisimizde sosyolog arkadaşımız yaklaşık 1000 Suriyeli gencimizle görüşme yapacak. Bu görüşmelerde Suriyeli gençlerimizin toplumsal olarak yaşadıkları sorunlar değerlendirilerek bakanlığa gönderilecek. Projemiz bittikten sonra bakanlığa Suriyeli Misafirlerimizin yaşadıkları sorunlar ve beklentileri sonuç raporunda Gençlik ve Spor Bakanlığına sunulacaktır. İnşallah toplum içersinde huzur içerisinde yaşamanızı ve iş bulmanıza yardımcı olacağınıza inanıyoruz. Bu süreçte burada misafirsiniz, misafirlik bittikten sonra kendi ülkenize döndüğünüzde bizim sizinle olan bağlarımız hala devam edeceği için bu açıdan Türkçe bilmenin büyük bir avantaj sağlayacaktır." dedi. Tanıtım sonrasında soru cevap kısmı yapıldı. Ardından toplantı sona erdi.