Ana Sayfa Kuruluşlar Kadın Komisyonu Üyeleri Çalıştay’da Buluştu

Kadın Komisyonu Üyeleri Çalıştay’da Buluştu

0
Kadın Komisyonu Üyeleri Çalıştay’da Buluştu

Ülfet Derneği Kadın Komisyonu, Adana Geneli Bölgesel Hizmetiçi Çalıştayı düzenledi.

11 Ocak tarihinde Ülfet Derneği Genel Merkezi'nde gerçekleşen programa başta dernek Kadın Komisyonu üyeleri ve ders halkaları sorumluları olmak üzere yaklaşık 50 kadın katıldı. Sunumcuları arasında Anadolu Platformu Yön. Kur. Üyesi ve Ülfet Derneği Yön. Kur. Başkanı Gazi Kılıçparlar'ın da bulunduğu programın sunuculuğunu, Edibe Kaya yaptı. Program Kur’an-ı Kerim ve mealinin okunmasıyla başladı. 

 

Anadolu Platformu teşkilatlanma şeması ve komisyonları hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Kadın Komisyonu Sorumlularından Fethiye Yıldız, genel bilgilendirmelerde bulundu. “Cemaatsel çalışmalarda sorumluluklarımız” başlığıyla ilgili sunumu ise Gazi Kılıçparlar  yaptı. Daha az sözle daha çok iş yapmanın zorunluluğundan bahseden Gazi Kılıçparlar, “Rabbimiz biz sana tevekkül ettik, varacağımız yer sanadır” ayetini biz üzerimize düşeni yaptık sonrasını sana havale ediyoruz diyerek işimizi Allah’a dayandırmak zorunda olduğumuzu söyledi.Çürük işlerimizi Allah'a havale etmenin yarım iş yapmak olduğunu belirten Kılıçparlar, “Rabbimiz, bizi kafirler için bir fitne konusu kılma" ayeti gereği imtihan sahamızı kendimizin seçmediğini ama sınanmadan da cennete gidemeyeceğimizi bir kez daha hatırlatarak bu ayeti hem kafirleri bize musallat etme hem de müslüman olma iddiasıyla çıktığımız bu yolda mü’mine yakışmayan davranışları bizden uzak kıl anlamına geldiğini belirtti.

 

Gazi Kılıçparlar, Bize hayat veren şeylerin sorumluluklarımızın bulunduğumuz her alanda Allah’ı razı etme kaygımız var mı? sorusuyla devam ettiği konuşmasında, Seyyid Kutub'un “Din farazilerle uğraşan nazariler yığını değil hayatın bizzat pratiğidir” sözünü iyi anlamamız gerektiğini söylerken dinin sistemler üstü bir bütün olduğunu vurguladığı konuşmasında anne karnında dahi insanı yalnız bırakmayan Allah’ın varlık sahasında da bırakmayacağını belirtti. Gözündeki gözlüğün hesabını bilip gözlüğü düşünemeyen bir toplum olmanın sıkıntısından bahsederek dün ve bugünümüz üzerine açıklamalar yapan Kılıçparlar, dün şunu yapmamalıydık deme erdemini göstermenin ve bir anı mutlaklaştırmanın yanlış olduğuna değindi.

 

Dini konuşmak ayrı kitaplardaki dini konuşmak daha ayrı bugüne dair söyleyecek söylemlerimizin olması gerektiğini vurgulayan Gazi Kılıçparlar konuşmasına kadınların davet çalışmalarındaki önemine değinerek son verdi. Daha sonra Eğitimci Semra Canpolat’ın etkili sunum teknikleri adlı sunumunu gerçekleşti. Öğleden sonra komisyonlara yeni katılanlara bilgilendirmenin yapıldığı program duayla son buldu.