İyilikder'den 26 Tırlık Suriye Yardımı

0
221

İyilikder, Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere partner 50’ye yakın dernek, vakıf ve gönüllülerin desteğiyle yardım kampanyası düzenledi.

İyilik-Der’in ilkini 14 Haziranda 7 araçlık konvoyla yaptığı Suriye yardımının ardından ikinci konvoyda Gaziantep’ten düzenlenen törenle yola çıktı. 

İyilik-Der’in Anadolu Platformu üyesi 50’ye yakın Sivil Toplum Kuruluşu ile birlikte başlattığı yardım kampanyası meyvelerini vermeye başladı ve Suriye için hazırlanan 26 araçlık insani yardım konvoyu Gaziantep İstasyon Meydanında düzenlenen törenle ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Suriye’ye uğurlandı. Törene Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir,  Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, İyilik-Der Başkanı İbrahim Bahar, Halep Askeri Konsey Başkanı Albay Abdulcabbar el-Akidi, Nurettin Zengi Tugayı Komutanı Tevfik Şahabettin, STK temsilcileri ve çok sayıda yardımsever katıldı.

Tören dolayısı ile bir konuşma yapan İyilik-Der Başkanı İbrahim Bahar İyilik-Der’in İstanbul’da doğduğunu ve ikinci kez Gaziantep’te iyiliği hayata geçirerek Suriye’ye insani yardım konvoyu gönderdiğini söyledi. Bahar konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnşallah bu malzemeler kardeşlerimizin yaralarına bir nebze de olsa merhem olur. Bu yardım kampanyasına büyük katkıları olan dernek ve vakıflarımıza çok teşekkür ediyorum. Yeryüzünün sürekli karıştığı, halkların zulüm gördüğü, insanların mazlum hale düştüğü bu coğrafya inşallah bu hareketlerle, bu şuurlanma ile, halkların kendilerini ifade etme yolunda attıkları adımlarla ileri tarihte sükûnete ve halkı temsil eden idarecilerine kavuşacaktır. Ve o zaman o insanlar huzur ve mutluluk içerisinde komşuluk ilişkileri olan, bizlerle beraber olan, bizlerle aynı kaderi paylaşan insanlar olacaktır inşallah.  Biz bundan umutluyuz. Bizler insani yardım için oluşmuş bir kuruluşuz. Arkasında Anadolu Platformu gibi ciddi bir yapı var. Bu yolda hep beraber yürüyeceğiz.” dedi.

Adım Adım Özgürlüğe Gidiyoruz

Halep Askeri Konsey Başkanı Albay Abdulcabbar el-Akidi de Türkiye’ye fedakârlıklarından dolayı teşekkür etmekten aciz olduklarını söyledi. Türkiye’de bulunmaktan dolayı duyduklarını mutluluğu dile getiren el-Akidi, “Her türlü zorluğa rağmen bu direnişi başlattığımız için mutluyuz ve adım adım özgürlüğe doğru gidiyoruz” dedi.

Dünyanın kendilerini yalnız bıraktığını, çok az ülkeden destek gördüklerini ve bunların başında Türkiye’nin geldiğini kaydeden el-Akidi, “Bizlere kucak açmanız zaten kardeşliğinizin bir göstergesidir. Anadolu Platformu ve Bülbülzade Vakfı başta olmak üzere bize gösterdikleri ilgi ve çabalarıyla gerçekleştirdiğimiz toplantıdan iyi neticeler aldık. Bunların başında bir ‘şura meclisi’ kurulmasına karar verildi. Allah’ın izni ile biz bu yoldan dönmeyeceğiz, İnşallah bu birlik kısa zamanda Halep’i özgürlüğüne kavuşturacaktır.” diye konuştu.

ÖSO’ya bağlı Nurettin Zengi Tugayı Komutanı Tevfik Şahabettin ise direnişin bazı gerçekleri ortaya çıkardığını, bunlardan birinin de Türkiye’nin gösterdiği yakınlık olduğunu anlattı.

Türkiye’nin kendilerine çıkar beklemeden destek verdiğini ifade eden Şahabettin, “Gösterdiğiniz bu kardeşlik örneğinden dolayı sizlere nasıl teşekkür edeceğimizi bilemiyorum. Türk kardeşlerimiz hiçbir çıkar gözetmeksizin kurtuluşumuz, özgürlüğümüz için her türlü desteği sağlıyorlar. Allah ülkenizi, dininizi, mallarınızı mübarek etsin. Biz de gelecek zamanda sizin yanınızda olmayı vaat ediyoruz. Suriye’deki direniş sadece Suriye’yi değil tüm İslam ümmetini, İslam âlemini temsil ediyor.” ifadelerini kullandı.

Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da Suriyeli kardeşlerine ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerinin kaydetti. Fadıloğlu; “Biz Anadolu Platformu ve Bülbülzade Vakfı ile birlikte Şehitkâmil Belediyesi olarak düzenli olarak Suriye’ye yardımlar götürüyoruz. Bugün Suriye’de yaşanan sıkıntılar inşallah en kısa sürede sona erecektir. Bizim Suriye ile olan tarihsel bağımız, kardeşlik bağımız asırladır devam eden bir unsurdur. Bugün İyilik-Der bünyesinde Suriye’ye gönderilen II. Yardım konvoyuna katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

İttifak Suriye Halkına ve İslam Ümmetine Hayırlı Olsun

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir de Suriye’deki olayların bir an önce bitmesi temennisinde bulundu. “Anadolu’nun doğusundan batısından bağrından süzülerek buralara gönüllerinizde biriktirdiklerinizi getirdiniz. Allah hayrınızı kabul eylesin. Aramızda Suriye’den birçok cephenin komutanı kardeşlerimiz var. Dün onlarla bir iftar yemeğimiz vardı. Kendileri iştirak ettiler. Sahura kadar mücadelenin seyrini, işleyişini ve bundan sonra ne şekilde devam edeceğini kendi aralarında konuşarak bir ittifak, bir birliktelik oluşturdular. Bu anlaşmanın İslam ümmetine, Suriye halkına hayırlar getireceğini düşünüyorum. Rabbim hayırlı kılsın. Bizler Anadolu insanı olarak direnişin ne demek olduğunu dünya istibdadına karşı halkların mücadelesinin nasıl olduğunu yüzyılın başında yaşamıştık. Ve bugün yüzyıl sonra o büyük savaşın aslında ikinci muharebesidir ve bunu Müslüman halklar kazanacaktır. Suriye’deki direnişinize ilgimiz kardeşliğimizdendir, akrabalığımızdandır, komşuluğumuzdandır. Bu bizim insani ve inanç olarak sorumluluğumuzdan kaynaklanmaktadır. İnşallah Suriye’deki ve İslam dünyasındaki halkların yeniden ayağa kalkışına şahitlik eden bu mücadele muvaffak olacak ve bizlerin sizlere olan bu küçük yardımlarımıza aslından sizlerden ziyade bizim kendimize yardımımızdır. Bu gayretlerle, bu çabalarla önümüzdeki yüzyıl adaletin merhametin adaletin hakim olduğu yeni bir dünyanın ayak sesleridir.” dedi.

Konuşmaların ardından insani yardım malzemesi taşıyan 26 araçlık İyilik-Der konvoyu Suriye’ye doğru hareket etti.