İyilikder’den “İyilik Yumağı” Projesi

0
165

İyilikder (İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği), “İyilik Yumağı” projesi ile Afrika’da meslek edindiriyor.

İyilikder Kocaeli gönüllüleri tarafından başlatılan “İyilik Yumağı” projesi Burkina Faso’da hayata geçti. TİKA ve İyilikder’in ortaklaşa finanse ettiği projeye OSEH adlı yerel kuruluş da katkı sağlıyor. Yoksul Afrika ülkelerinde kadın istihdamına yönelik başlatılan proje kapsamında 250 kadına dikiş ve örgü eğitimi verilerek gelir elde etmeleri hedefleniyor.

İyilik Yumağı Projesi Afrika’nın makûs talihini değiştirmenin yanı sıra, bölgede ekonomik kalkınmayı da sağlayacak. Projenin süreklilik kazanabilmesi adına eğitim sonunda başarılı olan kadınlara mikro kredi ve malzeme desteği sağlanacağını bildiren İyilikder yetkilileri, yapılan fizibilite çalışmaları neticesinde gelecek yıllarda projeyi Afrika’nın geneline yaymayı hedeflediklerini ifade ettiler.

Altı hafta sürecek eğitim kapsamında bölgeye giden dört iyilik gönüllüsü bölgedeki yetimleri ziyaret etmenin yanı sıra, süt keçisi dağıtacak ve su kuyusu açarak susuzluğun çözümüne katkı sunacak.

İyilikder, Afrika’da yıllardır gerçekleştirdiği su kuyusu açma, süt keçisi, Kurban hisse dağıtımları ve Kur’an hediye etme çalışmalarına da devam edecek. Ayrıca yakın zamanda Burkina Faso ülkesinde iyilikder tarafından bir külliye de inşaa edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz