Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Kadın ve Aile Derneği Kadın Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı

Kadın Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı

0
Kadın Çalıştayı Gaziantep’te Yapıldı

Anadolu Kadın ve Aile Derneği (Akadder)’in Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder)’in ev sahipliğinde düzenlediği “Bizi Biz Yapan İlkelerimiz“ üst başlıklı Kadın Çalıştayı Gaziantep’te yapıldı.

2 Mayıs Cumartesi günü Türkiye’nin 21 İl ve İlçesinden 82 STK Temsilcisi’nin katılımıyla gerçeklesen program Van, Malatya, Gaziantep temsilcilerinin selamlama konuşmaları ile başladı. Selamlama konuşmalarının ardından “İstişare ve Meşveret, Dava Davet ve Cemaat“ başlıklı panel yapıldı. Panelin ardından çalıştay İyilik-Der Başkanı İbrahim Bahar’ın selamlama konuşması ile devam etti.

Programın ilk gün oturumlarında; Birlikte Yaşama, Ümmet Bilinci, Gönüllülük, Sorumluluk, Aidiyet konulu panelleri yapıldı.

Panellerin ardından program atölye çalışmaları ile devam etti. İstasyon modeli şeklinde ki atölye çalışmalarında; “Evde Karakter Eğitimi, Ortaöğretim, Kadın Çalışmaları ve Üniversite Çalışmaları” başlıkları ile yapıldı.

Programın akşam bölümünde Dülükbaba Göl Cafe de akşam yemeği yenildi.

Programda Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir’de “Anadolu Platformu Yapılanma Esaslarımız“ başlıklı bir sunum yaptı.

Çalıştay yayınlanan sonuç bildirisinin ardından sona erdi.Kadın Çalıştayı 3 Mayıs Pazar günü ikinci gün oturumu Anadolu Kadın ve Aile Derneği (Akad-Der) Başkanı Rabia Aldemir’in “İletişim ve Kurum Kültürü” başlıklı sunumu ile başladı.

AKADDER KADIN ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

2-3 Mayıs 2015 GAZİANTEP

“Haberiniz olsun ki Allah kendi yolunda kurşunlu bir bina gibi saf bağlayarak savaşanları sever.” ( Saff 4 )

Akadder olarak bu bilinç bizlerin katılımcı meşveret ve hizmet odaklı çalışmalar yapmasına yol açmaktadır. Bir irade, bir kalkış noktası, bir merkez, bir örneklik oluşturma çabasındayız.

Dünyayı yeniden şekillendirmek için, adaleti, merhameti, vicdanı, paylaşmayı çoğaltarak yeni bir medeniyet kurmaktayız.

Başkasına bir şeyler söylemeyi yol edinen dünyada; kendi iç muhasebemizi yapabiliyor olmak en büyük güç kaynağımızdır.

Her şey sözden ibaret değildir. Her şey konuşarak halledilmez. Sözümüzün çalışmalarımızın dönüştürücü ve geliştirici olması için sözlerimizin, eyleme geçmesi gerekir.

İnşa edici her çalışmanın içerisinde aile vardır. Aileye temas etmeyen hiçbir mücadele bir sonraki döneme aktarılamaz.

İletişime açık, birbirine yaslanarak büyüyen çalışmalar yaparak, birbiriyle iş yapma becerisini komisyonlarımız da geliştirmekteyiz.

Kurumsal yapılanmamızda istişare kültürü vazgeçilmezimizdir. İstişarelerimizde katılımcı meşvereti önemseyerek kurumsal bir önderlik fikrini benimsemekteyiz.

Bu ortak akıl, tecrübe ve paylaşımları yarınlara taşıyabilecek önder bir nesil yetiştirme çabasındayız.

Cemaat bireyin toplum içinde erimesi değil, yetenekleriyle değer kazanmasıdır.

Cemaat ortak iyilerin, ortak kötülere karşı örgütlenmesidir.

Topluluğumuzun, cemaatimizin umut veren, güven veren yerler olması için, yapacağımız en önemli şeylerden birisi de ilgilendiğimiz, insanlara, çocuklara gençlere yaşanılabilir, dokunulabilir liderler, önderler tanıtmalıyız.

Gönüllülük; gücünü Allah, Kur’an, doğa ve insan sevgisinden alarak birikimlerini toplumun tüm kesimlerine ulaştırabilen özveri ve sabırla hiçbir menfaat beklemeden yapılmalıdır.

Vakıf, dernek komisyonlarımız birer emanettir. Emanetleri korumak için nasıl özen gösteriyorsak, mekanlarımızı, kurumlarımızı korumak için de aynı özeni gösterebilmeliyiz.

Farklılıklarımızı ayrılıklar olarak değerlendirilmemeli, yeni açılımlar olarak bakabilmeliyiz.

Komisyonlarımız da ortak hareket edebilen, üretebilen, insanları motive edebilen, çözüm odaklı, yenilikçi bir bakış açısı geliştirebilmeliyiz.

Hangi davranışı översek o belirleyici olur. Ekip ruhunu geliştirmek istiyorsak grup içerisinde başarı gösteren tek bir kişiyi değil bütün grubu motive edecek davranışları ön plana çıkarmalıyız.

Akadder olarak sözlerimizi büyütecek projelerimizin ete kemiğe bürünmesi için örgütlenerek daha fazla gayret göstermeliyiz.