İyilikder’den Çobanbey’e Eğitim Desteği

0
167

İyilikder, Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında terör örgütü DEAŞ’tan temizlenen Çobanbey’de ağır hasar almış bir okulu daha eğitime kazandırdı.

İyilikder Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İyilikder), Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında terör örgütü DEAŞ’tan temizlenen Çobanbey’de DEAŞ tarafından tahrip edilen bir okulun tadilatını gerçekleştirerek yeniden eğitime kazandırdı.

Terör unsurlarından temizlenen güvenli bölgelerdeki yaşam Türkiye’nin ve yardım kuruluşlarının desteğiyle hızla normalleştiriliyor. Daha önce El Bab, Bza’a ve Qabasin’de bulunan ve savaşta ağır hasar alarak kullanılamayacak durumda olan 3 okulun onarımını tamamlayan İyilikder, bu kapsamda Çobanbey’de bir okulun onarımını tamamlayarak hizmete açılmasını sağladı.

Okul, düzenlenen açılış töreni ile hizmete açıldı. Açılış programına Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nden Daire Başkanı Sinan Bozdağ, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Çobanbey Mahalli Meclis Temsilcileri ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Heyet, açılış sırasında çocuklara kırtasiye yardımı ve çeşitli hediyeler dağıttı. Bozdoğan, açılış konuşmasında, okulun onarımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sinan Bozdoğan, çocukların geleceği için burada olduklarını belirterek şunları söyledi; “Eğitim en önemli insani haklarımızdan bir tanesidir. Eğitim en önemli gelecektir. Ülkemiz adına eğitim faaliyetlerine destek olmak için buradayız. Eğitim, sağlık, insanca bir yaşam insani haklarımızdır.”

Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü ve İyilikder Yönetim Kurulu üyesi Mahmut Kaçmazer de, bölgedeki çocukların Türkiye’deki abla ve ağabeyleri olarak bu onarımları üstlendiklerini kaydetti.

Bu çalışmalarla Suriye’nin geleceğine katkı sağladıklarını ifade eden Kaçmazer, “Bu çalışmaya, yani barışa, yani kardeşliğe katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.