İYİLİKDER'i Tanıyalım

0
İYİLİKDER'i Tanıyalım

21. yüzyılın ilk çeyreğinde değişen bir dünya ve değişen bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Bu büyük değişime hep birlikte şahitlik etmekteyiz.

AÇILIM                                  : İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

ADRES                                   : Ali Kuşçu Mah. Başimam Sok. No: 11/2 Fatih/İstanbul

21.  yüzyılın ilk çeyreğinde değişen bir dünya ve değişen bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Bu büyük değişime hep birlikte şahitlik etmekteyiz. Bugün dünya kötülerin, zalimlerin, tiranların ve baronların haksız yönetimleri altında dönüş devrini tamamlıyor. Güç sistemlerinin ve finans merkezlerinin bencilliği ve hoyratlığı yeryüzünü fitne ve fesada boğuyor. Her gün kamuoyunun gözleri önünde yüzlerce haksızlıklar ve gözü dönmüş zalimlikler yaşanıyor. Gayrı insani yönetim sistemleri dünyanın dört bir tarafında imdat diyerek yardım isteyen milyonlarca insanın varlığının birinci dereceden sorumlusu oluyorlar.

Yaşadığımız dünyada o kadar çok muhtaç, mağdur, mazlum ve sahipsiz kalan insan var ki! Ülkemizde, değil onlarca yüzlerce yardım kuruluşu faaliyet gösterse muhtaçların ihtiyaçlarının karşılanması mümkün görünmüyor. Bizler de ülkemiz sınırları içinde ve dünyanın her bir köşesinde yüreğimizi yakan olaylar karşısında daha fazla sessiz kalmamak için harekete geçtik.

Terk edilmiş bölgelerde, ıssız yaşam merkezlerinde, modernizmin kaosu altında fark edilemeyen nice kimsesizlerin uzattığı eli tutmak için yola koyulduk. Ülkemizin ve yeryüzünün bir dost arayan, bir veli göndermesi için Allah’a yakaran, tükenmiş, fakir, fukara ve ihtiyaç sahiplerinin gözlerinin içine bakarak gülümseyebilmelerini sağlamak için bir yardım kuruluşunu hayat geçirdik ve İyilik-der’i kurduk.

Bizler inanıyoruz ki, “iyilik” yeryüzünün ve hayatın insana dair mucizesidir. Dinimiz bize iyiliği emrediyor. Kimsesize, yetime, öksüze, yolda kalmışa, evsize, barksıza, yaralıya, yaşlıya, aça, bi-ilaca gülümsemeyi, elinden tutmayı öneriyor. Yanı başımızda da çok uzakta da olsa…

Gezdik, dolaştık, gördük, inceledik… Öyle şeylere şahit olduk ki artık yerimizde duramayacağımızı anladık. Ülkesi talan edilmişleri, ocağı başına yıkılmışları, yavrularını kaybedenleri, hayalleri yıkılanları ve gelecek kaygısı içinde bir köşede titreyenleri…

Rahman’ın adaletini, İslam’ın sevgisini, Rahim’in merhametini ve büyük kardeşlik elini ihtiyacı olan insanlara ulaştırmak için çaba sarf ediyoruz. Bizde selam vermek sadakadır. Bizde gülümsemek, yardım etmek sadakadır. Bizde yaşlının, bir acuzun elinde tutmaya koşmak sadakadır.

İnanıyoruz ki iyiliklerimiz insanı, eşyayı, dünyayı güzelleştirir. Bu yüzden iyiliklerimiz renk, sınıf ayrımı yapmaz. İlham kaynağımız Hılful Fudul uygulaması (Erdemliler ittifakı)dır. Tarihimiz, iyiliklerin daima diri tutulduğu, vakıf kültürü ile yoğrulduğu bir tarihtir. Bu tarihsel miras ümidimizin ve örnekliğimizin kaynağıdır.

İYİLİKDER, yardımlarını insanlara ulaştırırken aynı zamanda sosyal dayanışmayı, ‘arzın imarını, neslin ıslahını’ da bir görev olarak kabullenmekte ve yapılan iyiliklerin müspet dönüşümlere kapı aralamasını arzu etmektedir. Bu anlamda, bir yetimi sadece doyurmayı ya da giydirmeyi kafi görmemekte, o yetimin topluma kazandırılması için gerekli tüm imkanların oluşturulması için çalışmaktadır. Mesele sadece açları doyurmak ya da muhtaçların ihtiyaçlarını gidermek değildir. Asıl mesele geleceğin inşasını sağlayacak erdemli bir toplumsal yapıya kavuşmaktır.

Faaliyet Alanlarından Bazıları

* Yurt içinde ve yurt dışında ulaşabildiği tüm kimsesizlere, ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımları zamanında ve sağlıklı olarak ulaştırmaktadır.

* Orta öğretim, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrenimini gören ve ekonomik sıkıntılar çeken öğrencilere eğitimlerini daha sağlıklı yapabilmeleri için burs imkanı sağlamaktadır.

* Yetim çocukların gıda, giysi, barınma ve eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılamakta, bu çocuklarımızın özellikle eğitim hayatlarını bir meslek edininceye kadar takip etmektedir.

* Engelli vatandaşlarımızın gerek engelli yönlerini destekleyecek araçlara ve gerekse içtimai hayata aktif katılımlarını sağlayacak imkanlara kavuşmalarını sağlayacak çalışmalar yapmaktadır.

* Özellikle son dönemde artan iç savaşlar nedeni ile göç edip mülteci konumuna düşen insanların acılarını paylaşmakta ve çok etkin bir şekilde bu insanlara yardım etmektedir.

Komşumuz olan Suriye başta olmak üzere Mısır, Filistin, Afrika ülkeleri ve dünyanın neresinde olursa olsun aynı dramı yaşayan tüm coğrafyalara kesintisiz bir şekilde yardımlar yapmaktadır.

2013 Ramazan ayı itibari ile sadece Suriyeli kardeşlerimize partner kuruluşlarımız ile beraber 100’ün üzerinde tır yükü yardım ulaştırmıştır.

Yaklaşan Kurban Bayramı münasebeti ile ülkemizde ve yukarıda sayılan ülkeler başta olmak üzere ihtiyacı olan tüm ülkelerde yardımlarımız yoğunlukla devam edecektir.

Rabbimize, böylesine ulvi bir hizmet için bize vesile olma gücü verdiği için ona minnettarız.