Kadir Geceniz Mübarek Olsun!

0
251

Kadir Gecesi’nde minarelerin kandilleri gibi, gönül kandillerimizi yakmalı ve ruh dünyamızı aydınlatmalıyız.

Bismillâhirrahmânirrahîm

1. Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.

2. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?

3. Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.

4. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar.

5. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.

Allahû Teâlâ, sevap ve ödülleri arttırdığı, af isteyenleri bağışladığı, duaları kabul ettiği, maneviyatımızı oluşturan unsurları takviye ettiği, dünyamızı ve hanemizi nur, bereket ve rahmetle doldurduğu günler ve geceler tahsis ederek kullarına lütuflarda bulunmaktadır.

Böyle gecelerden biri de Ramazan ayı içinde idrak edilen Kadir Gecesi’dir. Bütün Ramazan geceleri ibadet şuuru içinde geçirilsin, ihya edilsin diye bu gecenin hangisi olduğu kesin olarak belirtilmemiştir.

Kadir Gecesi’ne özgü bir ibadet yoktur. Ancak bu gecede yatsı ve teravih namazının cemaatle kılınması, sonra evde bir miktar nafile namaz kılınması, Kur’an okunması, istiğfar edilmesi (günahların bağışlanması için Allah’a yalvarılması), dua edilmesi, yatmadan önce son namaz olarak da vitir namazının kılınması tavsiye edilebilir.

Bir gecenin şu veya bu kadar hayırlı ve değerli olması, müminin yükümlü olduğu ibadetlerin yerini tutacağı manasına gelmez. Böyle bir düşüncenin kulluk şuurundan ne kadar uzak olduğu apaçık ortadadır. Allah’ın has kulları ömürleri boyunca beş vakit namaza beş daha katmanın telaşında olmuşlar, saadeti Allah’a ibadette bulmuşlardır. Bu gece de öyle yapacaklardır.

İslâm âleminde iştiyakla kutlanan ve ihya edilen Kadir Gecesi; kadr-i kıymeti çok yüksek bir gecedir. İnşallah uyanık kalplerle bu geceyi ihya ederek feyiz ve bereketinden istifade eder, afv-ı ilâhîye mazhar oluruz.

Bin aydan daha hayırlı olan bu müstesna gecenin tüm İslam âlemine hayırlara vesile olmasını, insanlığa sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyoruz. Rabbimiz bizleri korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nâil eylesin.

Kadir Gecesi’nde minarelerin kandilleri gibi, gönül kandillerimizi yakmalı ve ruh dünyamızı aydınlatmalıyız.

Geceniz mübarek olsun.

Anadolu Platformu