Kahramanmaraş’tan Suriye Direnişine Destek

0
129

Kahramanmaraş Platformu Suriye direnişinin 3. yıldönümünde NFK Kültür Merkezi’nde 3 gün sürecek bir fotoğraf sergisi açtı.

Elliye yakın sivil toplum örgütünün bir araya gelmesiyle oluşan Kahramanmaraş Platformu Suriye direnişinin 3. yıldönümünde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde 3 gün sürecek bir fotoğraf sergisi açtı.

Çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı açılışta sivil toplum örgütleri adına Kahramanmaraş Platformu Dönem Sözcüsü Av. M. Yusuf Bülbül tarafından “Kardeş Suriye Halkının Zulme Karşı Onurlu Direnişine Destek” amacıyla bir basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasının ardından Diyanet-Sen Şube Başkanı Ekrem Aslan tarafından yapılan duadan sonra fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Fotoğraf sergisi 3 gün boyunca açık kalacak.

KARDEŞ SURİYE HALKININ ZULME KARŞI ONURLU DİRENİŞİNE DESTEK

Bugün 15 Mart 2013.Suriye direnişinin 3. yıldönümü… 

Bugüne dek dualarımızla ve yardımlarımızla yanlarında olduğumuz kardeşlerimize yine yanlarında olduğumuzu ve sonuna kadar yanlarında olacağımızı çok daha güçlü bir sesle duyurmak için burada toplanmış bulunuyoruz. Bugün birçok ilimizde buna benzer toplantılar, basın açıklamaları ve yürüyüşler düzenlenecek. Biz de burada kardeş Suriye halkının bu onurlu direnişine destek olabilmek adına bir fotoğraf sergisi düzenledik. Sergimiz 3 gün boyunca açık kalacak.

Yarım asra yakın bir zamandır BAAS zulmü ve kuşatmasına maruz kalan Suriye halkı, 2011 yılının Mart ayından bu yana da, bütün dünyanın gözleri önünde topyekûn bir katliam politikası ile vahşice katlediliyor. Sadece birkaç yüz km ötemizde büyük bir katliam yaşanıyor! Suriye’de insanlık katlediliyor. Hama’da, Humus’ta, Halep’te, Şam’da her gün onlarca masum; kadın, çocuk, ihtiyar hunharca, vahşice, alçakça öldürülüyor, tecavüze ve işkencelere uğruyor. Zulme direnmek için ayağa kalkan bu insanlara karşı tam 2 yıldır akıl almaz işkenceler ve zulümler yapan Esed diktatörlüğü işlediği insanlık suçlarına her gün bir yenisini ekliyor. Kadın, çocuk, yaşlı demeden şehirleri Scud füzeleriyle vurmak Baas diktatörlüğünün en son icraatı olarak tarihe geçmiş bulunuyor. 
Suriye’de 2. yılını doldurmak üzere olan onurlu direniş, büyük zorluklara ve imkansızlıklara rağmen kararlı ve istikrarlı bir şekilde devam ederken, ne yazık ki hala İslam ülkeleri ve Müslüman halklar tarafından yeterli bir destek sağlanabilmiş değil. Bir vücudun azaları gibi olmaları gereken Müslümanlar Suriyeli kardeşlerinin feryatlarını duyma, acılarını paylaşma ve onlara destek olma noktasında yeterince duyarlı değiller. Kabul etmek gerekir ki, BAAS vahşetinin olanca acımasızlığıyla devam ettiği bu 2 yıllık süre zarfında, anlamsız tartışmalar, temelsiz komplo teorileri ve kardeşlik hukukunu ayaklar altına alan tutumlarla zihinler bir hayli karıştırıldı ve kirletildi. Oluşturulan bu kirli havanın etkisiyle dayanışma çabaları da ne yazık ki, hak ettiği boyutlara ulaştırılamadı. 
Suriye’de 2 yıldır yaşanan katliamlar sonucunda; toplam 64.383 kişi hayatını kaybetti. Daha vahim olanı katledilenlerin 4500’ünün çocuk ve 4800’ünün kadın olması…2 yıllık vahşetin yaralı bilançosu ise 250 bin. 400 binden fazla insan hapishanelerde işkenceye maruz kalırken, 100 binin üzerinde kayıp insan var. İç göç rakamı 4 milyon. Ürdün Lübnan, Irak ve ülkemizdeki mülteci sayısı ise 1 milyonu geçmiş durumda. Bunun yanında yıkılan okul sayısı 3500, yıkılan hastane ve klinik sayısı ise 2 bin. 10 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Tarım arazilerinin yüzde 60’ı, ticarethanelerin ise yüzde 70’i kullanılmıyor.

Elbette bugüne kadar, elden geldiği kadar Suriye direnişine omuz verme gayretlerinden geri kalmayan; çeşitli faaliyetlerle kardeşlerine destek olma sorumluluğunu üstlenen Müslümanların çabaları Ümmet kimliğinin bir tezahürü olarak tarihe kaydedilmiştir. 

Hiç şüphesiz hepimiz Allah rızası için ortaya konulan bu çabaları daha fazla güçlendirmek, yaygınlaştırmak, Suriyeli kardeşlerimizin canlarıyla ve kanlarıyla yücelttikleri zulme karşı direniş bayrağını daha yukarılara taşımak ve Suriye halkının bir an önce bu vahşetten ve zulümden kurtulup, özgürlüğe ve barışa kavuşmasını sağlamak için çabalarımızı yoğunlaştırmak gerektiğinin farkındayız. On binlerce şehit ve yüz binlerce tutsağa ve milyonlarca muhacire rağmen direniş azminden taviz vermeyen Suriye halkıyla dayanışmamızı daha güçlü bir şekilde haykırmak istiyoruz. 

Kahramanmaraş Platformu olarak K.Maraş’taki sivil toplum örgütleri adına Suriye’de 2 yıl süresince katil Esed rejimi tarafından 65 bin sivilin çoluk çocuk demeden, vicdansızca, hunharca, alçakça katledilmesini, 1 milyon insanın mülteci durumuna düşürülmesini şiddetle ve nefretle kınıyor, sorumluluk sahibi herkesi, Suriye halkının yalnız olmadığını bütün dünyaya ve özellikle de zalim Esed rejimine göstermek için, zulme karşı bu onurlu direnişi desteklemeye davet ediyor, küresel güçlerin kirli çıkar oyunlarının ve iktidar hesaplarının boşa çıkacağına, Suriye halkının en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşacağına, barışın ve adaletin egemen olduğu bir Suriye’nin kurulacağına olan inancımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.