Kadınlar Ortak Geleceği İnşa Etmek için Buluştu

0
191

‘Ortak Geleceğin İnşasında Buluşan Kadınlar’ programı 23-24-25 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

Anadolu Platformu Kadın Komisyonu Başkanı Rabia Aldemir ve Bülbülzade Vakfı Kadınlar Komisyonunuzdan 6 üyenin de katıldığı programa çok sayıda kadın yazar, STK temsilcisi ve barış sürecinde katkı veren aktivistler katıldı.

Bülbülzade Vakfı Kadınlar Komisyonu üyesi Gülhan Dinç’in ‘Ortak Geleceğimizin İnşasın da Kadınların Rolü’ konulu panelin moderatörlüğünü de yaptığı programda; barış sürecinde kadınların rolü nedir ve yaralarımızı sararken nasıl bir yol izlenmelidir konuları yoğun olarak gündem edildi.

Toplantı sonunda bir açıklama yapan Anadolu Platformu Kadın Komisyonu Başkanı Rabia Aldemir duygularını şöyle ifade etti: “Bu toplumda; farklı zamanlarda Müslümanların, Kürtlerin, Ermenilerin, Alevilerin ötekileştirildiği ve benzer uygulamalarla ayrımcılığa maruz kaldığına hep beraber şahit olduk. Her kesim kendi içinde farklı mücadeleler verdi ve birbirini de ötekileştirdi. Ama artık barış sürecindeyiz ve bu süreci birlikte omuzlamalıyız. Her birimiz kendi kimliğiyle etrafına ördüğü duvarları aşmalı ve birbirimizin acılarına dokunmalıyız. Kendimizle, toplumumuzla, acılarımızla yüzleşmek ve yaralarımızı sarmak zorundayız. En çok yaralanan kesim olarak ‘amasız ve rağmensiz’ bir barışa ancak biz öncülük edebiliriz… Biz şifacı kadınlarız ve yaralarımızı birlikte sarmaya konuşmaya, paylaşmaya, barışmaya ve en önemlisi bu süreçte helalleşmeye hazırız mesajları verildi.” dedi.