Kahn'ın Tutuklanmasının Arkasındaki Neden

0
169

ABD, altın rezervleri üzerinde oynadığı oyun ortaya çıkmasın diye bu sefer başka bir Fransız’a karşı işi daha sıkı tuttu ve başarılı bir itibarsızlaştırma operasyonu sonrasında sahne dışına itti

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın bir otel görevlisine tecavüz ettiği iddiası ile dünya kamuoyu önünde itibarsızlaştırılıp, istifaya zorlanmasını hep beraber izledik.

Sahnelenen bu oyun sonrasında, IMF Başkanlığı seçimlerinde dengeler değişti ve yeni başkan seçildi. Haftalar sonra Kahn serbest bırakıldı ve Kahn’la ilgili ifade veren görevlinin yalan ifade verdiği ortaya çıktı. Kahn’ın her yanı ile komplo kokan bu çamur atma operasyonuna neden maruz kaldığı konusunda tahminler IMF Başkanlığı ile ilgili dengelere bağlandı.

Halbuki Kahn’ın çok daha derin bir sebepten hedefe konulduğu anlaşılıyor.

2010 Ağustos ayında ABD Parlamentosunda ilginç bir gelişme yaşandı. 2010 yılında ABD Parlamentosu’ndan geçen ve ABD’nin Merkez Bankası’nın denetlenmesini öngören yasanın ana sponsorlarından biri olan Teksaslı Cumhuriyetçi milletvekili Ron Paul gelecek sene ABD’nin altın rezervlerinin denetlenmesini zorunlu kılan bir yasa teklifi sunacağını açıkladı.

Ron Paul , değerli metallerle ilgili haberler yayınlayan Kitco News sitesine verdiği demeçte, ABD’nin altınlarının saklandığı Fort Knox’ta ve Federal Reserve bankasının New York şubesinde hiç altın bulunmadığı yolundaki söylentilerle ilgili ne düşündüğü sorulduğunda aynen şöyle dedi:

“Bunun bir olasılık olduğunu düşünüyorum”

ABD’nin altın rezervlerinde altın kalmadığı yolundaki kaygıları güçlendiren bir diğer vaka 2009 yılında yaşandı.

Ülkeler arasında ticari ödeme dengeleri çerçevesinde düzenli olarak altın transferi gerçekleştirilir ve bu transferlerler genelde Londra merkezli LBMA (London Bullion Market Association) denetimi altında gerçekleştirilir.

Bu tarihte ABD ile Çin arasında LBMA denetiminde 5600 altın külçesinden oluşan bir transfer gerçekleştirildi. ABD’nin altın rezervleri hakkındaki iddialardan şüphelenen Çin, LBMA’ya ABD’nin yolladığı altın külçelerini denetleme talimatı verdi.

Çıkan sonuç şaşırtıcıydı : ABD’nin yolladığı altın külçelerinin, çevresi altın kaplama olan tungsten külçeleri olduğu ortaya çıktı.

ABD, ağırlık ve yoğunluk olarak altınla benzer özellikler gösteren tungsteni kullanarak sahte altın külçeleri üretmişti. Yaşanan bu olay ve Çin’in tepkisi küresel medyada gerekli ilgiyi görmeden örtbas edildi.

Bir otel çalışanına tecavüz ettiği suçlaması ile karşı karşıya kalan Kahn’ın ABD’nin altın rezervleri ile ilgili iddiaların üzerine gittiği için hedef tahtasına konduğu belirtiliyor.

Kahn’ın , ABD’nin IMF’ye 191 ton altın taahhütünü bir türlü yerine getirmemesi üzerine Obama yönetimindeki bazı yetkililerle kaygıları ile ilgili temasa geçtiği ve bunun üzerine CIA içindeki bazı kontrol dışı unsurların Kahn ile bağlantıya geçerek kendisine, ABD’nin uhdesinde bulunan altınların yerinde yeller estiğine dair somut kanıt sunduğunu belirtiyorlar.

Bu kanıt üzerine Kahn’ın Paris’e gitmek üzere harekete geçtiği sırada Fransız istihbarat servisi DGSE ajanları tarafından kendisi ile temas kurulduğu ve ABD’li yetkililerin kendisini yakalamak üzere harekete geçtiği bilgisinin iletildiği, yanına telefonunu almaması gerektiği yönünde uyarıldığı belirtiliyor. Bu bilgi üzerine Kahn’ın acilen Newark Havaalanına gittiği fakat uçağa bindiği sırada uçaktan oteli arama hatası yapması sonucu yerinin belirlenerek uçaktayken tutuklandığı anlaşılıyor.

Kahn’ın tutuklanması sonrasında en ilginç tepki Rusya Başbakanı Putin’den geldi. Putin Kremlin’in resmi web sitesine koydurduğu yazıda, Kahn’ın görevini terk etmesine yönelik bir komplonun kurbanı olduğunu düşündüğünü açıkladı.

Putin’in bu çıkışı, yakalanmadan önce Putin’in kendisini düşürmek için aktif olarak uğraştığından şikayetçi olan Kahn’ı şaşırtmış olmalı. Fakat Putin’in bu çıkışının arkasında kendi istihbarat servisi FSB tarafından önüne konan bir rapor olduğu belirtiliyor.

Raporda, Kahn’ın ABD’nin altın rezervleri ile ilgili şüphelerin üzerine gitmesi sonucu ABD tarafından tutuklandığı tespitinin olduğu yolundaki komplo teorileri yukarıda sıraladığımız gerçekler karşısında daha bir inandırıcılık kazanıyor.

Zamanında De Gaulle, ABD’nin karşısına dikilip, “al dolarlarını, karşılığında altın ver” dediğinde bir devrin sonunu ateşlemişti. Dünya ABD’nin dolarlarına karşı yeteri kadar altın tutmadığını görmüştü. Dünya finans sisteminde yeni bir düzenlemenin ve yeni bir krizin ufukta olduğu sırada yine bir Fransız sahnede.

ABD’nin altın rezervleri üzerinde oynadığı oyun ortaya çıkmasın diye bu sefer başka bir Fransız’a karşı işi daha sıkı tuttuğu ve başarılı bir itibarsızlaştırma operasyonu sonrasında sahne dışına ittiği görülüyor.

Devletlerin bu iddiaları ciddiye alıp, ABD nezdindeki altınlarını ve ABD ile altın ticaretlerini daha sıkı denetime almaları gerekiyor.

Çünkü Pandora’nın Kutusu çoktan açılmışa benziyor.

Açık İstihbarat