Ana Sayfa Kuruluşlar Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği İyilikder Yöneticileri İskenderun’da

İyilikder Yöneticileri İskenderun’da

0
İyilikder Yöneticileri İskenderun’da

İyilikder Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bahar ve İyilikder Genel Sekreteri Mustafa Çaylı, Körfez Derneği ve Umuteli Derneği temsilcileri ile buluştu.

Körfez Derneği İskenderun Temsilciliği’nde cömert bir kahvaltı ile başlayan program Abdulkadir Çoban’ın Kur’an tilaveti, Osman Öz’ün duası ile devam etti.

Açılış konuşmasında Körfez Derneği Yardım Komisyonu Başkanı Fatih Şit bölgedeki çalışmalara değindi ve yeni dönemde artık yardımların Erzin-Belen arasında yaygınlaşacağını belirtip Ramazan ayının yaklaştığını hatırlatarak “pamuk eller cebe” ricasında bulundu.

İyilikder Başkanı İbrahim Bahar yaptığı konuşmada şu konulara değindi:

-İstanbul Başakşehir’de 2009’da kurulmuş yerel bir dernektik, 2013’te ulusal ve uluslararası çalışma yapan bir kurum olduk. Suriyeli muhacirlere yurtiçinde ve sınır ötesinde 2.000 tır yardım teslim ettik.

-Soma’da göçük olduğunda ilk yardıma koşan biz olduk. Birbiriyle irtibatlı olmanın ve koordineli çalışmanın faydalarını gördük.

-Dünyada 2,8  milyar insan fakirlik sınırında, 1,2 milyar insan açlık sınırında yaşıyor. Bu 1,2 milyar insanı kurtarmak için 600 milyar dolar gerekiyor. Bu rakam dünyadaki 100 zenginin gelirinin %15’ine denk geliyor. Zenginler son 30 yılda 7 kat zenginleşti, fakirler 3-4 kat daha fakirleşti. Allah rızkı herkese yetecek kadar yaratıyor, ama dengeyi birileri bozuyor.

-Anadolu, vakıf medeniyetidir. Yardımı ve infakı en iyi yapan da bu halktır, bu konuda tartışmasız bir numarayız.

-Afrika’da eğitim merkezi kuruyoruz, çünkü emperyalistler o halkları her konuda cahil bırakıp diktatörlerle yönetiyorlar. Afrika’da psikoloji ve fiili kölelik devam ediyor.     

-Bir SMS ile ne olur demeyin, 1 SMS ile 1 fakirin bir günlük yemeği çıkıyor. Elbette aileyi, komşuyu, akrabayı önceleyelim, ama dünyadaki fakirlik düzeyini görünce burada fakir yok diyebilirsiniz.

-İyilikder her denetime açık, her işimizi kayıt altında sürdürüyoruz. Bu emaneti, eminliği korumazsak yeni nesillerin yardımı devam ettirmesi mümkün olmaz. Bunun örneklerini çok yaşadık.

-Sloganımız “yeryüzünde iyiliğe dair ne varsa…” Yeryüzünde bir tek fakir kalmayıncaya kadar, muhtaca ulaşmaya devam edeceğiz. Lütfen orijinal projelerinizi bize ulaştırınız, bizi ikaz edin, hatalarımızı söyleyin.

İyilikder Genel Sekreteri Mustafa Çaylı ise şu konulara değindi:  

-50’den fazla aktif temsilcilikle çalışmaları sürdürüyoruz.

-25 İyilik okulunun 15’i Suriye tarafında hizmet veriyor. İyilik Okullarını 100 okula çıkarmak istiyoruz.

-Süt keçisi projemiz sürekli bir kampanyadır, daima bağış toplayabiliriz. Bağışçılarımıza hangi ülkede, şehirde, köyde, hangi aileye keçilerin teslim edildiğine dair mesaj atıyoruz. Bir aileye 3 keçi teslim ediyoruz, keçi başı rakam 250 TL. Halkı hayvancılığa alıştırıyoruz, bu hayvanlar çoğalacak ve başka fakirlere de ulaşacak. 

-200 TL ile yurtiçi ve yurtdışında (Gazze, Afrika vs.) kardeş aile çalışmalarımız var. 

-Dünyada 15 ülkede kurban organizasyonu yaptık. Çok fazla ülkede çok fazla iş yapma gibi bir derdimiz yok, birkaç yerden teyit almadan hiçbir kurumla ortak iş yapmıyoruz.  

-Soma’da yardım çalışmalarının ötesinde 301 fidanlık orman da yaptık. Kaymakamlığın yaptırdığı bir gençlik tesisinde EKE kitaplarının da okutulması için görüşmelerimiz devam ediyor. 

-Bir bölgede yetimlerimiz tespit edildiyse ayda en azından bir defa mutlaka bir hediye ile ziyaret edilmeli. Ayrıca huzurevi ve hastane ziyaretleri yapılmalı.         

-İyilikder ekiplerimiz, temsilcimiz ve proje koordinatörü öncülüğünde 15 günde en az bir defa toplantı yapmalı ve alınan kararlar takip edilmeli. Ayda en az 1 defa tüm gönüllülerimize bir adet İyilikder kampanyası anlatılmalı. Kampanyalarımız whatsap, yeni toplu mesaj ya da gruplar aracılığı ile zincir mesaj oluşturarak yayılmalı.  

-Güneydoğudaki terör mağduru ailelere 15 tırlık yardım ulaştırdık. Güneydoğu’ya manevi olarak yanlarında olduğumuzu göstermek için de ziyaretler planlayacağız.  

-Kızılay ile kan ağışı kampanyası, Milli Eğitim ile Süt Keçisi Projesi planlıyoruz. AFAD’la da protokol planlıyoruz.