Ana Sayfa Kuruluşlar İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği İyilikder’den Öğrencilere Kışlık Kıyafet Yardımı

İyilikder’den Öğrencilere Kışlık Kıyafet Yardımı

0
İyilikder’den Öğrencilere Kışlık Kıyafet Yardımı

İyilikder Gaziantep Şubesi, Gaziantep genelindeki 32 okuldan ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık kıyafet yardımı başlattı.

İyilikder Gaziantep Şubesi, Gaziantep genelinde bulunan 32 okuldan 1000 ihtiyaç sahibi öğrenciye kışlık kıyafet yardımı başlattı. 26 Kasım 3 Aralık arasında yapılan yardımlar İyilikder Gaziantep Şubesi Yardım Koordinasyon Merkezinden yapılıyor.

AÖB Yüksek Öğrenim Biriminden üniversite öğrencilerinin de destek verdiği yardımlarda öğrenciler önce konferans salonuna alınıyor. Burada İyilikder ve Bülbülzade Vakfı’nın tanıtım filmleri izleniyor. Ardından bilgi yarışmaları ve çeşitli oyunlar oynanıyor. Son olarak öğrencilerin yüzlerine istedikleri figürler çizilerek ve çeşitli hediyeler verilerek giyim mağazasına uğurlanıyor.

Giyim mağazasına gelen öğrenciler burada istedikleri kıyafetleri seçerek almanın mutluluğunu yaşıyorlar. Öğrencilere mağazada; ayakkabı, pantolon, kazak, mont, çorap ve çamaşır veriliyor.

27 Kasım tarihinde yapılan yardım organizasyonuna katılan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir yardımlarla ilgili şunları söyledi:

“Vakıf olarak 90’ların başından beri muhtaç, yetim, ihtiyaç sahibi çocuklara yardım yapıyoruz. Bayramlarda belli günlerde, okul dönemlerinde ve şimdi de 30 okula yardım yapıyoruz. 30 okuldaki okul yöneticilerimizin belirlediği kışın başında montu, ayakkabısı, kıyafeti eksik olan çocuklarımıza öğretmenlerimizin nezaretinde gönüllülerimizin çalışmalarıyla yardımlar yapıyoruz. Tabi bunu yaparken bir farklılığı da yürütüyoruz. Bu projemizde üniversite öğrencilerimiz de burada sosyal sorumluluk icra ediyorlar. Bu çocuklar geldiği andan itibaren onları karşılıyorlar, onlarla çeşitli oyunlar oynuyorlar. Sonra isteyenlere yüz boyaması yapıyorlar. Kimisi aslan olmak istiyor, kimisi kaplan olmak istiyor onları boyamışlar. Bu onlar için de farklı bir ortam teşkil ediyor. Üniversite kampüsünün dışına çıkıp, sınav stresinin dışına çıkıp, bu ülke için, bu ülkenin çocukları için bir şeyler yapıyorlar. Böylelikle burada toplumun tüm kesimlerinden oluşan bir buluşma yaşanıyor. Sadece ihtiyaç sahibi çocukların kıyafet ihtiyacı karşılanmıyor, üniversite öğrencilerimizin de sosyalleşmesi, şehirle buluşması, şehrin sorunları ile ilgilenerek şehirle kaynaşmasına ciddi anlamda katkı yapıyor.

Yaklaşık bin çocuğumuz bu kapsamda giydiriliyor. Buranın özelliği burada ikinci el yok. Tamamı yeni. Türkiye’de bu işi ilk yapan yerlerden biri Bülbülzade Vakfı’nın yardım merkezi. Her yıl ortalama 100 bin çocuk giydiriliyor. Çocuklar kendi istediğini alıyor. Seçer değiştirir beğenmezse bir başkasını alır. Onun eline bir paket tutuşturma yok. Çünkü biz biliyoruz ki ihtiyaç sadece giyinmekten ibaret değildir. Onun istediği rengi, istediği çeşiti almasıdır. Ve en önemlisi de onun şefkatle karşılanması, saygıyla ağırlanıp, sevgiyle uğurlanmasıdır. Pantolon, çorap, çamaşır, kazak, gömlek, mont, ayakkabı neye ihtiyacı varsa burada hiçbir ücret ödemeden alıyor. Buradaki malzemelerin tamamı da bu şehrin hayırsever insanlarının katkılarıyla oluşmuş bağışlar. Şu tür bağışlar da var; kendi çocuğuna bir kıyafet alıyor bir de buraya getirip bırakıyor. Dolaysıyla alanla veren arasında bir buluşma ortamı gerçekleşiyor.

En önemlisi de bu işi annelerin yürütmesi. Anne şefkatiyle 100’den fazla hanımefendi sabah çıkıyor geliyor gönüllü olarak yardım ediyor. Bu mağazanın çalışanı yok tamamı gönüllülerden oluşuyor.”

İyilikder Gaziantep Şubesinin kıyafet yardımı 3 Aralık Pazartesi günü sona erecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.