Ana Sayfa Kuruluşlar İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği İyilikder’den 10 bin Suriyeli öğrenciye eğitim desteği

İyilikder’den 10 bin Suriyeli öğrenciye eğitim desteği

0
İyilikder’den 10 bin Suriyeli öğrenciye eğitim desteği

İyilikder ve Minberşam Derneği, 16’sı Türkiye’de 5’i Suriye’de olmak üzere toplam 21 okulda on binlerce Suriyeli öğrenciye eğitim desteğinde bulundu.

İyilikder ve Minberşam Derneği Suriyeli çocukların eğitimlerine katkı sağlamak için 16’sı Türkiye’de 5’i de Suriye’de olmak üzere toplam 21 okulda on binlerce öğrenciye eğitim öğretim hizmeti veriyor.

İyilikder ve Minberşam Derneği’nin ortak yürüterek eğitim desteği verdiği okullardan 16’sı Türkiye’de bulunuyor. Gaziantep’te bulunan 16 okulda 287 öğretmen görev yaparken, yaklaşık 7 bin Suriyeli öğrenci eğitim öğretime katılıyor.

Derneğin eğitim desteği verdiği okullardan 5 tanesi ise Suriye’de bulunuyor. Bu 5 okullarda eğitim öğretim faaliyetine devam ediliyor. Okullarda ortalama 350 ila 600 öğrenci bulunuyor. Okulların biri Suriye’nin Azez ilçesinin 5 km güneyinde Ayn Değne Köyü’nde faaliyet gösterirken, diğeri Haleb’in batısında yer alan Urin bölgesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Okullarda sabahçı ve öğlenci olmak üzere iki devre eğitim yapılıyor. Okulların tüm ihtiyaçları İyilikder tarafından karşılanırken, öğrencilere de kırtasiye yardımı yapılıyor.

İyilikder ile Minberşam Derneği’nin ortak yürüttüğü proje kapsamında Suriye’de 6 okulun daha yakın zamanda faaliyete geçmesi amaçlanıyor. Bu okullardan biri Hatay’ın Reyhanlı ilçesi karşısında bulunan Atme Kampı’nda yapılıyor. İnşaatı halen devam eden okulun çok yakında hizmete geçmesi bekleniyor.