Ana Sayfa Kuruluşlar İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği İyilikder ve Müsiad’dan Suriye’ye 11 TIR Yardım

İyilikder ve Müsiad’dan Suriye’ye 11 TIR Yardım

0
İyilikder ve Müsiad’dan Suriye’ye 11 TIR Yardım

İyilikder Gaziantep Şubesi ve Müsiad Gaziantep Şubesi işbirliği ile Suriye’ye 11 TIR insani yardım malzemesi gönderildi.

Yardım TIR’ları 10 Mayıs Salı günü Müsiad Gaziantep Şubesi önünde düzenlenen törenle Suriye’ye gönderildi. Törene Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Müsiad Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, ANESİAD Gaziantep Şube Başkanı Yunus Atilla Hamallar, İl Müftü Yardımcısı Şaban Kondi ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Müsiad Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk; “Şehrimizde 4 yüz bin civarında Suriyeli yaşıyor. Biz bu olaya ensar-muhacir gözüyle bakıyoruz. Bizim medeniyetimizde paylaşım var. Paylaşmayı seven bir milletiz. Sınırımızın öteki tarafındaki ölümlere sessiz kalamazdık. Şimdilik 11 TIR ile oraya yardımlarımızı gönderiyoruz” dedi.

Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ise; “Müsiad’ın bu anlamlı ve tarihe not düşülecek etkinliğinden dolayı kardeşlerimizi tebrik ediyorum. 2011 yılından beri çoluk-çocuk demeden katliam yapan rejime karşı Suriye halkının yanındayız. Çanakkale savaşında Halep’ten 4 bin, Suriye genelinden ise 10 bin kişi şehit oldu. Bu yardımların içinde gönül bağı ve insanlık var” dedi.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise; “Güzel bir iş için, hayır için bir araya geldik. Biz, binlerce yıldan beri bu bölgede önce komşu, akraba olarak yaşadık. 600 bin insan orada öldü. Gaziantep’imizde 350 bin Suriyeli muhacirimiz yaşıyor. Bizler Allah rızası için bu kardeşlerimize sahip çıktık. Bugün gönderilen 11 araç tamamen dolu. Bir ailenin günlük ihtiyacına ne lazımsa araçlarda da o var. Bugün bu araçlar sınırımıza gidecek ve oradaki kardeşlerimize bu ürünler teslim edilecek. Temennimiz Suriye’de tekrar barışın hâkim olması” şeklinde konuştu.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın konuşmasının ardından Gaziantep İl Müftü Yardımcısı Şaban Kondi tarafından dua okundu. Yapılan duanın ardından TIR’lar Suriye’ye uğurlandı.