İyilikder’den Arakan İçin Yardım Kahvaltısı

0
244

İyilik gönüllüleri Arakanlı Müslümanlar için İstanbul Fatih’te yardım kahvaltısı düzenledi.

İYİLİKDER ve AKADDER İstanbul Temsilciliği Arakan için Fatih Çatladıkapı Sosyal Tesisleri’nde yardım kahvaltısı düzenledi. Yoğun ilgi gören kahvaltı organizasyonuyla Arakan’da yaşanan insanlık dramına dikkat çekilmesi ve hatırlanması hedeflendi.

İstanbul’da bulunan iyilik gönüllüsü hanımefendilerin tertip ettiği organizasyonda yüzlerce davetiye Arakanlı Müslümanlara yardım amacıyla satıldı.

AKDAV gönüllüsü İlknur Vatan ve İYİLİKDER İstanbul sorumlusu Proje Koordinatörü Metin Çalbay’ın selamlama konuşmalarının sonra, İYİLİKDER kadın çalışmaları ve Proje Koordinatörü İpek Aysel Alpcan, Arakan’ın genel durumu ve İYİLİKDER faaliyetleri hakkında bir konuşma yaptı.

Alpcan konuşmasında şu konulara değindi: “Yaklaşık 250 yıldır Myanmar’ın batısındaki Arakan eyaletinde baskı ve şiddet altında yaşayan Rohingya Müslümanları farklı tarihlerde defalarca katliama uğradı. 1942 yılından günümüze Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı zulüm, son günlerde şiddetini artırdı. Son birkaç ay içerisinde Arakan’da yaşayan Müslüman sayısı iki yüz bine düştü. Yaklaşık 1 milyonu Bangladeş'e sığındı.

İYİLİKDER olarak Arakan’a bugüne kadar ulaşan yardımlarımız 100 bin dolara ulaşmış durumda. Ekiplerimizce dağıtımı gerçekleştirilecek olan yardımlarımız önümüzdeki günlerde artarak devam edecek. Ayrıca kurulacak aşevlerine lojistik destek ile bölgedeki çadırlarda yaşayan yüzbinlerce kardeşimize yönelik günlük sıcak yemek yardımlarını da desteklemeyi hedefliyoruz. İyilik elçilerimiz olan sizlerin vesile ile yardımlarımızı hızlıca ihtiyaç sahiplerine ulaştırma niyeti ve gayreti ile sahadayız. Bu güzel organizasyona katkılarınızdan ötürü İYİLİKDER adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Program, teşekkür konuşmalarından ardından sona erdi.